Program na sazovickém výletišti byl věnovaný především dětem, ale večer se mohli pobavit i dospělí například soutěží v pojídání sladkých indiánků či pozdní diskotékou. Ani proměnlivé a deštivé počasí tak nemohlo tuto akci pokazit.

„Celý nápad s indiánským dnem vznikl, když za mnou přišli hasiči s tím, že by rádi uspořádali něco pro děti. Jelikož jsme asi před dvěma lety dělali podobnou akci pro dospělé, která měla obrovský úspěch, tak jsem si řekl, proč něco takového neudělat znova i pro děti. Kostýmy jsme naštěstí ještě měli schované, takže nebyl problém akci uspořádat," popsal organizátor Petr Hlavica.

Poklidná zábava, domácí prostředí

Jelikož ale nebylo zrovna ideální počasí, moc lidí se tentokrát nedostavilo. Na výletišti však díky tomu alespoň vládla domácí atmosféra. Ti, kteří tedy přišli se svými ratolestmi, rozhodně nelitovali.

„Moc se tu i s dětmi bavíme. Je sice trochu škoda, že není hezké počasí, ale dětem to vůbec nevadí. Určitě je to super nápad, a pokud budou další ročníky, rozhodně sem zase přijdeme," řekla s očividným nadšením maminka tří dětí Iva Zdvořilová.

Dalších podobných akcí se rodiny s dětmi také nejspíš dočkají. Už ale možná nebudou úplně stejné.

„Rádi bychom v budoucnu uspořádali více takových akcí. Pravděpodobně však už nebudou tematicky stejné jako letošní indiánský den, ale pokusíme se to i nějak obměnit," sdělila starostka Sazovic Edita Hrbáčková. Dodala, že se akce pro děti konají většinou na začátku léta, kdy se vítají prázdniny.

„Letos jsme však na začátku prázdnin slavili 650. výročí založení obce, takže jsme nechtěli organizovat dvě akce najednou. Rozhodli jsme se proto, že pro děti něco uspořádáme až teď," vysvětlila Hrbáčková.

Všichni příchozí si mohli prohlédnout pravé indiánské týpí, zastřílet si ze vzduchovky nebo z luku či zatančit si válečný indiánský tanec. Děti pak mohly soutěžit kromě pojídání indiánků také v poznávání rostlin či rýžování zlata. Největší ohlas u dětí měla ale rozhodně jízda na poníkovi.

Zaujal i indiánský válečný tanec

„Je vidět, že se dětem líbí hlavně tato atrakce. Akce však mohla být úplně na konci prázdnin, až budou mít všichni po dovolených. Pak by sem možná přišlo i víc lidí," podotkla jedna z maminek Andrea Hobzová.

Úspěšné byly i prohlídky týpí, ukázky válečného tance a přednášky o životě indiánů, které měli na starosti členové brněnské skupiny Haukola. „Tento typ týpí je určený spíš ke stěhování, proto je tak malinké. Když ale indiáni stavěli týpí pro dlouhodobé ubytování, bylo několikanásobně větší," prozradil posluchačům jeden z členů Haukoly muž, který si říká indián Kojot.

Jeho kolega, indián Miki, posléze všem názorně předvedl bojový tanec. Ten si následně vyzkoušeli takřka všichni účastníci indiánského dne.

Když někomu po válečném tanci vyhládlo, mohl si koupit ve stánku špekáčky, které pak upekl na venkovním ohništi. To sloužilo nejen k ukuchtění masových dobrot, ale i k zahřátí v sychravém počasí, čehož lidé odpoledne hojně využívali.

Autor: Anna Macháčová