Ta se odlévá ze sádry. „Nejdříve na model dáme plíšky, které ho rozdělí napůl. Potom nanášíme řídkou sádru nejdříve dozadu a pak dopředu, aby se dal ten vzniklý krunýř z modelu sejmout,“ vysvětlil Hanke.

Formu pak převezme slévač Roman Hvězda a upraví ji ve svém ateliéru v Tečovicích na Zlínsku. „Aby se to nepoškodilo, povezu to na matracích nebo molitanech,“ upřesnil Hvězda. Každý díl pak odlije a spojí dohromady.

Pro lepší představu se dá podle sochaře použít příklad formy na bábovku.

„Hliněný model Tomáše Bati ze speciální jílovité hlíny, který teď mám v ateliéru, je pomyslná bábovka. Sádru, co lijeme na to, můžeme považovat za formu. V ní pak vznikne odlitek samotné sochy,“ popsal Hanke.

Na soše pracuje už přes půl roku

To nejtěžší však umělce ještě čeká.

„Až budu mít hotový vyhlazený sádrový odlitek, musí se dát do bronzu. Když se to nepovede, jde celá práce vniveč,“ doplnil Hanke.

Na soše přitom pracuje už víc jak půl roku.

„První a nejdůležitější je myšlenka. Já jsem vycházel z toho, že tento Tomáš Baťa musí mít postoj, který by byl pro něj typický. Proto jsem zvolil uvolněný, ale zároveň rozhodný postoj s rukama v bok,“ řekl sochař.

Pak musel vytvořit pětinový model, který schvalovala Rada města Zlína. Další byl návrh v poloviční velikosti, po kterém následoval ten, který slouží pro odlití formy. „Všechno se musí dobře propočítávat a měřit. Na velkém modelu už člověk líp vidí proporce,“ uvedl umělec.

Bronzový odlitek bude dutý

Hotový bronzový odlitek bude dutý, protože by socha sama sebe neunesla. „Už teď má model čtvrt tuny. Vrstva bronzu, která bude sochu tvořit, bude silná asi půl centimetru,“ upřesnil slévač Hvězda.

Tomáš Baťa bude stát vedle svého nevlastního bratra Jana Antonína naproti zlínské Jedenadvacítce prý co nejdříve, jak to jen půjde.

„Peníze od sponzorů máme, náklady budou kolem jednoho milionu korun,“ sdělil František Petr, předseda Zlínského hnutí nezávislých, které vznik sochy iniciovalo. Donátory podle něj budou jak obce, tak i podnikatelé.