A i když podle bezpečnostního experta Andora Šándora taková událost v České republice zatím nehrozí nebo jen minimálně, jsou dotčené orgány na mimořádné události připraveny.
„Tomu, aby například pomatený jedinec takový čin spáchal, nedokáže zabránit nikdo," konstatoval náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.
Doplnil, že pro mimořádné události má Zlín, podobně jako další města, připraven krizový plán a další opatření.
Podle policie jsou ve Zlínském kraji, stejně jako v ostatních krajích v celé ČR, nastavena bezpečnostní opatření, která odpovídají stále vyhlášenému prvnímu stupni ohrožení terorismem.
„V praxi to znamená větší dohled především nad bezpečností ve vztahu k ochraně míst s větší koncentrací osob," uvedla za zlínskou krajskou policii mluvčí Lenka Javorková.
Podle ní vzhledem k útoku v Manchesteru budou tato opatření ještě důkladněji směřována do oblastí, kde se konají kulturní a společenské akce, případně hudební produkce a festivaly.
„Nečekáme, až se něco stane, při pořádání akce úzce spolupracujeme s policií. Při vstupu na akci provádíme kontroly, i zavazadel, jde o standardní postup," uvedl za Agenturu Velryba, která pořádá například Holešovskou Regatu, Michal Žáček.
Bezpečnost je důležitá i pro ředitele společnosti Pragokoncert Jiřího Darona. Ta pořádá mimo jiné rockový festival Masters of Rock ve Vizovicích, který navštěvují desetitisíce diváků.
PROHLÍDKY FANOUŠKŮ I KONTROLY KEMPŮ
„Spolupracujeme se dvěma bezpečnostními agenturami, které mimo jiné u vstupů provádí prohlídky návštěvníků. Samozřejmě také úzce spolupracujeme s policií, například při Masters of rock hlídá areál 400 policistů a také kempy jsou monitorovány," uvedl Daron s tím, že právě v Manchesteru zřejmě bezpečnostní prohlídky chyběly.
„I když ten atentátník se odpálil před vstupem, tomu zřejmě nešlo zabránit," myslí si Jiří Daron.
Podle policejní mluvčí Lenky Javorkové dříve nebyla bezpečnostní opatření tak rozsáhlá.
„Ale vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě a častějším teroristickým útokům je samozřejmě musíme zesilovat. Veřejnost tak může při některých větších připravovaných akcích počítat s tím, že v ulicích uvidí i policisty s dlouhými zbraněmi," uvedla.
V případě, že by došlo v regionu k mimořádné události, charakterem podobné té na britských ostrovech, policie má zpracovány plány, jež jsou ale neveřejné.
„Taktika, postupy policie a další jsou vnitřní záležitostí policie a z taktických důvodů je zveřejnit nemůžeme," odpověděla na dotaz Deníku krajská policejní mluvčí.
PLÁNY POČÍTAJÍ I S TERORISTICKÝM ÚTOKEM
Sdílnější byla zlínská radnice.
„Při zásahu a likvidaci následků události se postupuje v návaznosti na její druh, místo a rozsah podle předem zpracovaných takticko-operačních postupů. To platí i pro teroristický útok," seznámil za zlínskou radnici Václav Kostelník, vedoucí oddělení krizového řízení a obrany.
Podle něj případná evakuace postiženého nebo ohroženého obyvatelstva města by byla řízena složkami Integrovaného záchranného systému v koordinaci s krizovým štábem města Zlína nebo krizovým štábem Zlínského kraje v závislosti na rozsahu a vyhlášení krizového stavu.
Statutární město Zlín (SMZ) má podle Václava Kostelníka pro případ evakuace občanů předem vytipovaná a přeeurčená místa, která jsou již předcházejícími mimořádnými událostmi u SMZ v praxi ověřena.
Krajská nemocnice je pro krizové situace připravena
Za zmínku také stojí, že v Baťově krajské nemocnici (KNTB) funguje od minulého roku urgentní příjem. Je kontaktním místem KNTB, zajišťuje komunikaci se zdravotnickou záchrannou službou a přebírání pacienta z přednemocniční péče.
„Jde o zásadní, klíčové kontaktní místo při mimořádných událostech," uvedl náměstek léčebné péče Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Dorián Pfeifer.
Podle něj má právě urgentní příjem KNTB mimo jiné rozvinutý dispečink a svolávací systém. V krajské nemocnici tak mohou při mimořádné události okamžitě uvolnit místa a blokovat operační sály.
„Není tam chaos. Což je unikát, jsou v tom dobří," ocenil Dorián Pfeifer.