Policie ve Fryštáku doposud bývala prostory, za něž musela zlínská krajská policie platit. To si však už nemohla vzhledem ke škrtům v rozpočtu dovolit.

„Museli jsme hledat úspory, a tak jsem šli do míst, kde jsme v pronájmu. A to se v kraji týkalo Napajedel a právě Fryštáku. V prvním případě sídlí policisté v budově města, které nám vyšlo vstříc, a sídlíme tam takřka jen za náklady za energie. S Fryštákem to bylo horší, protože jsme byli v nájmu místního družstva,“ vysvětlil ředitel krajské policie Bedřich Koutný.

Poznamenal, že vloni se dokonce na nájemné policistům skládalo několik obcí z mikroregionu Lukovské Podhradí. „Celkově šlo o částku asi čtvrt milionu korun. Byli jsme ale rozhodnuti policii v našem městě zachovat,“ podotkl starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Ročně tamní policisté vyšetřují v průměru 120 trestných činů a stovky přestupků. „Asi tak jako každé jiné město nás tu trápí opilí nezletilí, vandalismus a poslední dobou i drogy,“ poznamenal ještě starosta.

Pro samotné obce i město však začínaly být finanční příspěvky policii přítěží. Řešení se naštěstí našlo přímo ve Fryštáku, a to dokonce hned u náměstí Míru.

„Dali jsme policii k dispozici prostory v jedné naší budově, kde jsou mimo jiné i startovací byty. Přibližně za šest set tisíc korun jsme je nechali zrekonstruovat,“ vysvětlil Doležel.

Nájemné tedy nově státní policie nemusí platit vůbec, tedy až na náklady za spotřebovanou energii.

Fryštáčtí policisté tak budou dál k dispozici nejenom místním obyvatelům, ale i okolním obcím, včetně příměstských částí Zlína Kostelec a Štípa.

Nové oddělení zlínské krajské policie je nejmenším svého typu. Rozlohou 175 km2 jde však o druhé největší území v rámci zlínského okresu. Největší plochu mají Valašské Klobouky.