Úsvit je se Zlínem spojen tematicky. Scenáristu Mira Šifru mimo jiné inspiroval příběh baťovců a způsob, jakým zakládali nová města po celém světě. Baťovská utopie tak tvoří rámec prostředí filmu a předobrazem filmové postavy továrníka v podání Ladislava Hampla se stal Jan Antonín Baťa.

Právě Ladislav Hampl zlínskou předpremiéru, která se koná v Golden Apple Cinema od 19.30 hodin, uvede. Zúčastní se jí také režisér a producent Matěj Chlupáček, producentka Maja Hamplová, scenárista Miro Šifra a herečka Eliška Křenková.

Úsvit je druhým celovečerním filmem režiséra Matěje Chlupáčka, který je spolu s Majou Hamplovou také producentem snímku. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí v roce 1937, krátce před válkou, se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět v Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit.

Zámek Napajedla
Město zatím zámek v Napajedlech nekoupí, neví co s ním

Jejich plány ale naruší nález mrtvého těla novorozence v areálu fabriky. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky, včetně svých vlastních předsudků.

Film se natáčel od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku – v Tatrách, u Lysé nad Labem, v Dřísech nebo právě ve Zlíně. Město Svit, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města.

Vedle Elišky Křenkové v její dosud největší filmové roli si zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon, Jan Jackuliak ad. Rozpočet filmu Úsvit dosáhl téměř 90 milionů korun.

Festivalové publikum letošního Finále Plzeň uvidí film Úsvit 22. a 24. září, kdy se bude ucházet o Zlatého ledňáčka v soutěži celovečerních hraných a animovaných filmů. Následovat bude série projekcí po celé republice a 5. října vstoupí Úsvit do široké kinodistribuce.