Udělali to na protest proti extrémně nízkým výkupním cenám, které je dostávají do obrovských ztrát.

„Už jsme přišli o víc jak deset milionů korun. Máme osm set sedmdesát krav, které denně vyprodukují sedmnáct tisíc litrů mléka a na každém litru proděláváme přibližně dvě koruny,“ popsal František Rod, ředitel firmy Plemenářské služby z Otrokovic-Kvítkovic.

Pokud se svým protestem zemědělci neuspějí, jsou připraveni zastavit dodávky do mlékáren.

„Jsem ochotný to udělat, klidně na půl měsíce nebo i na měsíc. Tři sta tisíc prodělám každý měsíc a trvá to už rok, takže pro mě už ani není rozdíl, když dodávky zastavím,“ tvrdí Petr Slovák z Delty Štípa ve Zlíně-Štípě.

To prý ale v krajním případě může znamenat úplný konec českých chovatelů krav.

„Když zastaví dodávku, existují subjekty ze zahraničí, které jsou schopny toto bez problémů nahradit,“ varuje ředitel mlékárny Laksyma Nedakonice na Uherskohradišťsku Petr Seidl.

Dodal, že protesty na jednu stranu chápe, ale že každá věc má dvě strany. „Před rokem nebo dvěma byly výkupní ceny na osmi až deseti korunách za litr a prodělávali jsme zase my, zpracovatelé mléka. A neprotestovali jsme,“ uvedl Seidl.

Situace na trhu s mlékem je tak dlouhodobě nepříznivá. „Zemědělci mají problémy s odběrateli, protože mléka je prý nadbytek. Navíc by sem chtěli dodávat i farmáři z jiných států Evropské unie,“ popsala ředitelka Okresní agrární komory Zlín Jana Brázdilová.

Podle ní už zemědělci nemají milionové ztráty čím krýt, a proto se uchýlili k protestům.

„Cena mléka šla rapidně dolů a dostala se na úroveň roku 1990, přitom všechny náklady jsou několikanásobně vyšší. Farmáři se to snaží udržet, protože pokud s chovem krav jednou skončí, nikdy ho neobnoví,“ dodala Brázdilová.

Doplnila, že trh je závislý na cenách supermarketů. Zlínský deník v této otázce oslovil prostřednictvím tiskových mluvčích řetězce Albert, Billa, Kaufland, Lidl a Tesco. Odpověď však zaslal pouze mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

„Mléko, které prodáváme, je české a pochází z české suroviny. Našimi partnery pro dodání mléka jsou naši dodavatelé. Samozřejmě se vždy pokoušíme vyjednat pro naše zákazníky co nejlepší možnou cenu,“ uvedl Šperl.

Ceny mléka v tomto řetězci oproti stejnému období loňského roku spadly u litru čerstvého mléka o čtyři koruny, u trvanlivého mléka o tři koruny. Právě takové snížení cen je důvodem protestních akcí, které se uskutečnily nejen v Roštění, ale i na dalších místech na Kroměřížsku.

Do Roštění dorazilo například 4 000 litrů z Plemenářské služby, 1 800 litrů z Delty Štípa nebo 2 000 litrů ze zemědělského družstva v Zádveřicích na Zlínsku. Dalším mlékem přispěla i zemědělská družstva ze Sehradic na Luhačovicku, z Fryštáku nebo z Roštění na Kroměřížsku, ale i firmy Senega z Napajedel nebo Juma ze Zlína-Štípy.

Farmáři tak chtějí dosáhnout stanovení minimální ceny za litr. „Žádáme vládu, aby usilovala v rámci EU o minimální cenu na úrovni třicet centů za litr. Tak umožní alespoň přežití podnikům vyrábějícím mléko,“ uvedl Václav Řezáč, předseda představenstva Agrodružstva Morkovice na Kroměřížsku.

Ministerstvo zemědělství protesty příliš pozitivně nevnímá. „Je nám líto, že už tak problematická situace v sektoru mléka je ještě stupňována protestními akcemi, které podle našeho soudu řešení nepřinášejí a jen znehodnocují drahocennou potravinu,“ sdělil mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.