VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skákej, skákej medvěde. Fašankem skončilo období hojnosti

Skupinku masek jsem zahlédla z hlavní silnice vedoucí obcí. „Tady jsou, musíme nahoru,“ říkám posádce auta. Na fašanek jsem se vydala s celou rodinou. O dvě ulice nad námi probíhá masopustní veselí. Odbočím dvakrát doprava a přijíždím k reji masek.

11.2.2018
SDÍLEJ:

Masopustní období byla v minulosti doba od Tří králů do Popeleční středy. Tou začíná postní období před Velikonocemi. V různých oblastech se masopust označuje odlišnými termíny: šibřinky, fašank, ostatky, končiny aj.Foto: Deník / Večerková Renáta

Zdálky rozeznáváme cikánku, čerta, hastrmana, řezníka… Staženým okénkem slyším hlasy dobře naladěných maškar, prozpěvují do rytmu ozembouchu, akordeónu a trubky: Skákej, skákej, medvěde, čert pro tebe pojede. S roztrhaným měchem, stojí za ořechem. S drátovaným talířem, budeš v pekle malířem.

V minulosti se masopust slavil ve všech obcích ve stejný čas. V současnosti se všelijaké masopustní obchůzky, reje a veselice konají obvykle dva víkendy po sobě. Nejčastěji však o víkendu před masopustním úterkem. Moravský fašank nebo fašinek v obcích většinou pořádají aktivní spolky obce. V Pozlovicích jsou pod maskami ukryti dobrovolní hasiči.

Přicházíme k domu, u kterého se čert zrovna snaží chytit syny Lucie Turčyn Kalinové, která fašankářům nabízí boží milosti, tradiční sváteční masopustní sladkost. Voňavé sladké kousky připravuje pro průvod masek již osmým rokem. „Musí být vysmažené, pěkně horké, voňavé a ocukrované,“ vysvětluje paní Lucie. Vedle ní stojí manžel Andrij, jak jinak než s flaškou slivovice a táckem štamprliček.

„Dejte si, vybízí mě a do jednoho panáčku nalévá bílý mok tolik typický pro tuto oblast. „Ne, ne, já nemůžu, řídím,“ odmítám s díky nabídku. „Za mě dnes pije manžel,“ dodávám se smíchem. Ten jen pokrčí rameny se slovy, no, co se dá dělat, a už si ťuká s Andrijem a s typickým záklonem mizí zahřívací medicína v jejich útrobách.

Milostí se rozdávaly plné talíře na každém rohu 

„U nás se tradice dodržují,“ říká paní Marie Janíková, která se do Pozlovic přivdala před 47 lety. Dvacet roků chodila v masopustním průvodu a vystřídala nejrůznější masky. Nejčastěji chodívala za čarodějnici. V jedné ruce drží talíř milostí a v druhé …. slivovici. „Nene, já si nedám,“ směju se a odkazuji na manžela. „Často se chodilo za řemesla, za kominíka, dráteníčka nebo řezníka. Dřív jezdil aj vůz tažený koňmi, “ dodává veselá Pozlovjanka, kterou v průvodu vystřídal její přítel a zeť, a jde nalévat něco na zahřátí.

A je to potřeba. Teplota několik stupňů pod bodem mrazu maluje maškarám tváře i nosy dočervena. Průvod se posunul k dalším domům, vycházejí Rychtrovi, Martincovi, Krajčovi. Nesou talíře koblihů s pořádným kopcem šlehačky, božích milostí a „tej bíléj“.

Muž v pepitovém saku a zmijovce na hlavě nastrčí dlouhou řeznickou šavli, na kterou mu rudolící paní napíchne pořádný kus slaniny, a k tomu dostane do ruky bílou sklénečku. A …. velký záklon. „Na šavli sbírám anglickou nebo špek a z toho, co za celý den nasbírám, po skončení průvodu děláme ve zbrojnici tzv. škvařenku,“ vysvětluje mi Viktor Martinec v masce řezníka. „Pak zhodnotíme den,“ dodává s potutelným úsměvem.

Masky čeká perný den

Jít v masopustním průvodu není jen tak. Den účastníkům začal už v sedm ráno. Sraz měli na hasičské zbrojnici, kde se převlékli do masek.

„V půl osmé už nás vítala paní starostka na obecním úřadě, kde nám požehnala a popřála pěkný průběh fašanek,“ vysvětlil řezník Viktor Martinec, který se účastnil průvodu po dvacáté. Průvod končívají obvykle ve čtyři hodiny odpoledne a řezník sám přiznává, že procházka je to velmi náročná. Obec se rozrůstá, už má 1260 obyvatel. Ač průvod neobejde všechny domácnosti, v dolní části obce chodí druhá skupina, ne všechny masky dojdou až do konce. Tomu se vůbec nedivím. Štamprlu jsem odmítla už asi po desáté. 

Peníze jdou na dobrou věc

Eva Úlehlová jde v průvodu za Týnu z pohádky Bořek stavitel. „Část vybraných peněž půjde na dobročinnou věc,“ vysvětluje. Letos se Pozlovští rozhodli část vykoledovaných peněž věnovat celorepublikovému spolku Ichtyóza, který se stará o nemocné děti s poruchou kůže.

„Buď věnujeme částku na účet, nebo přispíváme formou přímé pomoci: kupujeme krémy a masti,“ uvádí Týna alias Eva Úlehlová s tím, že touto nemocí postižené děti se musí 6x až 8x denně pečlivě mazat. Péče o dítě zabere až 8 hodin denně a stojí kolem 15 tisíc za měsíc. Pojišťovna tyto náklady nehradí. Jde o genetickou poruchu kůže, která se projeví ihned po porodu a v této fázi je nejhorší.

Průvod dorazil k domu starostky

„Tak máte všichni štamprle?“ ptá se masopustních maškar starostka Olga Tkáčová, k jejímuž domu doskotačily rozjařené masky. „A berte si boží milosti,“ pobízí účastníky průvodu. „Ráno jsem fašankářům připravila na úřadě snídani, aby se jim dobře šlo,“ vypráví s úsměvem dobře naladěná starostka. Fašanku, fašanku, dlouhá noc bude, kdo nemá kožůška zima mu bude, hrají muzikanti, celá ulice zpívá a hastrman vytrubuje ústřední melodii. Děti mají pusinky až k nosánkům od cukru, třepou se zimou, ale s chutí se zakousnou do další nabídnuté koblihy.

Noviny přijely, děcka, budeme v novinách

Přejíždíme autem s logem Zlínského deníku do malé obce se třemi sty obyvateli a vzbuzujeme pozornost přítomných. I tady chodí fašankový průvod od domu k domu. Jana Adámková, která jde v průvodu na Petrůvce podruhé, vysvětluje, že v malebné vesničce se střídají po roce tři skupiny pořádající fašanek. Letos ho organizuje skupina žen a střídají se s hasiči a sokoli. Letos si zvolili téma Rok na vsi. Patří sem všechny masky, které najdete ve vesnici: kominík, kocúr, ale i zvyky.

„My představujeme Velikonoce,“ volá paní z průvodu. „A my dožínky,“ dodává druhá, která nese dožínkový věnec.

Kočka jde v průvodu již padesátým rokem

Zdeňka Macháčková v kočičí masce rozverně uvádí, že ona už je opravdu starý kocúr a celý hlouček masek vybuchne smíchy. A jak by ne, v průvodu chodí už padesát roků! „Jednou jsme měli téma Mrazík, tak jsem byla za Marfušu, jiný rok zase za dobře vypaseného brojlera,“ směje se. Chodím i v kostýmu cikánky, a to i zatrhat na svatby, kde ženichovi nesu hřích mládí: panenku.

„No, ale v dnešní době už to není tak aktuální, že,“ chichtá se sličná kočka a její družina s ní. „Večer je taneček v hospodě, v každém domě všechny zveme,“ říká Marie Čadová převlečená za valašského stárka. Helena Vavrysová špičkuje, že už je druhou generací kominíčka. „Chodila jsem za něj už jako mlaďounká a chodím i teď …,“ zvesela nedokončí větu s významným gestem.

K masce medvěda přišel jako slepý k houslím

Jan Sovák chodil v masce medvěda poprvé. Přiznal, že si průvod užívá. „Dostanu najíst a napít u každého domu,“ pochvaloval si. Dvacet osm let jezdí na Petrůvku k babičce.

„Letos zaskakuje za dědečka, který ze zdravotních důvodů nemohl vyrazit,“ vysvětluje babička Marta Životská, která vnuka jako medvěda vodila na řetazu. Vypráví, že do včerejší noci vnuk ještě o ničem nevěděl. „Ptali jsme se ho, jestli může přijet, ale nedal vědět. A pak mu ujel autobus, kterým měl včera v devět večet přijet na Petrůvku,“ uvádí babička. Museli pro něj jet do Luhačovic.

„Když večer jedl, uviděl hlavu medvěda a ptal se, jestli jsme tady měli masopust. Tak jsme se začali smát a děda mu prozradil, že za medvěda bude chodit on sám,“ pobaveně vypráví babička. „Byla to na mne past,“ směje se medvěd.

„V Petrůvce je masopust velkou tradicí, máme skvělou kapelu. Sehrají se před masopustem a celému průvodu to dodá takový šmrnc. I lidem, kteří jezdí kolem, se to velice líbí,“ uvedl místostarosta Josef Pučalík, který pamatuje každoroční masopust od 85. roku.

„Maminko, ty fašanky byly ale krásné,“ radují se děti. Manžel se jen usmívá.

Masopustní období byla v minulosti doba od Tří králů do Popeleční středy. Tou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. V různých oblastech se masopust označuje odlišnými termíny: šibřinky, fašank, ostatky, končiny aj.

Autor: Renáta Večerková

11.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montér 20 000 Kč Montéři, mechanici a opraváři elektrických zařízení Mechanici elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání - vyučení elektrikář s vyhláškou 50, min. §6. Znalost práce s nerezem, titanem, novodurem a PVC. , Směnný provoz ranní - odpolední směna. , , Výhody: 1 týden dovolené navíc, stravenky, 2 dny v roce sick days. Pracoviště: Bonton a.s. - zlín, Filmová, č.p. 174, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Aleš Boštička, . Výroba - Obsluha normalizačního stroje. 30 000 Kč Obsluha normalizačního stroje. Společnost Ekotrend Ludky, s.r.o. se sídlem v Ludkovicích, zabývající se výrobou PVC drtí a granulátů, hledá do nepřetržitého provozu pracovníka na HPP. Hrubá mzda 25.000 – 30.000 Kč. 12hodinová směna (denní/noční). Nab.: finanční jistotu, spolehlivost, férové jednání, 120-140 Kč/1hod., měs. odměny v závislosti na přístupu k práci. Požadujeme: výborný zdravotní stav, zodpovědnost. Kde: Ludkovice, okres Zlín. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: manipulace s materiálem a hotovými výrobky, balení dílů, skladová evidence, vstupní přejímky, expedice, , Požadavky: schopnost ovládat PC, samostatnost, zodpovědnost, flexibilitu, oprávnění na VZV výhodou, Nabízíme: stabilní zaměstnání v rozvíjející společnosti , Výody: stravenky, příspěvek na dopravu, fit bonus + 1000 Kč měsíčně, věrnostní ohodnocení aj., 22 dní dovolené, volné víkendy. Pracoviště: Anc components, s .r. o. - sídlo, Nábřeží, č.p. 737, 760 01 Zlín 1. Informace: Kristýna Sedláčková, +420 734 224 119. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ MIG/MAG. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště areál Toma Otrokovice, , Požadujeme Svářečský průkaz - certifikát, vyučen v oboru strojírenství, znalost výkresové dokumentace, prokazatelná praxe se svařováním, základní znalost materiálů, manuální zručnost, pečlivost, samostatnost, odpovědnost. , , Nabízíme: práci v menším kolektivu s osobním přístupem nadřízených, závodní stravováné, motivační osobní ohodnocení, dobu určitou s možností prodloužení, , Přihláška formou zaslaného životopisu na adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel. +420 777 776 355 p.Večerka., , Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět. Pracoviště: Km konsult s.r.o. pracoviště otrokovice, tř. Tomáše Bati, č.p. 1640, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ve Zlíně vypila žena v supermarketu láhev alkoholu. Snažila se zaplatit sexem

Policie. Ilustrační foto.

Další pirát silnic pod vlivem alkoholu boural ve Zlíně. Od nehody pak ujel

I. B: Fryšták jasně přehrál Louky, Staré Město vyřídilo Březolupy

Vedoucí luhačovická rezerva zvládla další penaltovou loterii a po triumfu v Sadech nad béčkem Slovácka 2:1 dál v krajské I. B třídě skupiny C okupuje první příčku. Nedakonice zaostávají o pouhé dva body.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

I. A třída: Kvasice k nezastavení, nadělovaly v Újezdci

Bez větších překvapení se odehrálo víkendové 11. kolo fotbalové I. A třídy. Ve skupině A dál dominují Slušovice, v „béčku“ opět kralovaly Kvasice, které nadělily sedm branek Újezdci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT