O zrušení pásem hygienické ochrany, které by rekreaci umožnilo, krajský úřad ve Zlíně rozhodně neuvažuje. A zlínská radnice je s ním zajedno.
Dvaatřicetiletý Jan Kuberský žijící ve Zlíně si myslí, že je to škoda. „Pokaždé, když jedu kolem, láká mě to okoupat se. Podle mě je přehrada nevyužitá,“ míní. Pětadvacetiletá Vladimíra Michalíková ze Zlína je stejného názoru. „Koupání v přírodě je navíc daleko lepší než klasický bazén,“ dodala.

Povodí Moravy, které je správcem vodní nádrže, potvrdilo, že přehrada skutečně dvanáct let využívána není. „Jelikož ale slouží jako záložní zdroj pitné vody, jsou podél nádrže pásma hygienické ochrany. Ta podle předpisů stále striktně koupání zakazují,“ vysvětlil ředitel zlínského závodu Karel Zelík. Městští strážníci tam proto provádějí čas od času kontroly. „Zatím se ale nestalo, že bychom někoho pokutovali,“ sdělila mluvčí Šárka Škubalová.

Podle Povodí Moravy by zrušení zón mohl požadovat krajský úřad. „Může podat podnět. Upozorňujeme jej však, že kdyby se současná ochranná pásma zrušila, bylo by velice obtížné, ba dokonce nemožné někdy v budoucnu pitnou vodu z přehrady čerpat,“ doplnil Zelík.

Kraj: Jiný záložní zdroj nemáme

Toho si je krajský úřad dobře vědomý. „Vzhledem k tomu, že nemáme žádný podobný záložní zdroj pitné ani užitkové vody, neuvažujeme o tom,“ objasnil Kamas. Primárně čerpá Zlín vodu z přehrady slušovické a podzemních a povrchových vod u lokality Tlumačov­skály.

Možnost zákaz koupání v některých letech zrušit a v případě nutnosti znovu tuto letní kratochvíli zakázat je podle obou dotázaných nereálná.

Více v tištěném Zlínském deníku.