Namísto zrušených poboček finanční správa nabídne lidem zvláštní linky pro telefonické konzultace, v době podávání daňových přiznání také rozšíří výjezdy do obcí.

Celkově se v Česku zruší 77 poboček. Ministerstvo o tom v úterý informovalo v tiskové zprávě.

MF a Generální finanční ředitelství rozhodlo na základě analýzy využívání územních pracovišť finančních úřadů. Zrušena budou zejména pracoviště, jejichž služby jsou ze strany veřejnosti údajně nejméně využívány nebo v praxi zajišťují především služby podatelny.

„V současné době již 56 těchto pracovišť funguje v omezeném režimu dva dny v týdnu se dvěma zaměstnanci, kteří na dané místo dojíždějí ze svých stálých pracovišť. Analýza ukázala, že daňoví poplatníci už nyní služby těchto pracovišť příliš nevyužívají a prakticky je nenavštěvují,“ uvedlo ministerstvo.

Ve Zlínském kraji se zruší čtyři pobočky, konkrétně v Bystřici pod Hostýnem, Holešově, Luhačovicích a ve Valašských Kloboukách.

Podle Mariana Ležáka, starosty Luhačovic, jde o další oddálení služeb lidem. „Tato situace mne opravdu mrzí, protože v rámci omezení finančního úřadu v Luhačovicích nám bylo v roce 2020 garantováno, že bude převeden provoz do takzvaného optimalizovaného režimu, který zajišťuje provoz finančních úřadů ve dvou dnech v týdnu. Vzhledem k tomu, že po čase dochází k úplnému zrušení, vnímám to jako další oddálení služeb občanům, hlavně těm starším," sdělil Deníku Ležák.

Podle ministerstva financí budou konzultační služby pro občany dotčených obcí v úředních dnech zajištěny prostřednictvím telefonických kontaktních linek provozovaných příslušnými finančními úřady. "Osobní kontakt a pomoc daňovým subjektům v souvislosti s podáváním daňových přiznání především k dani z nemovitých věcí a k dani z příjmů fyzických osob zajistí pracovníci finančních úřadů během svých častějších výjezdů do dotčených obcí," informovalo ministerstvo.

Výjezdy pracovníků finančních úřadů do obcí budou probíhat v obdobích, kdy lidé podávají největší počet daňových přiznání, tedy v lednu a v březnu.

V současnosti mají finanční úřady ve Zlínském kraji 12 pracovišť. Nově se jejich počet sníží na osm.

Které pobočky FÚ se ve Zlínském kraji zruší?

Územní pracoviště v Bystřici pod Hostýnem

Územní pracoviště v Holešově

Územní pracoviště v Luhačovicích

Územní pracoviště ve Valašských Kloboukách

Které pobočky FÚ ve Zlínském kraji nadále zůstávají?

Územní pracoviště v Kroměříži

Územní pracoviště v Otrokovicích

Územní pracoviště v Rožnově pod Radhoštěm

Územní pracoviště v Uherském Brodě

Územní pracoviště v Uherském Hradišti

Územní pracoviště ve Valašském Meziříčí

Územní pracoviště ve Vsetíně

Územní pracoviště ve Zlíně