Stánek zlínského fotbalu bude patřit městu. Má hodnotu 74 milionů, převeden bude bezúplatně.

Kromě stadionu přebírá město od majitelů stadionu SK Zlín také nájemní smlouvu s prvoligovým fotbalovým klubem FC Fastav. Klub platí za nájem 250 tisíc.

Tento model bude nastaven do poloviny příštího roku, poté podle vedení radnice dojde k novému modelu provozu.

Podle primátora Jiřího Korce, odhadli znalci cenu převáděného majetku na 74 milionů korun. 

Nabyvatel se ve smlouvě například zavazuje, že po dobu dvaceti let neprodá stadion, třeba pro výstavbu obchodního centra. V případě nedodržení některé z částí smlouvy, čekají město vysoké smluvní pokuty.

MILIONY NA NUTNOU REKONSTRUKCI

„Jde o garanci vůči sportovním klubům, kterou vyžadovaly, tedy že se tady do budoucna bude hrát fotbal,“ vysvětlil Jiří Korec. Podle něj se bude tato případná smluvní pokuta každoročně snižovat o pět procent.

„K tomu bude „odpisována“ o investice na opravy na stadionu,“ doplnil.

V současnosti putovalo z města na opravy stadionu šest milionů korun. To pak hodlá investovat do nového majetku až 14 milionů korun. „Budeme stadion udržovat tak, aby se tam hrál fotbal dál. Za nás prvoligový,“ usmál se Korec.

Přesto, co se týká rekonstrukce stadionu, v tomto volebním období to zřejmě nebude.

„Pokud se nestane dotační zázrak, tak to není na pořadu dne,“ naznačil primátor.

Podle opozice je smlouva neúplná a je potřeba ji doladit.

„Máme pochyby že jde o nejsprávnější cestu. Pokusme se odstranit pochybnosti ve smlouvě,“ uvedl například Čestmír Vančura z hnutí Zlín 21.

OPOZICE: VE SMLOUVĚ JSOU SPORNÉ BODY

Podle zástupců z hnutí takto uzavřená smlouva znamená, že v okamžiku, kdy se na stadionu hraje první fotbalová liga, město se zavazuje udržovat stadion ve stavu způsobilém pro první ligu.

Jestliže Fotbalová asociace České republiky vznese požadavky na vybavenost, bezpečnost, podmínky provozu a jiné, bude město jako nabyvatel povinno tyto požadavky plnit.

„Dáváme tedy svému převodci a fotbalu bianko šek na investice dle požadavků první fotbalové ligy. Nejde jen o takzvané provozní investice za účelem narovnání havarijního stavu, ale jakékoliv investice další, které si případně působení v první lize vyžádá,“ komentoval smlouvu zastupitel Jaroslav Juráš.

Mezi další sporné body patřil například také objekt kuželny a pozemek kolem této nemovitosti. Ty nejsou zahrnuty do smlouvy o převodu, ale přitom jsou součástí stadionu.

Úsměv na čtvrtečním jednání zastupitelstva vyvolalo prohlášení zastupitele Pavla Konečného z ODS.

„Fotbal je mi poměrně ukradený, Málokterý sport má u nás tak špatnou pověst, jako vrcholový fotbal. Projednávaný bod ale podporuji a věřím ve férový vtah mezi městem a SK Zlín,“ komentoval zmíněný sporný bod.

Podle informací Františka Pilky z hnutí STAN, dosáhly investice z městské kasy za posledních 20 let 90 milionů korun. Nejméně to bylo v době, kdy byl vlastník stadionu SK Zlín v insolvenci. Město tehdy hradilo jen nejnutnější opravy.

K poslednímu vývoji převodu stadionu Letná na město, se vyjádřil i fotbalový klub FC Fastav Zlín,který stadion užívá.

„Bylo dokončeno něco, co se připravovalo a projednávalo hodně dlouho. Uskutečnění převodu bylo mnohem složitější, než jsme čekali, proto mělo vše delší trvání,“ uvedl ředitel klubu FC FASTAV Zlín Leoš Gojš s tím, že město Zlín tak vyjádřilo určitý zájem o to, aby Letná byla funkční i pro další generace, nejen ke své poloze takřka v centru města, ale i proto, že zde může podporovat ligový fotbal, jak dospělých, tak mládežnických celků FC FASTAV. 

"Nyní může město tuto sportovní a kulturní show podporovat z dlouhodobého hlediska vytvářením podmínek prostřednictvím zajištění tolik důležité a potřebné infrastruktury,“ doplnil ředitel zlínského Fastavu s tím, že nyní musí následovat další kroky.

„V následujících týdnech je třeba s nabytím stadionu do vlastnictví města vykomunikovat jeho další užívání a provoz vytvořením smluvních vztahů mezi klubem a jeho novým majitelem. Myslíme si, že startovní čára nového provozního modelu nás čeká na startu dalšího soutěžního ročníku, tedy od začátku července příštího roku,“ dodal Leoš Gojš.

„Pozitivní je, že tímto krokem město ukázalo, že má nyní zájem o rozvoj nejen fotbalu, ale sportu ve Zlíně vůbec,“ uzavřel ředitel fotbalového klubu.

Původně skromné hřiště fotbalistů Letná slavnostně otevřeli 28. srpna 1953, jako nový stadion Letná Spartaku Gottwaldov, který fotbalovým ševcům slouží dodnes.

V místě, kde dnes stojí fotbalový stadion Letná ve Zlíně, byla původně cihelna.

„Proto tam vždy bylo dobré odvodnění. Dopoledne pršelo a odpoledne mohl klub Spartak Gottwaldov hrát,“ říká Arnošt Hošek, fotbalový historik.

V době, kdy se začínaly první technické úpravy stadionu, byla plocha trávníků z kopce.

„O 90 centimetrů směrem k Dřevnici. Na tu branku jsme moc rádi hrávali,“ vzpomínal Arnošt Hošek.