Do nesoutěžní přehlídky, kde vyhrávají všichni, letos byly přihlášeny na čtyři desítky amatérských snímků. Zhlédnout jich můžete asi 25.

„Turisté si už dnes uvědomují, že to není jen o tom, kolik ujdou kilometrů, ale také o tom, co všechno uvidí či zažijí. S tím však souvisí i dokumentace. Tento festival není soutěžní, jde nám o to, aby se lidé sami zapojili," vysvětlil Miloslav Vítek, manažer festivalu a člen oblastního výboru Klubu českých turistů Valašsko-Chřiby.

O víkendu 28. až 30. března bude pro turisty připraven pestrý program. Na páteční poledne mají organizátoři v plánu program pro školy, odpoledne pro veřejnost. „Spolu s festivalem proběhne několik doprovodných akcí.

V budově magistrátu je výstava Předměty turistické dokumentace a ve Velkém kině zase výstava zdařilých amatérských fotografií," prozradil Miloslav Vítek. Organizátoři připravili také workshop či jinými slovy školení dokumentaristiky.

„Spousta turistů má foťák či kameru, rádi dokumentují, ale neznají všechny tipy. Chtěli bychom jim pomoci se zdokonalit. Zájemci se naučí i videa stříhat," doplnil Michal Gaja, marketingový manažer Golden Apple Cinema.

Hlavní filmový program se koná v sobotu od 14 hodin ve Velkém kině. Kromě příznivců turistiky navštíví festival i stovky dětí z okolních škol. Třeba je některý z dokumentů navnadí na pohyb v přírodě.

„Je to velká zodpovědnost vybrat dokument, který by děti bavil. Věřím, že jsme vybrali správně. Až děti uvidí dokument Rychlé vody o sjíždění divokých řek, budou doma otravovat, že chtějí kajak," směje se Miloslav Vítek.

Protože se festivalu zúčastní turisté z celé země, chtějí jím pořadatelé představit i kousek našeho kraje. V neděli tak zájemci vyrazí do Chřibů na rozhlednu Brdo.