Každoročně se mezi výtvarníky objevují i nová jména. Letos se poprvé zapojila například animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková nebo tři zlínští rodáci – malířka Athena Aks, sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková a Vlastimil Elšík.

Klapky budou ve Zlatém jablku k vidění do 29. května. Poté se přesunou do Kongresového centra, kde se 4. června uskuteční jejich dražba. Z výtěžku jsou pak tradičně podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců.

Druhá výstava dá formou fotografií vzpomenout na režiséra, scenáristu, herce a pedagoga Jiřího Menzela, který by letos oslavil 85. narozeniny. Jiří Menzel byl pravidelným návštěvníkem zlínského filmového festivalu a rád se na něj vracel.

Věhlasnou zlínskou animovanou tvorbu představí třetí výstava Střípky z kudlovských animací, animovaná tvorba je jedním z hlavních témat letošního festivalu. V ateliérech na Kudlově vznikla a vzniká řada animovaných filmů.

Návštěvníci si mohou připomenout třeba scénu z filmu Král Lávra od Karla Zemana, vyfotit se s postavičkami kutilů Pata a Mata, prohlédnout si projektor, s nímž pracovala legendární tvůrkyně Hermína Týrlová, i další artefakty z filmů, které byly vytvořeny ve Zlíně.

Centrum Zlaté jablko patří mezi místa, která jsou s programem Zlín Film Festivalu trvale spojená. Kromě filmových projekcí, které se odehrávají ve zdejším multikině, se zde návštěvníci mohou každý den během festivalu setkávat s filmovými hvězdami při autogramiádách a dalších akcích.

Výstavy zůstanou ve Zlatém jablku do posledního dne festivalu, tedy do středy 7. června.