Ekologové z Arniky sestavili první žebříčky znečišťovatelů za loňský rok

Firmy se v nelichotivých tabulkách ocitly i přesto, že v předchozích letech investovaly do technologií šetrných k životnímu prostředí miliony korun a do budoucna slibovaly zlepšení.

V top-ten producentů rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek už tři roky figuruje chemička DEZA ve Valašském Meziříčí. Je i v první desítce producentů rtuti a jejích sloučenin, kyanidů a takzvaných reprotoxických látek nebezpečných pro rozmnožování. „Podle objektivních měření se životní prostředí v okolí DEZY v posledních letech zlepšilo,“ bránil se výrobní ředitel firmy Ivo Hanáček. „V uplynulých deseti letech jsme realizovali přímé ekologické investice za zhruba dvě miliardy korun. Dalších několik set milionů chceme vynaložit ještě do roku 2010,“ dodal.

DEZE se podle Arniky emise některých látek skutečně snížit podařilo. „Například vypouštění rtuti a jejích sloučenin však mělo vzrůstající trend,“ řekl předseda sdružení Jindřich Petrlík s tím, že vyhodnocování největších znečišťovatelů podle IRZ není jednoduché. „Zatímco například emise skleníkových plynů se počítají v tunách, nebezpečné množství dioxinů mohou představovat již miligramy. Proto jsme sestavili několik tabulek, které tuto odlišnost odrážejí,“ vysvětlil.

Asi nejvíce region zabodoval v žebříčku nejvýznamnějších znečišťovatelů styrenem. Subjekty ze Zlínského kraje okupují hned šest příček z prvních deseti - jedná se o firmy LAST Tečovice, Epuz Otrokovice, Radomír Trecha - Compact Tečovice, Hobas CZ Uherské Hradiště, Brola Zlín a Teiko Spytihněv. „Veškerá výroba probíhá s maximální ohleduplností k životnímu prostředí dle normy ISO 14001,“ uvedl jednatel poslední zmíněné společnosti Radko Řehák s tím, že do ekologických technologií firma investuje nemalé částky. Styren, který negativně působí na nervový systém, vzniká v Teiku při výrobě van.

IRZ v Česku funguje už třetím rokem. V roce 2004 v něm bylo za Zlínský kraj 57 znečišťovatelů, o rok později počet subjektů vzrostl na 68. Za loňský rok do něho emise nahlásilo 71 firem.

Přečtěte si také:

Přírodě v kraji škodí stále více firem