Právě tam totiž studenti dvou zlínských gymnázií hodlali diskutovat s radními a najít společně řešení jejich aktuálně nejpalčivějšího problému: Rada Zlínského kraje totiž nedávno rozhodla od příštího školního roku zrušit v každém zlínském gymnáziu jednu třídu. Do prvních ročníků tak má nastoupit méně studentů.

„Musím se bránit nařčení „tajné usnesení rady". Co je to proboha za termín?" ohradil se v následném projevu člen Rady Zlínského kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Petr Navrátil.

Podle něj totiž šestého listopadu debatovali s řediteli obou škol, o pár dní později měli poradu vedení, kde projednávali materiály, které pak následují do oficiálního jednání rady.

„Třináctého listopadu jsme znovu jednali s řediteli škol. Shodli jsme se, že takto nastavené řešení je optimální. Naopak ještě někteří kvitovali, že jsme si celou situaci skutečně vyjasnili," konstatoval Petr Navrátil.

Projednávali také petici, kterou studenti vytvořili teprve před pár dny. Do středečního poledne ji podepsalo zhruba pět set lidí.

Související: Krajští radní se rozhodli zrušit po jedné třídě v každém ze zlínských gymnázií

„Hlavní důvod, proč je to pro nás špatně a čeho se my studenti obáváme, je snížení už tak nízkých kapacit gymnázia, a tím omezení jejich přístupu ke kvalitní přípravě pro studium na vysokých či vyšších odborných školách," řekl další gymnazista Zdeněk Horsák.

Jedním z dalších důvodů pro sepsání petice je podle něj omezení rozsahu volitelných předmětů, odborných seminářů a jazykových skupin. Jejich studium je jedním z předpokladů pro úspěšné složení přijímacích zkoušek.

Vedení Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín je na své studenty hrdé. „Nás samozřejmě potěšilo, že žáci jsou už natolik samostatní a dokázali vyjádřit svůj názor a sepsali petici. Je to ukázka toho, že v demokracii jsme se posunuli daleko," řekl tamní zástupce ředitele Přemysl Šil. Sám za sebe prý se zrušením tříd na gymnáziích nesouhlasí. „Každý bojuje za něco, co léta budoval," posteskl si Přemysl Šil.

Rušení celkem dvou tříd na zlínských gymnáziích je nakonec prozatím jen roční záležitostí. „Záležitost není uzavřená, následovat budou další jednání, ke kterým budeme přizváni. Přesto stále věříme ve zvrácení verdiktu," doplnil student Radim Botek. (jk)

Radim Botek: „Petici nemusí podepisovat jen studenti"

Zlín – Je teprve studentem Gymnázia Zlín–Lesní čtvrť, ale už má velký přehled, působí v politice a věnuje se tématům, jako je školství, doprava a kultura. Ve středu na Dětském sněmu Krajského parlamentu dětí a mládeže Zlínského kraje hovořil za všechny gymnazisty. Ohradil se proti nedávnému rozhodnutí Rady Zlínského kraje, která schválila v každém zlínském gymnáziu zrušení jedné třídy.

Proč petici prezentujete zrovna na sněmu?

Krajský parlament je asi nejvyšším samosprávným orgánem. Studenti by měli mít možnost vyjadřovat svůj názor. Parlament by se měl také podílet na rozhodnutí, mít k tomu prostor a pomoci vyjádřit nesouhlas s rušením těchto tříd.

Kdy vznikla petice?

Minulý týden, kdy jsem v naší škole zpozoroval snažení dvou studentů. Připravovali si prezentaci a já jsem jim navrhl možnost přednést přímo na sněmu samotné dění kolem internetové a veřejné petice.

Kdo všechno ji může podepsat?

Tuto možnost budou mít zájemci ještě dlouho. Pro nás je významné, že by se pod ni měli podepisovat nejen studenti, ale také obyvatelé Zlína či rodiče dětí ze základních škol. Někteří se budou chystat studovat na gymnáziu.⋌ (jk)