Ovšem pro lidi bez přístřeší, a potažmo také ty, kteří se nacházejí v krizi, znamená úterý učiněnou spásu. Alespoň tedy ve Zlíně. V tento den si tam totiž mohou zajít bezplatně na polévku.

„Tu pro úterní výdej dodává náš externí dodavatel stravy. Nejedná se o běžnou polévku z jídelny, tato je více zahuštěná, tedy spíše hustší. Jedná se buď o vývary, polévku gulášovou či třeba dršťkovou," říká projektová manažerka zlínské Charity Pavla Romaňáková.

Polévku vydávají každé úterý od čtrnácti do patnácti hodin, a to ve čtvrti Zálešná I/3222.

„Je to služba určená hlavně pro osoby v krizi. Úterý jsme vybrali z toho důvodu, že výdej polévek navazuje na doplňkovou službu, kterou v ten den poskytujeme. Jedná se o příjem a výdej ošacení pro lidi v krizi," dodává Romaňáková a podotýká, že za polévku strávníci nic neplatí.

V Otrokovicích, druhém největším městě Zlínska, kde je rovněž koncentrace lidí bez přístřeší, polévku vydávají v tamní restauraci Dolly na Trávníkách. Za jednu porci tam zaplatí dvanáct korun. Službu ale teprve pro letošek pomaličku rozjíždějí.

„Výdej probíhá každý všední den. Koupit si mohou polévku, která je součástí menu. Vaříme třeba gulášovou, zelnou, kyselici či vývar," říká tamní hospodský Filip Doležal.

Podle mluvčí otrokovické radnice Lenky Krupkové polévku lidem vydávají po dobu provozu mobilní buňky pro osoby bez přístřeší, takzvané seďárny.

„Tedy v letošním roce je to od 15. listopadu do 15. března 2013. Do restaurace musí zájemce přijít vždy v doprovodu pracovníka, který dohlíží na provoz seďárny, poté mu bude polévka vydána. Výdej polévek není omezen pouze na určité dny," podotýká Krupková.

Ze zkušeností z minulého roku si týdně pro polévku přijde přibližně 20 až 25 lidí. „Situace také závisí na aktuálních teplotách. Čím větší jsou mrazy, tím větší je o polévky zájem," dodává mluvčí otrokovické radnice.

Ve Vizovicích podle tamního starosty Romana Persuna zatím nemají tolik spoluobčanů v tísni nebo těch, kteří by bydleli kupříkladu pod mostem či nocovali na zastávkách. O bezplatném vydávání jídel proto neuvažují.

„Ale určitě je to dobrá myšlenka do budoucna. Zatím ale za každou cenu službu zavádět nechceme. Pokud by myšlenka pomoci spoluobčanům byla, pak nad tím popřemýšlíme pro příští rok. Nejprve ale ze sociálního odboru musíme získat více informací a dopátrat se, zda by služba měla nějaký efekt," říká Persun.

Ve Slavičíně starosta Jaroslav Končický zavedení služby smetá ze stolu.

„Přiznám se, že o tom ani neuvažujeme, protože lidi bez přístřeší tu prakticky nemáme. Sem tam se někdo takový objeví, ale to se hned snažíme řešit. Proto tu žádné bezdomovce nemáme," ujišťuje starosta.