„Nadále platí, aby komise pro památkovou zónu shromáždila historická fakta a předložila je na příštím zasedání zastupitelstva,“ oznámil starosta Jiří Částečka (ODS) poté, co ani předsedové politických klubů v dohadovacím řízení nedospěli ke shodě.

„Tento člověk naše město nikdy nenavštívil,“ prohlásila na Gottwaldovu adresu předsedkyně výboru kultury Irena Brouwerová (ODS). „Naopak, podepsal tresty smrti mnoha českým a slovenským občanům, včetně studentů zdejšího gymnázia Jana Křižana, Záviše Kalandry a Přemysla Pecla.“

Podle Ireny Brouwerové je nepřijatelné, aby Klement Gottwald setrvával ve společnosti Tomáše Garrigua Masaryka, Václava Havla a jiných osobností, jimž radnice čestné občanství udělila. Dodala, že občanství ponechávají prvnímu dělnickému prezidentu už jenom České Budějovice, Chrudim, Turnov a Valašské Meziříčí.

„Chceme-li se vracet do minulosti, měli bychom zvážit celý seznam oceněných. Pro mne je zrovna tak nepřijatelné čestné občanství Václava Havla, který podpořil bombardování Jugoslávie,“ řekl Vladimír Místecký (KSČM).