Nedostatek pitné vody se týkal řady lidí. I proto obec Halenkovice vyčlenila ve své kase asi 1,2 milionu korun. Starosta chce pomoci lidem a hlavně chce obyvatele motivovat, aby zachytávali dešťovou vodu a použili ji na praní, splachování či zalévání. Na Zlínsku jde zřejmě o unikátní obecní projekt.

„Vyhovět žádosti o dotaci můžeme až u dvaceti žadatelů. Částka jim pomůže uhradit náklady ve výši 60 procent nákladů. Každý žadatel může získat maximálně 60 tisíc korun,“ řekl Deníku starosta Halenkovic Jaromír Blažek.

Ne všechny domácnosti jsou podle starosty napojené na obecní vodovodní řad. Obyvatelé používají vlastní kvalitní vodu ze studny na pití, koupání, praní či splachování.

„Vlivem toho jim začala spodní voda rizikově klesat. Pokud s vodou splachujete či perete, sebere vám to zhruba dvě třetiny vykrytých nároků na běžnou čtyřčlennou domácnost. A tak je vody nedostatek,“ vysvětlil starosta Blažek.

Slavnostní odhalení zrekonstruovaného památníku hrdinů ve Zlíně.
Památník hrdinů padlých ve II. světové válce ve zlínském parku Komenského

Podpořením zachytávání dešťové vody se chtějí v obci právě zasloužit o zmenšení úbytku kvalitní pitné vody. A dešťovou chtějí využít co nejvíce. Podmínkou pro získání dotace je například trvalý pobyt v Halenkovicích a vlastnění tamního pozemku.

Domácnost si pak musí pořídit pětikubíkovou nádrž, kterou napojí na splachování či třeba praní. Zabudovaná musí být podle pravidel v zemi. Kdo by si chtěl nádrž pořídit jen na záchyt vody někde na zahradě a tu dále ručně čerpat, neuspěje.

„Nádoba musí být umístěna pod zemí, aby nedošlo k zahnívání vody či aby nezmrzla. Voda tak vydrží i půl roku v zemi, aniž by se zkazila. Cena za pětikubíkovou nádobu s filtrací je tak 43 tisíc, k tomu je třeba přičíst stavební úpravy. Ale vyplatí se to, částka dotace je adekvátní,“ dodal starosta.

Kontrola pak při vhození speciální tablety do vody ukáže, zda někdo dotace nezneužil a dešťovou vodu opravdu používá.

„Letos jsme v obci měli více srážek, než v minulých letech. Jen to zkazily tropické dny, které půdu rychle vysuší. Zadržením dešťovky zachytíme vodu a zabráníme velkému odtoku do potoku a kanalizací,“ vysvětlil starosta.

Dodal, že obecní dotace se mezi lidmi možná neuchytí a nebudou využity. V opačném případě o ní ale budou uvažovat i v příštím roce.

O zachycení dešťovky uvažuje například Zdeněk Nytra. Zrovna v obci staví dům. „Už teď plánuji tříkubíkovou nádobu na dešťovku. Vodu budu používat na zalévání, tak dotaci asi nevyužiji. Ale je to dobrý nápad,“ konstatoval Zdeněk Nytra.

Také jeho soused Jakub Kylar záměr obce ocenil.

„Mám svůj vlastní vrt, tak to asi nevyužiji. Ale hodně to vítám,“ sdělil Jakub Kylar.

„Opatření na zadržení vody jsou vítána. Všechno, co vede k zadržení vody, i v potoku, na loukách a polích, je jen dobře,“ konstatoval také Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy. 

Natáčení filmu Metanol ve Zlíně.
Film Metanol: připomene touhu po penězích, ta stála život padesáti lidí