„Pan velvyslanec byl zrovna zabrán do přátelského hovoru s panem hejtmanem, když tu se z nižších pater mrakodrapu vyřítili finančáci,“ popsal událost mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.

„Než jsme stihli zavolat ochranku, odvedli velvyslance dolů na finanční úřad,“ pokračoval.

Velvyslanec strávil na berňáku přibližně dvě hodiny a pak, značně rozladěný, zlínský mrakodrap opustil, mumlaje anglické věty, které se naše redakce po jejich přeložení rozhodla raději neuveřejňovat.

Redakce se s žádostí o vysvětlení obrátila na ředitele Finančního úřadu ve Zlíně Josefa Langera. „Na amerického velvyslance jsme měli políčeno už dlouho,“ sdělil Langer.

„Ondyno měl totiž přednášku v Klubu důchodců v Malenovicích o možnostech investic na americkém burzovním trhu. A my jsme přesvědčeni, že nezdanil svůj honorář,“ vysvětlil ředitel úřadu. Dodal, že jejich podezření posílilo i velvyslancovo příjmení. „Grabber se dvěma B totiž anglicky znamená chamtivec,“ zdůraznil Langer.

A jak šetření berňáku dopadlo? „Měli jsme pravdu,“ sdělil Langer. „Pan Graber totiž v klubu dostal dva chlebíčky šunkové a jeden sýrový s papričkou, dále pak jednu kremroli a také tři deci sifonu,“ vypočítal ředitel finančního úřadu.

„Po započtení všech započitatelných položek, odečtení odečitatelných položek a přeplatku záloh z minulého období jsme zjistili, že tedy zkrátil daň o třiadvacet korun a šestnáct haléřů. Po přičtení penále a úroků a zaokrouhlení tak státu dluží 37 200 korun,“ sdělil.

Redaktorům Deníku se však podařilo zjistit, že hon finančáků na zahraniční návštěvníky Zlína poslední událostí nekončí. „Chystáme se vyšlápnout si na hosty filmového festivalu, to se budou hvězdy divit,“ sdělil dobře informovaný zdroj z finančního úřadu.

Incident však podle všeho bude mít dalekosáhlé důsledky. Premiér Mirek Topolánek totiž už včera povolal ke konzultacím do Prahy českého velvyslance v USA Petra Koláře.

„Nebudeme ani v nejmenším tolerovat jakékoliv narušování našeho daňového systému ze strany cizinců,“ řekl Deníku premiér Topolánek. „Američané nás musejí konečně začít brát vážně,“ dodal, natáhl si přes sako tričko s nápisem „Ne základnám“ a odešel někam směrem k brdským lesům.


Upozornění: Informace uvedené v článku se nezakládají na pravdě.