Podle přehledu grantů, tedy přímých dotací kroužkům a klubům, dostávají střídavě více sportovci a kultura.

Každý rok je to jinak

„Záleží vždy na kvalitě podaného grantu,“ tvrdí místostarosta Valašských Klobouk Karel Šoman. Sportovci sice vloni v Kloboukách dostali více peněz, finance se ale vložily také do kultury. Například rekonstrukce knihovny stála přes dva miliony korun, na provoz kulturního domu se dalo pět milionů sedm set tisíc korun.

Více do sportu dávají i ve Slavičíně. V případě akcí pro děti ale u grantů ani nerozlišují, zda je akce sportovní, nebo kulturní. Radnice dotuje i tamní biograf.

Nezáleží, zda jde o dres nebo kroj

Rozhodnutí, kdo dostává více peněz v Napajedlích, také není jednoznačné. „Ne vždycky se dá také rozlišit, co je sport a co kultura. Když třeba v kulturním programu vystoupí družstvo aerobiku, tak je to kultura nebo sport?“ dumal místostarosta Napajedel Milan Vybíral.

Nedá se prý hledět jen na to, kdo má při tanci dres a kdo kroj. „Tělovýchovným organizacím přispíváme přes jeden a půl milionu korun na provozní náklady, pronájmy tělocvičny a haly. Farnost zase obdrží tři sta třicet tisíc korun na stavbu varhan, základní umělecká škola sto čtyřicet tisíc na provozní náklady a prostory od města,“ vyjmenoval místostarosta největší příspěvky.

Modernizace a udržování ale podle něj stojí další nemalé položky. „Například sekání trávy na hřišti mnozí ani neberou za pomoc sportu,“ upozornil.

Krajské město Zlín vynaložilo vloni více na kulturu, církve a radniční média, celkem 227 milionů. Nejvíce stála oprava divadla Malá scéna. Sport získal 77 milionů, z nichž nemalá část se vložila do hokejového klubu a technologie chlazení zimního stadionu.

Peníze jsou i na Frkobraní

Kultura rozhodně není popelkou ani v Otrokovicích. Letos z městského rozpočtu pořádají například májovou a Michalskou pouť nebo festival smíchu Frkobraní. Vloni zase investovalo město do nové in-line dráhy, a tak nepřijdou zkrátka ani sportovci.

Souměrné částky na sport a kulturu dává lázeňské město Luhačovice. Například vloni na ně dali shodně po více než třech milionech korun. „Největší investicí do kultury byla v roce 2002 rekonstrukce sálu domu kultury, a to přes deset milionů korun,“ sdělil místostarosta Luhačovic Roman Lebloch. Nejvíce peněz získaly z rozpočtu Divadelní Luhačovice, Akademie Václava Hudečka, festival Janáček a Luhačovice nebo soubor Malé Zálesí. „Přispěli jsme i na kolonádní koncerty,“ dodal místostarosta Lebloch.

Město také například vloni umožnilo koupit nafukovací tenisovou halu do sportovního areálu Radostova.

Porce z medvěda pro hokej

Spolky mají ale i jiné možnosti, jak přijít k penězům. Příjmy hlavně do sportu získaly ze státního rozpočtu při takzvaném porcování medvěda například Sportovní klub Jaroslavice, sportovní klub Paseky Zlín anebo hokejový klub z Brumova-Bylnice na výstavbu malého krytého stadionu.