„Letos neplánujeme žádné velké investice. Loni jsme totiž do obnovy techniky a modernizací stanic investovali více než osmdesát milionů. V tomto roce tak pouze plánujeme obnovit náš vozový park o tři cisternové stříkačky,“ informoval ředitel krajských hasičů Mojmír Jurka.

Více než 24 milionů přitom šlo na rekonstrukci hasičské stanice ve Valašských Kloboukách, kde vzniká speciální výcvikový trenažér s protiplynovým polygonem. Ten by mohli záchranáři začít používat už na jaře.

„Jedná se o sestavu různých překážek, které hasiči musejí zvládnout v kompletním zásahovém oblečení vážícím pětadvacet kilogramů. Budou zde různé průlezy, lana, pneumatiky, tyče či klece. Do místnosti můžeme pouštět také rušivé zvuky, jako je například volání o pomoc, křik, pláč či sirény, psychicky ovlivňující výkonnost hasiče,“ vysvětlil mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Doplnil ještě, že v nejbližších dnech projde stanice kolaudací.

Podle ředitele Jurky se však i hasičů dotknou úsporná opatření, která zavádí vláda. „To bude znamenat třeba omezení kondičních jízd nebo pozastavení některých investic. V žádném případě to ale nebude mít vliv na naši práci,“ upozornil ředitel.

V souvislosti s krácením prostředků proto hasiči uvažují o úplné novince. „Chceme zpoplatnit některé naše výjezdy, které jsou nad rámec záchranných nebo i částečně likvidačních prací a u kterých nepůjde o ohrožení lidského života,“ prozradil Mitáček. To se například může týkat některých případů otevírání dveří, úklid silnic po drobných nehodách či záchranu domácích zvířat.