Otec upadne do kómatu, rodina tak uvízne v mezní životní situaci. Matka se synem v tichosti soustřeďují všechny své síly. Pokorně přijímají diagnózu, ale vzdorují verdiktu. Rozhodnou se jednat… Tak lze uvést děj chystaného rodinného dramatu, který do zlínské a kroměřížské nemocnice přijel se štábem natočit zlínský rodák – režisér Václav Kadrnka.

Podle skutečné události

Film Zpráva o záchraně mrtvého vychází ze skutečné události, která se odehrála přímo v Kadrnkově rodině.

„Můj tatínek měl mozkovou příhodu. Když byl v kómatu, snažili jsme se ho s mámou probrat. Mluvili jsme na něj, trávili u něj několik hodin denně. Navzdory pesimistickým předpokladům za nějaký čas začal reagovat, probírat se,“ říká Kadrnka.

Živý Zlín. Dýňobraní v parku Komenského ve Zlíně. Ilustrační foto
Vítejte u nás. Města se snaží urvat co nejvíce turistů. Víme jak

Natáčení zdržel koronavirus

Samotné natáčení probíhá už od 2. března 2020. Kvůli opatřením proti pandemii koronaviru však bylo ve své třetině přerušeno.

„Podle původního plánu jsme ve Zlínském kraji měli být v březnu. Přesně v té době byl ale vyhlášen nouzový stav. To, že jsme pro natáčení potřebovali zrovna interiér nemocnic, celé věci příliš nepomohlo. Druhý pokus naštěstí už vyšel, i když jsme bohužel museli délku pobytu na Zlínsku zkrátit,“ vysvětluje Simona Kadrnková, producentka ze společnosti Sirius Films.

Další projekty na obzoru

Kadrnkův štáb není jediný, který se rozhodl na přelomu jara a léta točit právě ve Zlínském kraji.

„Ve velmi blízké době by se u nás měl objevit další úspěšný režisér se svým štábem, a to držitel Českého lva Olmo Omerzu. Na červen pak máme avizované hned dva další filmové projekty,“ uvádí Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře, která doufá, že vývoj pandemie tato natáčení už neohrozí a budou se opravdu realizovat.

„Všichni jsou teď z logických důvodů opatrnější, proto bohužel nemůžu k těmto projektům prozradit víc,“ dodává Hladká.

Návrat filmařů do regionu je po nucené pauze vítaná zpráva. Podle statistik Státního fondu kinematografie směřuje totiž až 60 % nákladů vynaložených na výrobu filmu do nefilmových profesí. Audiovize tak může výrazně přispět k rozpohybování utlumené ekonomiky ve státě i zlínském regionu.

Zahájení lázeňské sezony, letos ve skromném duchu.
VIDEO: Luhačovice otevřely lázeňskou sezónu, prameny jsou posvěceny