Jeho bezmála čtyřmetrová podobizna tam ostatně leží už přes dvacet let. Od té doby, co ji v lednu 1990 po pádu režimu demontovali.

Tehdy sochu odpůrci bolševiků nezlikvidovali, protože byla kulturní památkou. Od dubna téhož roku už sice toto označení nemá, přesto je ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně David Valůšek názoru, že se jedná o jednu z nejzdařilejších podobizen někdejšího prezidenta u nás vůbec.

„Názor na její využití mám stále stejný. Socha je jedním z hlavních hmatatelných symbolů města, které v minulosti dokonce neslo název po Klementu Gottwaldovi. Jedná se o kvalitní sochařskou práci. Navíc si nemyslím, že je vhodné ničit plastiky, které vznikly v době totality. Likvidace je nejhorší možné řešení,“ zopakoval Valůšek svá slova, která poskytl Deníku už před rokem.

Potvrdil ovšem, že socha Gottwalda se z garáže od revoluce zatím prakticky nehnula. Nadživotní podobizna ji přitom zabírá celou. Archiv s tím ale problém nemá. Kromě dvou nových depozitářů jsou totiž prostory, v nichž sídlí, města. A radnice, respektive jednačtyřicet zastupitelů, má jako jediná právo rozhodnout o tom, co se sochou udělá. Zatím to ale stále neví.

„Před rokem jsme uvažovali, že podobiznu Klementa Gottwalda podarujeme muzeu totalitních režimů, které mělo být zřízeno v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti. Tento záměr ale nevyšel a sochu nemáme komu poskytnout. O dražbě ani likvidaci jsme neuvažovali,“ uvedl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák s tím, že město se sochou státníka náklady nenese.

Dagmar Butnikošarovská, předsedkyně OS KSČM Zlín:

„Byla bych pro, aby socha zůstala v archivu nebo našla místo v nějakém muzeu. Je to umělecké dílo a součást naší historie. Rozhodně bych nenechala podobiznu roztavit.“

Antonín Bajaja, spisovatel, Zlín:

„Sochu bych nechal vytáhnout z garáže, bronz roztavit a udělat z něj zvon. A vždy když lidé začnou ztrácet paměť, měl by se zvon rozeznít.“

Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín:

Rozhodně bych ji neničil, neboť se domnívám, že historii je třeba neustále připomínat. Nechal bych ji proto tam, kde je, s tím, že bude možné ji třeba někdy v budoucnu použít. Pevně věřím, že pouze jako připomínku totalitních časů.

Zdeněk Pokluda, historik, Zlín:

Sdílím názor ředitele Státního archivu ve Zlíně Davida Valůška.

Pět set milionů na opravu věznice soud nemá

Uherské Hradiště - Zřízení muzea totalitních režimů v Uherském Hradišti, kde podle zástupců Zlína mohla najít místo socha Klementa Gottwalda, je v tuto chvíli stále hudbou budoucnosti.

Budova věznice totiž patří státu a právo k hospodaření s objektem má Okresní soud v Uherském Hradišti, který s ministerstvem vnitra jedná. Především ale o tom, aby mohl areál zrekonstruovat pro účely justice. Soud by totiž podle předsedkyně Hany Kurfiřtové akutně potřeboval důstojnější prostory.

„Vznik muzea či památníku obětem totalitního režimu reálný je. Podmínkou jsou ovšem finance na rekonstrukci areálu. Náklady odhadujeme přibližně na 500 milionů korun,“ vyčíslila Kurfiřtová s tím, že peníze může soud získat leda ze státního rozpočtu. Oproti minulému roku, kdy byla situace optimističtější, jsou prý ale nyní šance takřka nulové. Předsedkyně ovšem zdůraznila, že prioritou je jednoznačně úprava prostor pro potřeby soudu. „Zřízení muzea, kterému jsme nakloněni, je až druhořadé,“ dodala.

Zauvažovala současně, kam by bylo možné sochu skoro čtyřmetrového Gottwalda umístit. „Podle záměru by bylo historii vyčleněno jedno patro, kaple s navazujícími celami. Myslím, že místnosti tak vysoké nejsou,“ podotkla Kurfiřtová.

Město Uherské Hradiště podle mluvčího Jana Pášmy o odkup budovy pro muzeum neusiluje. „Myšlenku zřídit ve věznici pietní místo k připomínce totalitní vůle však podporujeme,“ ujistil Pášma. 

Šidlová Marie