Pedagogové by takovou možnost zřejmě přivítali. „V žádném případě nejsem zastáncem žádných tvrdých tělesných trestů, leckdy by však přiměřený fyzický trest přinesl větší efekt než jakékoliv jiné řešení,“ řekla zástupkyně ředitele základní školy ve Slovenské ulici ve Zlíně Jitka Šenkeříková.

S tím souhlasí i učitel druhého stupně základní školy s dlouholetými zkušenostmi Miroslav Jiráček ze Zlína. „Pochopitelně že existují chvíle, kdy by lehké plácnutí vyřešilo vše. Kdyby bylo na mně, přimluvil bych se za tuto možnost,“ poznamenal.

Proti mírným fyzickým trestům není ani ředitel základní školy ve Slušovicích. „Dříve nebyl lehký pohlavek nebo plácnutí přes zadek problém a zabralo to většinou pokaždé. Někdy by to pomohlo i teď, byť extrémně neukázněné chování u nás ve škole neřešíme,“ konstatoval ředitel Jindřich Elšík.

Z právního hlediska je však tato věc ošidná. „Jedná se o velmi problematickou záležitost. Bylo by vždy zřejmě hodně obtížné posoudit adekvátnost trestu k dané situaci. Sám pedagog by se vystavil riziku prakticky pokaždé,“ zamyslel se právník Karel Schelle jr. s tím, že on je rozhodně proti podobnému jednání.
Zlínský odborník na psychiku dětí a dospívající mládeže Vítězslav Kouřil však míní, že pedagog je jen člověk, ne stroj.

„I on má nárok na zkratkovité jednání ve stresové situaci. Řada dnešních žáků a studentů je natolik drzá, že absolutně nerespektují hranice toho, kdy je jejich chování únosné a kdy už ne. Lehký tělesný trest určitě neublíží tělu ani duši žáka a v řadě případů je lepším řešením než dvouhodinový pohovor,“ konstatoval psychiatr Kouřil.

Dodal, že se přesto jedná o velice citlivou věc a její použití by mělo být rozhodně vždy opatrné.

Odborníci se shodují na tom, že těžko mohou napravovat děti nevychované z domu. „Příliš tolerantní styl výchovy vede k tomu, že dnešní generace je velmi nevychovaná. Rodiče by měli být rozumnější a více se školou spolupracovat,“ poznamenal dětský psychiatr Kouřil.

S tím jednoznačně souhlasí i zástupkyně ředitele otrokovické základní školy v Mánesově ulici Marcela Javoříková. „Pokud je dobrá výchova v rodině, není třeba tělesných trestů,“ poznamenala Javoříková.

Podle ní je největším problémem současných žáků nechuť na sobě pracovat a z toho pramenící drzost a nekázeň. „Působí na ně v současné době hodně vedlejších vlivů, které jsou pro ně důležitější než výuka ve škole,“ konstatovala.

Pro tresty hlasovalo 80 procent čtenářů

To se ukázalo i v anketě umístěné na webové stránce Zlínského deníku. Více než 80 procent čtenářů hlasovalo pro znovuzavedení těchto trestů a živě se tam diskutovalo. „Drobný fyzický trest ve škole doporučuji. Představuji si pod ním jeden lehký pohlavek nebo šetrné zatahání za vlasy,“ píše zde například čtenář skrytý pod přezdívkou lego.

Podle něj se tím dá žáku najevo, že udělal hloupost, která by neměla být přehlédnuta. „Jak jinak mají učitelé žáky kárat, když se dopustili přestupku, který přesahoval běžný průměr? Nesmí to být však často. Tím by takový způsob pokárání ztratil na významu,“ doplnil diskutující dále.

Sami rodiče se dívají na možnost fyzických trestů ve škole rozdílně. „Nemyslím si, že by to bylo vhodné. Pokud můj syn něco provede, ať mi dají vědět, vyřeším to s ním sama,“ řekla matka žáka šesté třídy Ilona Smíšková ze Zlína.

Naopak Zlíňan Ladislav Peška, který má syna v osmé třídě, není proti. „Sám jsem učitelům řekl, ať mu klidně jednu vrazí, pokud bude třeba. A když si bude doma stěžovat, dostane ještě jednu,“ podotkl.

Stejně rozdílní v názorech jako rodiče jsou i žáci samotní. „Někdy bych některému spolužákovi dal pecku sám. Jak by se spolužákům líbilo, kdyby se někdo takto choval k jejich rodičům,“ míní žák deváté třídy Cyril Lukášek ze Zlína.

S tím ale nesouhlasí sedmák Filip Doubrava. „Facku bych si dát nenechal, to si nikdo dovolit nesmí. Nedělají to ani moji rodiče, tak mě nebude mlátit někdo cizí,“ ohradil se.