Zlín/Řadu začínajících podnikatelů ze Zlína zaskočil v posledních dnech dopis, ve kterém jsou žádáni o peníze. Tato listina je vyzývá k zaplacení poplatku za zápis do Rejstříku obchodu a živnosti. Ten je soukromý, patří společnosti Firmreg, nicméně jeho název se velmi podobá databázím státní správy - obchodnímu a živnostenskému rejstříku. A ten je navíc zdarma. "Dělá to soukromá firma, lidem doporučujeme na výzvu nereagovat," zdůraznila vedoucí živnostenského odboru zlínského magistrátu Naděžda Hasíková.

Zaplaťte 1 637 korun, čtou živnostníci

Podnikatele mate úřední vzhled i tón dopisu. "Rejstřík obchodu a živnosti obsahuje jen zápisy firem z registru příslušného soudu. Slouží potřebám informovanosti o nových obchodních partnerech," je v něm psáno například typicky úřednickým jazykem. Navíc je doplněn výpisem ze státního živnostenského rejstříku a zakončen strohou formulací - poplatek za zápis činí 1 637 korun. Z obdržené zásilky byl překvapen i Radek Červený ze Zlína, který nově provozuje nákladní dopravu. List obdržel začátkem dubna, asi šest dní po zaregistrování ve státní evidenci. Bylo to dokonce ještě dříve, než si vyzvedl průkaz živnostenského oprávnění na magistrátu. "Nejdřív jsem myslel, že to musím zaplatit. Když jsem ale volal na číslo v dokumentu uvedené, nikoho jsem nesehnal a začalo mi to připadat divné," popisoval.

Peníze nikam neposílejte, radí úřad

Peníze nakonec Červený nikam neposlal. "Přišel jsem s tím papírem na úřad a tam mi poradili, ať to nedělám," vysvětlil. Dopisy rozesílá brněnská společnost Firmreg, která za poplatek nabízí zápis do vlastního rejstříku firem. Ten potom dále prodává každému zájemci o tyto informace. Ovšem podobně jako zaskočenému podnikateli Červenému se ani Deníku nepodařilo Firmreg kontaktovat. Podle odborníků je jasné, že společnost zneužívá veřejně přístupné státní rejstříky, obchodní a živnostenský, pro získávání zákazníků, tedy pro komerční účely.

Je to neetické, tvrdí předseda podnikatelů

"Taková činnost je přinejmenším neetická, ne- li dokonce nezákonná," míní například předseda představenstva Sdružení podnikatelů Zlínského kraje Rudolf Chmelař. Někteří právníci dokonce tvrdí, že komerční využívání databází orgánů státní správy může být porušením autorského zákona a případné zavádějící formulace v dopisech i podvodem.