Likvidace skládky, která je na potoce v místní části Žabárna, přijde na 50 milionů korun

Na skládce je všechno, na co jen pomyslíte: staré boty, které Rusové vraceli, oleje či kovový odpad. Nikdo by si však nepomyslel, že může být nebezpečná.

„Nechali jsme provést průzkumné sondy a ty prokázaly přítomnost nebezpečných, rakovinotvorných látek," potvrdil starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Prostor skládky je nyní stále zpustlý a zarostlý. „Uvítal bych, kdyby se s ní konečně začalo něco dělat," přeje si obyvatel Fryštáku Petr Němec, jeden z iniciátorů nápadu vybudovat motokrosovou trať, což kvůli nebezpečným látkám neprošlo.

Starosta zmínil, že pro město skládka představuje letitou ekologickou zátěž, které by se už rádo konečně zbavilo. S její rekultivací už prý počítá a má na ni dotaci. Devadesát procent z padesáti milionů má zafinancovat Evropská unie.

Podle starosty se jedná o bývalou skládku tuhého komunálního odpadu (TKO), která je mimo jiné i nevhodně umístěna. Nachází se na potoce. Netříděný odpad na ni byl navážen více než třicet let, včetně nebezpečného z nedalekého Zlína či Holešova.

Do likvidace se pustí v půli roku

„Chceme také přemístit potok, aby nebyl pod tělesem skládky a nedocházelo k další kontaminaci nejbližšího okolí," doplnil starosta. Pokud vše půjde podle plánu, pustí se město do likvidace skládky v polovině letošního roku.

„Do poloviny příštího roku musí být vše v pořádku," ujistil Lubomír Doležel. Podle Oldřicha Fišera ze zlínské společnosti, která zpracovává projektovou dokumentaci, by pozemek se skládkou měl být se vším všudy upraven na podzim roku 2015.

Po samotné rekultivaci chtějí utěsnit povrch skládky, což mimo jiné zahrnuje vybudování obvodových příkopů, metrové těsnění za pomoci zeminy, ta pak bude ozeleněna a osázena nízko rostoucími dřevinami.