Valašský orchestr se na vystoupení na klobouckém festivalu připravuje vždy několik měsíců. Jedním z pěti dirigentů je Karel Bria. "Před akcí jezdím do Valašských Klobouk pravidelně. I když jsou to velice dobří hudebníci, tak přece jenom muzika chce své a zkoušet se musí," poznamenal Bria. Orchestr hraje především modernější skladby, které podle dirigenta publikum stále častěji upřednostňuje.

Festival nazvaný Setkání muzikantů v Bílých Karpatech začal v pátek, poslední vystoupení je plánováno na nedělní odpoledne. V programu se představí zhruba 30 souborů. Počet účinkujících se blíží 600. Pořadatelům se letos podařilo získat hudebníky i z Turecka, Číny, Slovenska či Srbska. Velký valašský dechový orchestr vystoupí v neděli v 14:00.

Mezi účinkujícími sice převažují dechové hudby, cimbálové muziky či pěvecké sbory, program ale vyhoví i příznivcům folku, country či rocku. "Je to záměr. Chceme oslovit lidi, kteří mají rádi hudbu různých žánrů," poznamenal Zúbek. Některé kapely vystupují v rámci festivalu i v sousedním Brumově-Bylnici či v lázeňských Luhačovicích.

Setkání muzikantů v Bílých Karpatech se letos koná již popáté. V minulých ročnících zde vystupovali umělci z Cookových ostrovů, Mexika, Arménie, Afriky, Polska, Nizozemí či Rakouska. Akci každoročně navštíví několik tisíc lidí. Letos organizátoři očekávají, že denně na koncerty zavítá přibližně 2500 až 3000 lidí.