Ne ve všech případech však mohou vyhovět, výjezd profesionálních hasičů je možný jen v odůvodněných případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života, sdělil dnes zástupce krajských hasičů Vít Rušar. V sobotu přijali hasiči přes dvacet oznámení, z toho asi polovinu museli řešit.

Hasiči odstraňují například roje u zastávek autobusů, v parcích s větším pohybem osob, u činžovních domů, škol, dětských hřišť, nemocnic. „V praxi zohledňujeme i jednotlivé případy ohrožení seniorů, dětí nebo těhotných žen. Samostatnou skupinu pomoci tvoří případy u lidí alergických na bodnutí," uvedl Rušar.

Asi polovinu oznámených případů však hasiči odmítnou.

„Pokud jde o včely, odkážeme lidi na včelaře. U jiného bodavému hmyzu na deratizační firmu," podotkl Rušar, který upozornil také na to, že lidé mají malé povědomí o tom, jak vypadá zásah hasičů v těchto případech.

„V praxi to totiž většinou znamená likvidaci roje. Řada občanů žije v mylném přesvědčení, že roje bodavého hmyzu chytáme a poté vypouštíme. Proto by si měl každý uvědomit, co znamená zavolat hasiče na rojící se včely," podotkl hasič.

Rojení včel je běžnou součástí jejich života, jde o způsob jejich množení. Roj se usadí a na místě setrvá od několika desítek minut po několik dní. Pokud není člověk silně alergický, je zbytečné se rojících se včel bát. Lidé by měli pozorovat roj spíše z povzdálí.