VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skákej, skákej medvěde. Fašankem skončilo období hojnosti

Skupinku masek jsem zahlédla z hlavní silnice vedoucí obcí. „Tady jsou, musíme nahoru,“ říkám posádce auta. Na fašanek jsem se vydala s celou rodinou. O dvě ulice nad námi probíhá masopustní veselí. Odbočím dvakrát doprava a přijíždím k reji masek.

11.2.2018
SDÍLEJ:

Masopustní období byla v minulosti doba od Tří králů do Popeleční středy. Tou začíná postní období před Velikonocemi. V různých oblastech se masopust označuje odlišnými termíny: šibřinky, fašank, ostatky, končiny aj.Foto: Deník / Večerková Renáta

Zdálky rozeznáváme cikánku, čerta, hastrmana, řezníka… Staženým okénkem slyším hlasy dobře naladěných maškar, prozpěvují do rytmu ozembouchu, akordeónu a trubky: Skákej, skákej, medvěde, čert pro tebe pojede. S roztrhaným měchem, stojí za ořechem. S drátovaným talířem, budeš v pekle malířem.

V minulosti se masopust slavil ve všech obcích ve stejný čas. V současnosti se všelijaké masopustní obchůzky, reje a veselice konají obvykle dva víkendy po sobě. Nejčastěji však o víkendu před masopustním úterkem. Moravský fašank nebo fašinek v obcích většinou pořádají aktivní spolky obce. V Pozlovicích jsou pod maskami ukryti dobrovolní hasiči.

Přicházíme k domu, u kterého se čert zrovna snaží chytit syny Lucie Turčyn Kalinové, která fašankářům nabízí boží milosti, tradiční sváteční masopustní sladkost. Voňavé sladké kousky připravuje pro průvod masek již osmým rokem. „Musí být vysmažené, pěkně horké, voňavé a ocukrované,“ vysvětluje paní Lucie. Vedle ní stojí manžel Andrij, jak jinak než s flaškou slivovice a táckem štamprliček.

„Dejte si, vybízí mě a do jednoho panáčku nalévá bílý mok tolik typický pro tuto oblast. „Ne, ne, já nemůžu, řídím,“ odmítám s díky nabídku. „Za mě dnes pije manžel,“ dodávám se smíchem. Ten jen pokrčí rameny se slovy, no, co se dá dělat, a už si ťuká s Andrijem a s typickým záklonem mizí zahřívací medicína v jejich útrobách.

Milostí se rozdávaly plné talíře na každém rohu 

„U nás se tradice dodržují,“ říká paní Marie Janíková, která se do Pozlovic přivdala před 47 lety. Dvacet roků chodila v masopustním průvodu a vystřídala nejrůznější masky. Nejčastěji chodívala za čarodějnici. V jedné ruce drží talíř milostí a v druhé …. slivovici. „Nene, já si nedám,“ směju se a odkazuji na manžela. „Často se chodilo za řemesla, za kominíka, dráteníčka nebo řezníka. Dřív jezdil aj vůz tažený koňmi, “ dodává veselá Pozlovjanka, kterou v průvodu vystřídal její přítel a zeť, a jde nalévat něco na zahřátí.

A je to potřeba. Teplota několik stupňů pod bodem mrazu maluje maškarám tváře i nosy dočervena. Průvod se posunul k dalším domům, vycházejí Rychtrovi, Martincovi, Krajčovi. Nesou talíře koblihů s pořádným kopcem šlehačky, božích milostí a „tej bíléj“.

Muž v pepitovém saku a zmijovce na hlavě nastrčí dlouhou řeznickou šavli, na kterou mu rudolící paní napíchne pořádný kus slaniny, a k tomu dostane do ruky bílou sklénečku. A …. velký záklon. „Na šavli sbírám anglickou nebo špek a z toho, co za celý den nasbírám, po skončení průvodu děláme ve zbrojnici tzv. škvařenku,“ vysvětluje mi Viktor Martinec v masce řezníka. „Pak zhodnotíme den,“ dodává s potutelným úsměvem.

Masky čeká perný den

Jít v masopustním průvodu není jen tak. Den účastníkům začal už v sedm ráno. Sraz měli na hasičské zbrojnici, kde se převlékli do masek.

„V půl osmé už nás vítala paní starostka na obecním úřadě, kde nám požehnala a popřála pěkný průběh fašanek,“ vysvětlil řezník Viktor Martinec, který se účastnil průvodu po dvacáté. Průvod končívají obvykle ve čtyři hodiny odpoledne a řezník sám přiznává, že procházka je to velmi náročná. Obec se rozrůstá, už má 1260 obyvatel. Ač průvod neobejde všechny domácnosti, v dolní části obce chodí druhá skupina, ne všechny masky dojdou až do konce. Tomu se vůbec nedivím. Štamprlu jsem odmítla už asi po desáté. 

Peníze jdou na dobrou věc

Eva Úlehlová jde v průvodu za Týnu z pohádky Bořek stavitel. „Část vybraných peněž půjde na dobročinnou věc,“ vysvětluje. Letos se Pozlovští rozhodli část vykoledovaných peněž věnovat celorepublikovému spolku Ichtyóza, který se stará o nemocné děti s poruchou kůže.

„Buď věnujeme částku na účet, nebo přispíváme formou přímé pomoci: kupujeme krémy a masti,“ uvádí Týna alias Eva Úlehlová s tím, že touto nemocí postižené děti se musí 6x až 8x denně pečlivě mazat. Péče o dítě zabere až 8 hodin denně a stojí kolem 15 tisíc za měsíc. Pojišťovna tyto náklady nehradí. Jde o genetickou poruchu kůže, která se projeví ihned po porodu a v této fázi je nejhorší.

Průvod dorazil k domu starostky

„Tak máte všichni štamprle?“ ptá se masopustních maškar starostka Olga Tkáčová, k jejímuž domu doskotačily rozjařené masky. „A berte si boží milosti,“ pobízí účastníky průvodu. „Ráno jsem fašankářům připravila na úřadě snídani, aby se jim dobře šlo,“ vypráví s úsměvem dobře naladěná starostka. Fašanku, fašanku, dlouhá noc bude, kdo nemá kožůška zima mu bude, hrají muzikanti, celá ulice zpívá a hastrman vytrubuje ústřední melodii. Děti mají pusinky až k nosánkům od cukru, třepou se zimou, ale s chutí se zakousnou do další nabídnuté koblihy.

Noviny přijely, děcka, budeme v novinách

Přejíždíme autem s logem Zlínského deníku do malé obce se třemi sty obyvateli a vzbuzujeme pozornost přítomných. I tady chodí fašankový průvod od domu k domu. Jana Adámková, která jde v průvodu na Petrůvce podruhé, vysvětluje, že v malebné vesničce se střídají po roce tři skupiny pořádající fašanek. Letos ho organizuje skupina žen a střídají se s hasiči a sokoli. Letos si zvolili téma Rok na vsi. Patří sem všechny masky, které najdete ve vesnici: kominík, kocúr, ale i zvyky.

„My představujeme Velikonoce,“ volá paní z průvodu. „A my dožínky,“ dodává druhá, která nese dožínkový věnec.

Kočka jde v průvodu již padesátým rokem

Zdeňka Macháčková v kočičí masce rozverně uvádí, že ona už je opravdu starý kocúr a celý hlouček masek vybuchne smíchy. A jak by ne, v průvodu chodí už padesát roků! „Jednou jsme měli téma Mrazík, tak jsem byla za Marfušu, jiný rok zase za dobře vypaseného brojlera,“ směje se. Chodím i v kostýmu cikánky, a to i zatrhat na svatby, kde ženichovi nesu hřích mládí: panenku.

„No, ale v dnešní době už to není tak aktuální, že,“ chichtá se sličná kočka a její družina s ní. „Večer je taneček v hospodě, v každém domě všechny zveme,“ říká Marie Čadová převlečená za valašského stárka. Helena Vavrysová špičkuje, že už je druhou generací kominíčka. „Chodila jsem za něj už jako mlaďounká a chodím i teď …,“ zvesela nedokončí větu s významným gestem.

K masce medvěda přišel jako slepý k houslím

Jan Sovák chodil v masce medvěda poprvé. Přiznal, že si průvod užívá. „Dostanu najíst a napít u každého domu,“ pochvaloval si. Dvacet osm let jezdí na Petrůvku k babičce.

„Letos zaskakuje za dědečka, který ze zdravotních důvodů nemohl vyrazit,“ vysvětluje babička Marta Životská, která vnuka jako medvěda vodila na řetazu. Vypráví, že do včerejší noci vnuk ještě o ničem nevěděl. „Ptali jsme se ho, jestli může přijet, ale nedal vědět. A pak mu ujel autobus, kterým měl včera v devět večet přijet na Petrůvku,“ uvádí babička. Museli pro něj jet do Luhačovic.

„Když večer jedl, uviděl hlavu medvěda a ptal se, jestli jsme tady měli masopust. Tak jsme se začali smát a děda mu prozradil, že za medvěda bude chodit on sám,“ pobaveně vypráví babička. „Byla to na mne past,“ směje se medvěd.

„V Petrůvce je masopust velkou tradicí, máme skvělou kapelu. Sehrají se před masopustem a celému průvodu to dodá takový šmrnc. I lidem, kteří jezdí kolem, se to velice líbí,“ uvedl místostarosta Josef Pučalík, který pamatuje každoroční masopust od 85. roku.

„Maminko, ty fašanky byly ale krásné,“ radují se děti. Manžel se jen usmívá.

Masopustní období byla v minulosti doba od Tří králů do Popeleční středy. Tou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. V různých oblastech se masopust označuje odlišnými termíny: šibřinky, fašank, ostatky, končiny aj.

Autor: Renáta Večerková

11.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 14 500 Kč

Úředníci ve skladech Referent/ka zpracování objednávek.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Referent zpracování objednávek přijímá a zpracovává objednávky zákazníků, eviduje dodací listy a podklady pro fakturaci. , Ranní a odpolední směny.. Pracoviště: Penam, a. s. - prštné, Jateční, č.p. 525, 760 01 Zlín 1. Informace: Romana Bartošová, +420 577 007 663.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do týmu recepce hotelu Baltaci Atrium ve Zlíně přijmeme kolegyni/kolegu na pozici "recepční". Náplň práce: komunikace s hosty a ostatními středisky hotelu, e-mailová korespondence, vyřizování telefonátů, přijímání rezervací, řešení problémů, starost o chod wellness centra , Pracovní doba: 7:00 - 15:30 hod., 15:30 - 24:00 hod., víkendové směny 7:00 - 19:00 hod., 19:00 - 7:00 hod., Požadavky: příjemné vystupování, upravený vzhled, aktivní přístup k práci, znalost AJ na komunikativní úrovni, další jazyky výhodou, očekáváme ochotu učit se novým věcem, dále se vzdělávat a pozitivní vztah k oboru hotelnictví, zkušenosti v oboru výhodou. Výhody: práci v atraktivním moderním prostředí a mladém kolektivu. Pravidelné jazykové kurzy zdarma. Možnost osobního a profesního růstu, systém firemních benefitů.. Pracoviště: Baltaci atrium s.r.o., Lešetín II, č.p. 651, 760 01 Zlín 1. Informace: Eliška Krajčová, .

Služby - Služby Ostatní služby 8 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti úklidu Asistent pro provoz Zlín. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme vhodného kandidáta/kandidátku na pracovní pozici "Asistent/ka manažera provozu" pro provoz Zlín., Náplň práce: vedení kolektivu úklidových pracovníků na zakázce, kontrolní činnost na zakázce (spotřeba materiálu, dodržování BOZP a PO), pomocné administrativní práce pro manažera provozu, přijímání a aktivní vyhledávání nových úklidových pracovníků, organizace a plánování zástupů na zakázkách, zástup za manažera provozu i za úklidové pracovníky v době dovolených, nemocenských apod., Pružná pracovní doba: 20 hodin týdně., Pracovní smlouva na 1 rok s možností navýšení úvazku případně prodloužení na dobu neurčitou., Pracovní místo vyhrazené pro OZP/OZZ., Požadujeme: čistý trestní rejstřík, spolehlivost, komunikativnost, schopnost pracovat samostatně, řidičský průkaz skupiny B, Výhody: zázemí stabilní celorepublikové společnosti, odpovídající finanční a prémiové ohodnocení, stravenky. Pracoviště: Cora plus, s. r. o. - zlín - u zs, U Zimního stadionu, č.p. 4286, 760 01 Zlín 1. Informace: Zdeňka Jánská, +420 775 737 015.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 500 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: , vyučení v oboru, nebo praxe v oboru výhodou, profesionální přístup, samostatnost, komunikativnost, ochotu pracovat ve směnném provozu, přijmeme i šikovného absolventa, Nabízíme náborový příspěvek ve výši 3 000-10 000,- Kč!, , Benefity: , Pracovní doba 37,5 hod/týdně, 25 dnů dovolené, zaměstnanecké stravování přátelský kolektiv a moderní pracovní prostředí, pracovní oděv, který i pereme, zvýhodněné výměnné rekreace do Jáchymova, Františkových Lázní, Piešťan a Jeseníku, levný tarif u mobilního operátora, možnost zaměstnaneckého ubytování za nízké ceny, příležitost aktivně se podílet na banketech, recepcích nebo podobných kulinářských akcích špičkové úrovně, účast na gastro seminářích pod vedením odborníků. Pracoviště: Lázně luhačovice, a. s. - alexandria, Masarykova, č.p. 567, 763 26 Luhačovice. Informace: Magdalena Kratochvílová, +420 577 682 213.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Zlína (ve žlutých dresech) zakončili letošní sezonu domácím duelem s Libercem
12

Povedená rozlučka. Ševci zakončili sezonu výhrou nad Libercem

58. ZLÍN FILM FESTIVAL 2018 - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Slavnostní zahájení. Jan Čenský a Dana Morávková
88

Tyto dny patří dětem. Zlín ožil 58. ročníkem Zlín Film Festivalu

Aňa Geislerová pro Deník: Buďte podivní, buďte podivuhodní

ROZHOVOR/ Hrála v mnoha filmech, českých i zahraničních, dokonce i s krasavcem Antoniem Banderasem. Je českou módní ikonou a její deníková kniha P. S. byla okamžitě rozprodána. Úspěch ji jednoduše miluje. Letos je předsedkyní hlavní poroty mezinárodního Zlín Film Festivalu.

Ševci zakončí sezonu proti Liberci. Ekpai si na bývalý klub věří

Možná to bude jeho poslední zápas v dresu Fastavu. Rozlučka nejen se sezonou, ale i se Zlínem. Mladý nigerijský křídelník Ubong Ekpai má totiž namířeno do Plzně. Nejproduktivnější hráč ševců se přestupu k mistrovi nebrání, moravské angažmá by chtěl zakončit výhrou.

V Tescu můžete hlasovat i pro Fair Play

Setkání netradičních sportů a umění v jednom čase a na jednom místě. To je smysl celodenního festivalu Fair Play, jehož osmý ročník se bude konat v sobotu 23. června v areálu Activity parku Všemina.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT