Přestože tento problém nelze podle zlínské radnice vyřešit úplně, láká město už několik let investory na stavbu podzemních garáží. Těm ale nevyhovují podmínky magistrátu.

„Zdarma pozemek, spolufinancování přeložek inženýrských sítí a vnější úpravy terénu. Taková je naše nabídka, kterou předkládáme investorům už od listopadu 2005,“ přiblížil náměstek primátorky Miroslav Šenkýř.

Představy o podílu spolufinancování se však značně liší u radnice a developerů. „Investoři, kteří mají nebo měli v minulosti zájem, chtějí po magistrátu větší podíl. Na druhou stranu však odmítají odkrýt míru zisku, kterou by měli z prodeje jedné garáže,“ objasnil Šenkýř.

Výzva developerům stále platí. Lokalit na Jižních Svazích, kde by mohly podzemní garáže vzniknout, je totiž podle Šenkýře několik. „V ulici Jílová, Hony, Okružní a řadě dalších. Kdyby investoři postavili garáže na všech vytipovaných místech, které jim nabízíme, vzniklo by tam až pět set nových parkovacích míst,“ upřesnil Šenkýř.

V minulosti uvažovala radnice také o zřízení patrového parkovacího domu, pro ten však nenašla lokalitu. „Každopádně víme, že zájem ze strany tamních obyvatel o parkovací místa je obrovský, zejména v docházkové vzdálenosti tři až pět minut od domu. Čekáme však na developery. Sami garáže stavět ani provozovat nemůžeme, rozpočet nám to neumožňuje,“ objasnil náměstek.

V minulosti už zlínští radní odsouhlasili výpůjčku pozemků pro garáže několika zlínským firmám, které o ni zažádaly. Ty však s radnicí smlouvu dosud neuzavřely. „Samotného mě to mrzí, běhali jsme kolem toho několik let. Radnice vyhodnotila náš záměr jako nezajímavý,“ konstatoval Jan Pospíšil z firmy Pospíšil. Blíže však nechtěl údajnou nezajímavost projektu specifikovat.

To firma SPC energobau možnost uzavření smlouvy s městem zatím nevyloučila. „Zatím jsme ji neuzavřeli, tato záležitost je tedy v úvahách,“ řekl stručně zástupce společnosti Libor Téček. Podle Šenkýře byly u obou těchto firem důvodem právě jejich neadekvátní požadavky.

Obyvatelé Jižních Svahů nejsou ze současné špatné situace parkování vůbec nadšeni, a možnost dalšího parkování by jednoznačně uvítali. „Bydlím v ulici U Trojáku a když přijedu později večer z práce, musím parkovat až u Billy. Párkrát mě už neminula pokuta, když jsem nechala auto, kde není povoleno. Ale opravdu nebylo kde jinde,“ vysvětlila sedmadvacetiletá Hana Dočkálková.

U domu, v němž bydlí, prostor pro nová místa na stání není. Určitě by však šel podle Dočkálkové vyřešit jejich nedostatek zvětšením podzemních garáží, přestože je to finančně náročné. „Jinak už se tam za nějakou dobu nevejdeme,“ míní obyvatelka.

Šenkýř připomněl, že nejbližším řešením bude od Nového roku několik parkovacích míst zbudovaných po vnitřním oblouku ulice Česká.