„Minulé pondělí nám přívalová voda a sesuvy způsobily škody za pět milionů korun. Teď máme na našem území v pohybu zem asi na osmi místech,“ přiblížil nepříjemnou situaci. V katastru Halenkovic ujíždí například svah se sadem.

„Tady alespoň nejde o přímé ohrožení něčího majetku. Přinejhorším to odnesou stromy, které se posunou o několik metrů dolů,“ popsal. Natržený je také další svah, kde putující země poničila sklep a vyvrátila sloup vysokého napětí. „Hrozí, že sloup spadne,“ poznamenal starosta. Jiný sesuv zase v Halenkovicích v uplynulých dnech zcela zničil další sklep. Ten tam prý stál desetiletí.

„Ve stejných místech byla v sedmdesátých letech kvůli pohyblivé půdě stržena tři stavení,“ poznamenal Blažek.

Sesouvá se jeden dům

I nyní je v Halenkovicích situace nejhorší u jednoho z obytných domů. Ten ohrožuje svah řítící se přímo na něj. „Ve středu odpoledne jsme odčerpávali spodní vodu ze sklepa a uslyšeli jsme divný zvuk. Když jsme vyšli ven, svah za naším domem změnil tvar, sesunul se dolů směrem ke garáži,“ popsala obyvatelka ohroženého stavení Eva Zapletalová. Od té doby se půda pohnula ještě několikrát.

„Zatím to odnesly jen angrešty a stromek, které byly v těchto místech zasázeny. Hlína se hrne směrem k vratům garáže, ale ta ji zatím drží a poškozena není,“ přiblížila obyvatelka ohroženého domu. Protože je vše čerstvé, o následujícím postupu zatím přesnou představu nemá.

„Zřejmě se bude muset půda odbagrovat a postavit se opěrná zeď. Ta, podle toho, co jsme zjistili, vyjde na osmdesát až sto tisíc korun,“ podotkla smutně. Tyto kroky potvrdil i geolog zlínského krajského úřadu Petr Janeček.

„Zeď by měla být navrhnuta statikem, aby dokázala zachytit zemní tlaky, které na ni působí. Tato pravidla je potřeba dodržet i v případě, kdy si ji lidé budují svépomocí,“ upozornil odborník. Pokud by byla zeď vystavěna neodborně, mohou podle něj nastat další problémy.

Sesuvy půdy jsou podle jeho slov v těchto dnech v kraji největším problémem. „Při druhé vlně povodní už byla totiž zem příliš promáčená,“ vysvětlil.