Uvědomují si, jak je zelenina pro zdraví důležitá. Chtějí být soběstační. Začíná boom skleníků a domácího pěstování.
Mnozí lidé se nyní vrací k tomu, co před mnoha lety opustili. Ještě nedávno byl bohatý sortiment ovoce i zeleniny k dostání levně v marketech. Nabídka byla pestrá, ceny lidové, takže proč ztrácet čas zahradničením.

Nyní je vše jinak. Ceny vyšplhaly do neúnosných, až nesmyslných výšin a spousta lidí je nehodlá akceptovat. Kdo má byt s balkonem, připravuje si truhlíky s rajčaty, jahodami nebo bylinkami. A ti, kteří vlastní zahradu, jdou ještě dál, a na dříve pečlivě udržované trávníky staví skleníky. Mít své vlastní výpěstky je totiž zase in.
Skleník místo bazénu
Příkladem mohou být senioři z Vlachovic. „Dříve jsme měli na zahradě pro vnoučata bazének. Když jsme viděli růst cen v obchodech, řekli jsme si, že zahradu využijeme jinak,“ popisuje Stanislav Prokeš. Na internetu si vybrali typ skleníku, a když jim po týdnu přišel v balíku domů, stačilo ho už jen smontovat. „No, byla to sice skládačka na pár dnů, ale s pomocí zetě jsme se k výsledku dobrali,“ vzpomíná se smíchem senior.
Domácí pěstování zeleniny je opět v kurzu - ilustrační foto.Leden a únor věnoval pár penzistů přípravě výsadby a nyní už má nachystáno na jarní sezonu. „Těšíme se na salát, kedlubny i ředkvičky, ty budou hlavně pro vnoučata. A potom přijde to hlavní: rajčata, okurky a na podzim dýně,“ vyjmenovává plánovanou sadbu.
A jak zdůrazňuje, není zdaleka sám. I v okolních řadovkách se začínají na zahradách objevovat skleníky. „Víme, co a jak pěstujeme, takže i přes počáteční náklady je úroda neporovnatelně levnější než v obchodech. Ale hlavně, když vidíte tu radost dětí, které si mohou utrhnout rajče sami, řeknete si, že to stojí za to,“ uzavírá senior.
Skleníky jdou na odbyt celoročně
„Práce je pořád hodně a lidé kupují skleníky celoročně,“ říká provozovatel kroměřížské firmy Skleníky Bureš. „Každopádně jsme teď po zimě zaznamenali vyšší prodeje, především přes internet. Občas se lidé přijedou podívat do prodejny, jak který typ vypadá, ale většinou nakupují on-line,“ dodává Ondřej Bureš.

Nejvíce jsou na odbyt skleníky 5 krát 3 metry, takže spíše větší velikosti. Stále totiž platí, že Češi jsou národem kutilů, sadařů a pěstování je jim vlastní. Při současných cenách v obchodech se tomu nelze vůbec divit.