Navrhl neotřelou podobu moderního kostela svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku, který na jaře vysvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Pochlubit se dokonce může už i oceněním v soutěži Nejlepší z realit – Best of Reality, kde zrovna nedávno získal Cenu poroty soutěže.

Proč zrovna takový vzhled kostela na malé dědince na Zlínsku? Jak to všechno vzniklo?

Inspirací mi byli Sazovičtí a jejich opravdovost, s jakou šli do stavby kostela. Takový entuziasmus se jen tak nevidí, určitě ovlivnil i můj návrh. Hlavním inspiračním zdrojem ale byl kníže Václav, jemuž je kostel zasvěcen. Za jeho života se stavěly kruhové rotundy, ostatně on nechal jednu postavit na Pražském hradě. V ní jej jeho bratr Boleslav později pohřbil. Proto má sazovický kostel kruhový půdorys odkazující na tuto rotundu.

Takže jste měl hned jasno o podobě kostela?

Skoro hned, ale je těžké říct okamžik, kdy to bylo. Podle skic, které mám, byl tvar kostela od začátku organický a velmi brzy kruhový. Ovlivnilo to i okolí stavby, které po takovém bodu vyloženě prahlo. A podařilo se, stavba je úspěšná…

Čekal jste to?

Nikdy nejde říct dopředu, co bude úspěšné. Mnohokrát jsem se v takovém odhadu spletl. Říká se, že až podle plodů se pozná ovoce Ducha svatého. Nyní s drobným odstupem lze říct, že kostel zarezonoval se současnou dobou. Možná to věděli Sazovičtí, když si vybírali z návrhů různých architektů. Jako první se o tom zmínil Vladimír Kokolia v rozestavěné stavbě, když jsem ho přizval k umělecké spolupráci.

A co na to místní?

Když byl kostel hotov, začali mi lidé říkat, že se v něm cítí dobře a v bezpečí. Pokud tedy lze hmotou ovlivnit duchovní stav člověka, tak přesně o to jsem se snažil a asi se to povedlo. Překvapující pro mne ale byla odezva odborných médií.

Proč?

Těmi kostel prolétl doslova kolem celého světa, a to včetně těch nejvýznamnějších. No a v minulém týdnu jsem dostal ještě famózní vánoční dárek, protože kostel v Sazovicích byl vybrán mezi Top Ten nejlepších staveb světa v roce 2017. Společnost mu tam tvoří stavby takových velikánů světové architektury, jako je Jean Nouvell nebo sir Norman Foster.Jaký byl pro vás letošní rok celkově?

Pro mě byl důležitý tím, že jsem začal přemýšlet o změnách ve společnosti. To jsem dříve nedělal, ale nyní jsou tak vnímatelné, že jsem přemýšlet začal…

Zkuste to přiblížit…

Třeba v devadesátých letech byla nálada hledat věci, které mají lidé společné. Nyní lidé hledají spíše to, co nás rozděluje. Nemyslím si, že se to týká jen naší republiky, ta nálada se šíří asi nad celou zeměkoulí. Trochu jako v nějaké pohádce, kde se nad krajinou začne smrákat. Nevím, čím to je, to je pro mě tajemstvím. Rozhodně ale vím, že je důležité dělat věci, které mají smysl. „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Přišel mi na mysl Václav Havel, a tak jsem si uvařil s přáteli guláš podle jeho receptu z Hrádečku.

Jaké máte plány?

Udělat si nový ateliér a v březnu se do něj přestěhovat. Pracujeme i na projektu části kroměřížského zámku, což je výzva, protože je památkou Unesco.

Co byste lidem popřál do příštího roku?

Pokoj, lásku, zdraví. I když to zní proflákle…