Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gruntu chybějí peníze, už jim odpojili i proud

Zlín - [VIDEO, FOTOGALERIE, ANKETA] Resocializační a terapeutická komunita Grunt, která je jediná svého druhu ve Zlínském kraji, se potýká s finančními problémy. Zařízení pomáhá lidem, kteří v minulosti propadli drogám, znovu najít své místo mezi ostatními občany.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Resocializační a terapeutická komunita GruntFoto: Nikola Synek

Situace komunity, v níž momentálně přebývá pět bývalých narkomanů, je nezáviděníhodná. Před měsícem jí totiž kvůli zpožděným platbám odpojili elektřinu. Grunt provozuje stejnojmenné občanské sdružení na staré hospodářské usedlosti v Březnici na Zlínsku.

„Za dobu našeho fungování od roku 1999 jsme tu pomohli asi čtyřicítce bývalých narkomanů v úspěšném návratu do běžného života společnosti. Financování činnosti je pro nás ale stále obtížnější,“ vysvětlil Jiří Mareček, který za sdružení komunitu vede.

Na usedlosti se klienti po detoxikaci učí zodpovědnosti, starají se o hospodářská zvířata a jezdí vydělávat peníze drobnými stavebními a řemeslnými pracemi, které jim sjednává vedoucí komunity.
„To je vrací zpět do života a z výdělků financujeme chod celého zařízení. Součástí pobytu jsou ale samozřejmě také sezení s terapeuty a dalšími odborníky,“ vysvětlil Mareček.

Financování centra až pro osm klientů přitom stojí měsíčně téměř sto tisíc. „Na rozjezd zařízení jsme dostali grant od města a úřadu vlády, ale nepodařilo se jej získat na další období. Od té doby bohužel zaostáváme v platbách zdravotního a sociálního pojištění,“ dodal Mareček. Kvůli těmto závazkům je podle něj takřka nemožné žádat stát a místní instituce o finanční podporu.

„Dotace z Evropské unie se zase vyplácejí zpětně,“ povzdechl si Mareček. Nebýt různých sponzorů, kteří sdružení pomáhají financovat, byla by podle něj situace ještě horší. „Oceňujeme proto všechny, kteří nám jakýmkoliv způsobem pomáhají,“ dodal Mareček.

Podle vedoucí oddělení neziskového sektoru krajského úřadu Pavlíny Novákové se společenstvím začal komunikovat také bývalý krajský protidrogový koordinátor. „Tento post je ale už od listopadu neobsazený,“ uvedla Nováková. Podle ní je problém, že sdružení nefiguruje oficiálně jako zařízení sociálních služeb. Kraj proto nemůže Grunt finančně podporovat.

„Rozhodně jsme ale otevření další komunikaci, a pokud by nás zástupci Gruntu pozvali k jednání, můžeme společně hledat cesty, jak jim v jejich situaci pomoci,“ dodala Pavlína Nováková.

V republice je podle ředitele sekce protidrogové politiky sekretariátu rady vlády Kamila Kaliny celkem patnáct akreditovaných komunit, které lidem pomáhají zbavit se drogové závislosti. „Jejich význam je obrovský. Je to velmi účinná léčba,“ uvedl Kalina. Komunita Grunt by se podle něj každopádně měla akreditovat a získat certifikát na odbornost Terapeutická komunita. „Jen s touto podmínkou se také může pokusit dosáhnout na státní finance,“ dodal Kalina.

O akreditaci se podle Marečka prý Grunt snaží. „Je ale nutné, abychom získali více odborných pracovníků, což stojí zase peníze,“ posteskl si Mareček.
Jednou z organizací, které s Gruntem úspěšně spolupracují, je K-centrum v Kyjově. „Poslali jsme do této komunity už nejméně čtyři klienty. Díky Gruntu se jim úspěšně podařilo zařadit zpátky do života společnosti,“ uvedla vedoucí kyjovského centra Jarmila Švábová.

Přednosti březnické komunity vidí zejména v tom, že se tam bývalí narkomané vytrvale učí získávat znovu pracovní návyky. „Myslím, že v tom hodně pomáhá také možnost starat se o domácí zvířata. To klientům vrací také ztracený vztah k životu,“ vysvětlila Švábová.

Pomáhají mi tady, je přesvědčený bývalý feťák

V komunitě Grunt se snaží získat znovu společenské a pracovní návyky i Karel, který pochází z velkého města na Moravě. „Grunt je moje velká šance vrátit se zpátky do života,“ svěřil se dvaatřicetiletý muž, který měl od sedmnácti problémy s pervitinem. Drogám prý propadl po rozchodu s přítelkyní a měl kvůli nim i potíže se zákonem.

„Dostal jsem se z toho a žil pak pět let s jinou ženou, se kterou mám i syna. Když se se mnou ale rozešla, nevydržel jsem to a vrátil se zase k drogám,“ vypráví Karel.

Po pětačtyřiceti dnech prý jeho fetování zašlo tak daleko, že radši vyhledal odbornou pomoc a začal léčbu. „Teď už jsem po detoxu třináct měsíců na Gruntě a jsem ve třetí z pěti fází pobytu v terapeutické komunitě a vidím už na sobě velké pokroky,“ míní Karel. Když byl na pervitinu, bylo mu všechno jedno. Teď podle svých slov nachází ztracenou zodpovědnost. „Chci si tu udělat rekvalifikaci, abych mohl získat slušné zaměstnání a postarat sám o sebe,“ nastínil své plány.

Těší se prý hlavně, že se po absolvování komunity bude zase schopen vídat se synem a starat se o něj. „Myslím, že by byla velká škoda, pokud by Grunt své finanční potíže nějak neustál. Nejen kvůli mně, ale i kvůli ostatním, kterým tu dokážou pomoci,“ dodal Karel.
Na komunitě oceňuje prý hlavně zkušenost se sta- rostí o zvířata a fyzickou práci, která posiluje kondici.

Autor: Nikola Synek

Mělo by být podobné zařízení podporováno?

Ano.

100 %

Ne.

0 %

Hlasovalo: 8

Anketa byla ukončena

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení