VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skákej, skákej medvěde. Fašankem skončilo období hojnosti

Skupinku masek jsem zahlédla z hlavní silnice vedoucí obcí. „Tady jsou, musíme nahoru,“ říkám posádce auta. Na fašanek jsem se vydala s celou rodinou. O dvě ulice nad námi probíhá masopustní veselí. Odbočím dvakrát doprava a přijíždím k reji masek.

11.2.2018
SDÍLEJ:

Masopustní období byla v minulosti doba od Tří králů do Popeleční středy. Tou začíná postní období před Velikonocemi. V různých oblastech se masopust označuje odlišnými termíny: šibřinky, fašank, ostatky, končiny aj.Foto: Deník / Večerková Renáta

Zdálky rozeznáváme cikánku, čerta, hastrmana, řezníka… Staženým okénkem slyším hlasy dobře naladěných maškar, prozpěvují do rytmu ozembouchu, akordeónu a trubky: Skákej, skákej, medvěde, čert pro tebe pojede. S roztrhaným měchem, stojí za ořechem. S drátovaným talířem, budeš v pekle malířem.

V minulosti se masopust slavil ve všech obcích ve stejný čas. V současnosti se všelijaké masopustní obchůzky, reje a veselice konají obvykle dva víkendy po sobě. Nejčastěji však o víkendu před masopustním úterkem. Moravský fašank nebo fašinek v obcích většinou pořádají aktivní spolky obce. V Pozlovicích jsou pod maskami ukryti dobrovolní hasiči.

Přicházíme k domu, u kterého se čert zrovna snaží chytit syny Lucie Turčyn Kalinové, která fašankářům nabízí boží milosti, tradiční sváteční masopustní sladkost. Voňavé sladké kousky připravuje pro průvod masek již osmým rokem. „Musí být vysmažené, pěkně horké, voňavé a ocukrované,“ vysvětluje paní Lucie. Vedle ní stojí manžel Andrij, jak jinak než s flaškou slivovice a táckem štamprliček.

„Dejte si, vybízí mě a do jednoho panáčku nalévá bílý mok tolik typický pro tuto oblast. „Ne, ne, já nemůžu, řídím,“ odmítám s díky nabídku. „Za mě dnes pije manžel,“ dodávám se smíchem. Ten jen pokrčí rameny se slovy, no, co se dá dělat, a už si ťuká s Andrijem a s typickým záklonem mizí zahřívací medicína v jejich útrobách.

Milostí se rozdávaly plné talíře na každém rohu 

„U nás se tradice dodržují,“ říká paní Marie Janíková, která se do Pozlovic přivdala před 47 lety. Dvacet roků chodila v masopustním průvodu a vystřídala nejrůznější masky. Nejčastěji chodívala za čarodějnici. V jedné ruce drží talíř milostí a v druhé …. slivovici. „Nene, já si nedám,“ směju se a odkazuji na manžela. „Často se chodilo za řemesla, za kominíka, dráteníčka nebo řezníka. Dřív jezdil aj vůz tažený koňmi, “ dodává veselá Pozlovjanka, kterou v průvodu vystřídal její přítel a zeť, a jde nalévat něco na zahřátí.

A je to potřeba. Teplota několik stupňů pod bodem mrazu maluje maškarám tváře i nosy dočervena. Průvod se posunul k dalším domům, vycházejí Rychtrovi, Martincovi, Krajčovi. Nesou talíře koblihů s pořádným kopcem šlehačky, božích milostí a „tej bíléj“.

Muž v pepitovém saku a zmijovce na hlavě nastrčí dlouhou řeznickou šavli, na kterou mu rudolící paní napíchne pořádný kus slaniny, a k tomu dostane do ruky bílou sklénečku. A …. velký záklon. „Na šavli sbírám anglickou nebo špek a z toho, co za celý den nasbírám, po skončení průvodu děláme ve zbrojnici tzv. škvařenku,“ vysvětluje mi Viktor Martinec v masce řezníka. „Pak zhodnotíme den,“ dodává s potutelným úsměvem.

Masky čeká perný den

Jít v masopustním průvodu není jen tak. Den účastníkům začal už v sedm ráno. Sraz měli na hasičské zbrojnici, kde se převlékli do masek.

„V půl osmé už nás vítala paní starostka na obecním úřadě, kde nám požehnala a popřála pěkný průběh fašanek,“ vysvětlil řezník Viktor Martinec, který se účastnil průvodu po dvacáté. Průvod končívají obvykle ve čtyři hodiny odpoledne a řezník sám přiznává, že procházka je to velmi náročná. Obec se rozrůstá, už má 1260 obyvatel. Ač průvod neobejde všechny domácnosti, v dolní části obce chodí druhá skupina, ne všechny masky dojdou až do konce. Tomu se vůbec nedivím. Štamprlu jsem odmítla už asi po desáté. 

Peníze jdou na dobrou věc

Eva Úlehlová jde v průvodu za Týnu z pohádky Bořek stavitel. „Část vybraných peněž půjde na dobročinnou věc,“ vysvětluje. Letos se Pozlovští rozhodli část vykoledovaných peněž věnovat celorepublikovému spolku Ichtyóza, který se stará o nemocné děti s poruchou kůže.

„Buď věnujeme částku na účet, nebo přispíváme formou přímé pomoci: kupujeme krémy a masti,“ uvádí Týna alias Eva Úlehlová s tím, že touto nemocí postižené děti se musí 6x až 8x denně pečlivě mazat. Péče o dítě zabere až 8 hodin denně a stojí kolem 15 tisíc za měsíc. Pojišťovna tyto náklady nehradí. Jde o genetickou poruchu kůže, která se projeví ihned po porodu a v této fázi je nejhorší.

Průvod dorazil k domu starostky

„Tak máte všichni štamprle?“ ptá se masopustních maškar starostka Olga Tkáčová, k jejímuž domu doskotačily rozjařené masky. „A berte si boží milosti,“ pobízí účastníky průvodu. „Ráno jsem fašankářům připravila na úřadě snídani, aby se jim dobře šlo,“ vypráví s úsměvem dobře naladěná starostka. Fašanku, fašanku, dlouhá noc bude, kdo nemá kožůška zima mu bude, hrají muzikanti, celá ulice zpívá a hastrman vytrubuje ústřední melodii. Děti mají pusinky až k nosánkům od cukru, třepou se zimou, ale s chutí se zakousnou do další nabídnuté koblihy.

Noviny přijely, děcka, budeme v novinách

Přejíždíme autem s logem Zlínského deníku do malé obce se třemi sty obyvateli a vzbuzujeme pozornost přítomných. I tady chodí fašankový průvod od domu k domu. Jana Adámková, která jde v průvodu na Petrůvce podruhé, vysvětluje, že v malebné vesničce se střídají po roce tři skupiny pořádající fašanek. Letos ho organizuje skupina žen a střídají se s hasiči a sokoli. Letos si zvolili téma Rok na vsi. Patří sem všechny masky, které najdete ve vesnici: kominík, kocúr, ale i zvyky.

„My představujeme Velikonoce,“ volá paní z průvodu. „A my dožínky,“ dodává druhá, která nese dožínkový věnec.

Kočka jde v průvodu již padesátým rokem

Zdeňka Macháčková v kočičí masce rozverně uvádí, že ona už je opravdu starý kocúr a celý hlouček masek vybuchne smíchy. A jak by ne, v průvodu chodí už padesát roků! „Jednou jsme měli téma Mrazík, tak jsem byla za Marfušu, jiný rok zase za dobře vypaseného brojlera,“ směje se. Chodím i v kostýmu cikánky, a to i zatrhat na svatby, kde ženichovi nesu hřích mládí: panenku.

„No, ale v dnešní době už to není tak aktuální, že,“ chichtá se sličná kočka a její družina s ní. „Večer je taneček v hospodě, v každém domě všechny zveme,“ říká Marie Čadová převlečená za valašského stárka. Helena Vavrysová špičkuje, že už je druhou generací kominíčka. „Chodila jsem za něj už jako mlaďounká a chodím i teď …,“ zvesela nedokončí větu s významným gestem.

K masce medvěda přišel jako slepý k houslím

Jan Sovák chodil v masce medvěda poprvé. Přiznal, že si průvod užívá. „Dostanu najíst a napít u každého domu,“ pochvaloval si. Dvacet osm let jezdí na Petrůvku k babičce.

„Letos zaskakuje za dědečka, který ze zdravotních důvodů nemohl vyrazit,“ vysvětluje babička Marta Životská, která vnuka jako medvěda vodila na řetazu. Vypráví, že do včerejší noci vnuk ještě o ničem nevěděl. „Ptali jsme se ho, jestli může přijet, ale nedal vědět. A pak mu ujel autobus, kterým měl včera v devět večet přijet na Petrůvku,“ uvádí babička. Museli pro něj jet do Luhačovic.

„Když večer jedl, uviděl hlavu medvěda a ptal se, jestli jsme tady měli masopust. Tak jsme se začali smát a děda mu prozradil, že za medvěda bude chodit on sám,“ pobaveně vypráví babička. „Byla to na mne past,“ směje se medvěd.

„V Petrůvce je masopust velkou tradicí, máme skvělou kapelu. Sehrají se před masopustem a celému průvodu to dodá takový šmrnc. I lidem, kteří jezdí kolem, se to velice líbí,“ uvedl místostarosta Josef Pučalík, který pamatuje každoroční masopust od 85. roku.

„Maminko, ty fašanky byly ale krásné,“ radují se děti. Manžel se jen usmívá.

Masopustní období byla v minulosti doba od Tří králů do Popeleční středy. Tou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. V různých oblastech se masopust označuje odlišnými termíny: šibřinky, fašank, ostatky, končiny aj.

Autor: Renáta Večerková

11.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač120 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha šestivřetenových automatů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru nebo praxe v oboru (výhodou, ne podmínko - zaučíme), orientace ve výkresové dokumentaci, znalost způsobů měření - zaučíme, základy práce s PC, spolehlivost, Náplň práce: kontrola opracovaných či vyrobených kusů, zodpovědnost za kvalitu vyrobených kusů, plnění a dodržování norem, Nabízíme: možnost osobního růstu, práce ve dvousměnném provozu, bez sobot a nedělí, stravování ve firmě s příspěvkem zaměstnavatele, příplatek za odpolední směnu, příspěvek na penzijní připojištění, perspektiva dlouhodobé spolupráce , zázemí tradiční společnosti v oboru. Pracoviště: Hydrap, spol. s r.o., Návesní, č.p. 1, 760 01 Zlín 1. Informace: Vacková Pavla, +420 577 145 556.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči do 3,5 tuny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: spolehlivost, zodpovědnost, bezúhonnost, platný řidičský průkaz sk. B, praxe řidiče, Zájemci o pracovní místo se hlásit telefonickyn na tel .č. 608 705 808.. Pracoviště: Pezzi express s.r.o. - sídlo, Lomená, č.p. 2271, 760 01 Zlín 1. Informace: Paseka Petr, +420 608 705 808.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu90 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 112 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ubytovna OAZA v Otrokovicích, která nabízí levné, ale kvalitní ubytování pro zaměstnance firem, dlouhodobé ubytování, ubytování pro turisty s kolem i bez něj , Záleží vám na spokojenosti hostů a na dobrém jménu ubytovacího zařízení ?, Nebojíte se řešení nestandartních situací ?, Považujete se za týmového hráče ?, Práce je to pondělí - neděle v režimu "krátký - dlouhý" týden, denní směny 6:00-18:00 hodin, noční směna 18:00 - 6:00 hodin, Recepční má na starost chod nejen recepce, ale i celé budovy, Výsledkem vaší práce bude naplněný hotel spokojenými hosty, kteří se k nám budou rádi vracet., Nabízíme stabilní zázemí silné společnosti, pravidelnou mzdu, reflektující vaše výsledky, práci na HPP., Výhody: příspěvek na stravování, podniková rekreace, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Smo a. s. - luhačovice, Moravní, č.p. 959, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Marková Jana, +420 577 591 111.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka pro prodej pečiva. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: zdravotní průkaz. Pracoviště: Toma, spol. s r.o. - luhačovice, Masarykova, č.p. 968, 763 26 Luhačovice. Informace: Mašek Jan, +420 572 508 512,572 508 513.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlatá Ester Ledecká
15

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Ševci s Duklou ovládli statistiky. Proti Karviné chtějí urvat vítězství

Ovládli fitness data prvního jarního kola HET ligy, na výhru proti pražské Dukla v úvodním duelu s Duklou Praha stejně nedosáhli. Vylepšit dojem a hlavně získat body chtějí fotbalisté Zlína v nedělním duelu s Karvinou, která si ovšem v boji o záchranu výrazně polepšila díky hubené výhře v Mladé Boleslavi.

Ve Zlínském kraji skokově ubyl hazard. Kvetou ale internetová casina

ANKETA/ - Počet automatů na hazardní hry klesl na začátku roku ve Zlínském kraji o třetinu. Alespoň tak hovoří údaje  

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Třicáté čtvrté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT