V hale však budou i přes její přístupnost probíhat poslední úpravy. Kolonáda stále dokončena není, s jejím otevřením se počítá v listopadu tohoto roku.

Jednou z úprav, na kterých se dále pracuje, je restaurování čtrnácti sloupů z umělého mramoru.

„Sloupy byly hodně zničené. V prostorách je slaná voda, která na ně působí, a tak je potřeba je pořádně vyčistit a opravit. Nechtělo se nám však mít jen kvůli nim zavřenou halu,“ říká Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice.

SVĚTLEJŠÍ A VZDUŠNĚJŠÍ JAKO PŮVODNĚ

Jelikož hala patří mezi kulturní památky České republiky, bylo třeba vše konzultovat s pracovníky státní památkové péče.

„Důležité je zachovat původní myšlenku stavby, ale dát jí nový život. Nemá cenu udržovat památky jako něco statického,“ komentuje rekonstrukci pracovnice památkové péče Luhačovic Markéta Mentzlová.

„Jsem moc ráda za spolupráci, která tady vznikla. Památkáři nebyli považováni za ty, kteří škodí, ale naopak za ty, kteří pomáhají,“ dodává.

„Hala působí nyní mnohem světleji, je vzdušná a barevně sladěná jako před sedmdesáti lety, kdy byla postavena,“ říká Eduard Bláha.

Za propustnost světla mohou nová okna.

„Okna jsou jemnější. Linie jsou čisté, změnila se barevnost. Ze stavby opět čiší čistý funkcionalismus,“ dodává generální ředitel.

V hale byla nainstalována moderní vzduchotechnika pro zlepšení a zkvalitnění klima a instalováno nové osvětlení, které zajistí světlo v prostorách i ve večerních či brzkých ranních hodinách. Mezi halou a galerií vznikl průchod do klidové zóny s veřejnými toaletami. V klidové zóně se nachází lavičky, fontána a mnoho zeleně.

„Jsem nadšený z té malé fontánky. Tam se bude krásně sedět třeba s knížkou, je to nádhera,“ zamýšlí se starosta Luhačovic Marian Ležák.

„Vnímám Vincentku jako důležitý symbol našeho města. Před pár jsem se tu procházel, a když jsem se rozhlížel, měl jsem z povedené práce radost,“ dodává.

Novinkou je také další varianta lázeňského pohárku, který vzešel z designerské soutěže. Nese jméno labuť a navrhl jej Daniel Piršč speciálně pro Lázně Luhačovice.

„Loni jsme uváděli na trh bílou labuť. Letos je novinkou černá. Ze všech pohárků zapojených do soutěže vybrala odborná porota šest a z těch posledních vybrala vítěze hlasováním veřejnost,“ dodává výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Kvůli dokončování oprav bude hala otevřena v srpnu od pondělí až do pátku od 10 hodin do 17.30. O víkendu ji mohou návštěvníci navštívit od 8 hodiny ranní. V září bude otevírací doba upravena.

Autor: Karolína Machů