Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gazdík: Výborní studenti školné platit nebudou

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Nestává se příliš často, aby se starosta tisícihlavé obce ze Slovácka jal spolu sestavovat vládu a i to bylo důvodem, proč Slovácký deník oslovil starostu Suché Loze Petra Gazdíka.

18.6.2010 11
SDÍLEJ:

Pavel GazdíkFoto: DENÍK/Pavel Bohun

Ten mu poskytl rozhovor v jediném dnu minulého týdne, kdy se na skok vrátil z Prahy na Moravu. Vysvětluje v něm mimo jiné, jak je to s usínáním šéfa TOP 09 či kdo a jakým způsobem bude platit na vysoké škole školné.

Zákulisní politická jednání na nejvyšší úrovni jsou, alespoň podle představ nás nezasvěcených, určitě prošpikována řadou skrytých, ale i otevřených narážek, výhružných postojů až intrik. Jak blízko má tato moje představa ke skutečnosti?

Skutečnost vůbec těmto představám neodpovídá. Jednání jsou ve velmi dobré atmosféře, věcná a jednotliví členové vyjednávacích týmů spolu mluví s úctou a respektem. Nedospěli jsme ale ještě k závěru a ty nejtěžší věci určitě ještě přijdou.

Jak se vám daří udržet emoce na uzdě ve chvílích, kdy jednání záměrně či nezáměrně provokuje k poněkud ostřejší reakci? Řeknete zástupcům na opačné straně, co si o jejich návrhu otevřeně myslíte? Jak často jste v uplynulých dvou týdnech musel čelit takovýmto situacím?

Ano, mluvíme otevřeně a jasně, ale s respektem k partnerům. Došlo samozřejmě ke střetům, ale většinu z nich se podařilo vyřešit poměrně dobře. Pokud chceme změnit politický styl a důvěru v Poslaneckou sněmovnu, musíme začít u sebe a na vyjednávání o koalici se to daří.

Zaznamenal jste vy osobně ze strany nejvyšších představitelů ČSSD nevraživost způsobenou zklamáním z jejich volebního neúspěchu? Jak se k povolební realitě staví například Zdeněk Škromach, který pochází taktéž ze Slovácka?

Nevraživost ne, spíše zklamání či neukojené ambice. Zdeněk Škromach se s ní vyrovnal tak, že chce na podzim kandidovat do Senátu. Role opozičního poslance se mu patrně nelíbí.

Nepřekvapila vás tak trochu ta enormní důvěra k osobě knížete Karla Schwarzenberga v podobě preferenčních hlasů, které získal ve volbách? Na Moravě přece jen nemá tolik příznivců, jako v Praze a spíš si jej lidé kvůli jeho sklonu k usínání škodolibě dobírají.

Domnívám se, že na Moravě nezabrala jenom bezesporu obrovská osobnost Karla Schwarzenberga, ale také podpora stovek starostů. „Usínání“ pana předsedy je pro někoho možná legrační, ale on opravdu nespí, vnímá co se děje okolo a je schopen plynule pokračovat v diskuzi. Navíc, jak sám říká, spí jenom, když se říkají blbosti. Mohu to jen potvrdit.

A co Radek John z Věcí veřejných. Pro řadu lidí je stále spíše investigativním novinářem, známým jako pronásledovatel nepravostí z televizních reportáží, než stranický boss, vyjednávající o výši sociálních dávek. Už jste se v nějaké problematice dostali vzájemně do slovního konfliktu?

S Radkem Johnem si lidsky velmi rozumím a vnímám jeho postupný přerod z investigativního žurnalisty k odpovědnému politikovi. Navíc v mnoha oblastech se jeho zkušenosti investigativního žurnalisty hodí. Možná máme na něco odlišný názor, ale není to rozhodně na konflikt.

Nacházíte se momentálně v republikově zřejmě nejdůležitějším vyjednávacím týmu, který rozhoduje o tom kdo, a jak by měl v nejbližších letech vládnout více než deseti milionům lidí. Jde o hodně velkou odpovědnost, nemrazí vás někdy z toho, nebudíte se občas s krůpějemi potu na čele?

Odpovědnost si plně uvědomuji a není to lehké. Jako věřící ale vnímám Boží pomoc a mám kolem sebe spoustu skvělých lidí, kteří mně pomáhají.

Co říkáte o návrhu vysokoškolského školného ve výši deset tisíc korun za semestr. To bude pro většinu studentů docela rána, nemyslíte?

Musím upřesnit, že deset tisíc korun je maximum a tolik budou platit například jen studenti práva, nebo řekněme ekonomky. Naopak na takové VUT zaplatí třeba jen tisícovku. Tímto systémem různých plateb chceme podporovat obory, o které není zájem. Nemůžeme tady přece mít x právníků. Donekonečna se to nemůže neregulovat a to školné je právě nástrojem, který takovou regulaci umožňuje.

Přiznejme si, že ani dnes není vysoké školství bezplatné.

Máte pravdu, student si dnes musí platit skripta, ubytování, cestu do školy, různé kurzy. Měsíčně jde o čtyři, pět tisíc, což si mladí lidé ze sociálně slabých rodin nemohou dovolit. Nový systém studentských půjček a stipendií má v tomto ohledu situaci usnadnit. Půjčku bude možné získat na celé studium, s tím, že dotyčný ji začne splácet, až jeho plat dosáhne celostátně nadprůměrné výše. Nutno podotknout, že pokud se mu podaří dosáhnout výborného prospěchu, školné nebude muset platit vůbec. Zkráceně řečeno – za semestr, ve kterém student dosáhne výborného prospěchu, nezaplatí a to přece není nesociální.

V knize Jak chutná moc, popisuje Ladislav Mňačko vzestup i tragický pád státníka, který se zahleděním do vlastní důležitosti postupně stává směšnou karikaturou politika i sebe samého. Zdá se mi, že naše doba má nebezpečně nakročeno, produkovat v této brandži podobně odosobněné figury. Jaký může být podle vás recept na to nestát se ve vysoké politice pouhou loutkou lobbyistů a být schopen odolat i vtíravému přesvědčení ve vlastní nepostradatelnost?

To se ptáte dobře, ale špatného člověka. Jako politický nováček se teprve snažím hledat recept na to, jak se nestát politickou karikaturou. Podle mne jsou v tomto velmi důležití nejbližší lidé okolo, kteří, pokud mě mají opravdu rádi, umí říkat nepříjemné věci.

Kdo je Petr Gazdík

Předseda politického hnutí Starostové a nezávislí, starosta obce Suchá Loz. Narodil se 26. 6. 1974 v Uherském Hradišti. Absolvoval Gymnázium J. A. Komenského v Uherském Brodě. V roce 1996 dokončil studium na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1996–2002 byl učitelem na ZŠ v Bánově. V letech 2002 a 2006 byl zvolen starostou obce Suchá Loz. Od roku 2OO8 je krajským zastupitelem Zlínského kraje a předsedou Výboru pro zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova. Na konci května 2010 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny za TOP09, kde zastává funkci předsedy poslaneckého klubu. Je ženatý a má tři dcery.

Autor: Pavel Bohun

18.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení