Společně testovali příjezdové komunikace a místa u výškových a mnohabytových domů ze starší zástavby. Ty totiž většinou byly vystavěny v šedesátých letech a neodpovídají současným bezpečnostním normám. Problémem jsou i nástupní plochy pro odstavení požární techniky u obytných budov.


Zkrátka jsou buď úzké, nebo jde o zatravněné nestabilní plochy, mnohdy je překážkou pro hasiče i vzrostlá zeleň nebo lampy veřejného osvětlení. Problémem pro hasiče, ale i pro všechny složky IZS jsou také všude zaparkovaná vozidla obyvatel těchto lokalit. Výsledky šetření vyhodnotí městští radní, už teď je jasné, že v Otrokovicích na některých místech nebudou lidé moci parkovat přímo u svých domů.

Dobrou zprávou je, že nová parkovací místa hodlá město vybudovat na náhradních plochách. Podle místostarosty Otrokovic Jiřího Veselého opatření a řešení, která budou muset v Otrokovicích přijmout, půjdou zatím do statisíců.

„Co se týká omezení parkování, půjde o místa v řádu jednotek," uklidňuje dál místostarosta.

Podle něj mezi ta nejjednodušší řešení bude patřit zákaz stání, půjde ale i o rozšíření komunikací, zasazení zatravněných tvárnic nebo také prořezávku zeleně či posunutí sloupů veřejného osvětlení. Město také nechá vybudovat náhradní parkovací místa, podle Jiřího Veselého v blízkosti obytných domů, kde bude nově zákaz stání.

Jako první zamířili hasiči na sídliště Trávníky do ulice Polní. Hned u prvního domu narazili na problém, a tím byla zaparkovaná osobní vozidla přímo u domu, kde by správně ani stát neměla.

„Řešením je i zákaz parkování, je to nejjednodušší a nejrychlejší řešení," komentovala na místě situaci za otrokovickou radnici vedoucí odboru dopravně-správního Renáta Krystyníková.

Na stejný problém narazili hasiči ještě v ulicích Lidická a Hlavní. O trochu lepší situace byla v ulici SNP, ale i tam přímo u domu nebudou moci obyvatelé parkovat, i sem se chystá zákazová značka.

Na Štěrkovišti, Na Uličce, Čechově a Svobodově ulici narazili hasiči s technikou na stejné komplikace. Na některých místech se nemohli k domům ani dostat.

„Budeme se letos snažit získat finance z rezerv, v příštím roce pak budeme s řešením tohoto problému počítat v rozpočtu," vysvětlil Jiří Veselý.

Ulice Česká: noční můra hasičů

Podobná akce jako v Otrokovicích se konala i ve Zlíně. „Šlo o podobné cvičení, nyní čekáme na vyhodnocení této akce," uvedl za krajské hasiče mluvčí Roman Žemlička, který prozradil, že ve Zlíně je noční můrou hasičů ulice Česká na Jižních Svazích. Akce také neunikla místním obyvatelům.

„Je dobré, že mají hasiči dobrou techniku a jsou profíci, vědí, co dělají," komentoval akci místní muž, který se představil jako Honza.

POZNÁMKA JANY ZAVADILOVÉ

Aby nešlo o poslední pohled

Auta, kam se podíváš, chce se říct při průjezdu sídlištěm Jižní Svahy, Trávníky a dalšími na Zlínsku. Samozřejmě, architekti v dobách minulých nepočítali s tím, že jednou bude mít každá rodina osobní vozidlo, a to dokonce několik. Jistě, dnes tak každý chce mít své plechové miláčky na dohled a chránit jejich klidný spánek pod svým bedlivým dohledem. A ve snaze je uchránit postaví je co nejblíže k domu, někdy i na vyhrazená místa pro IZS. Co na tom, že při záchraně lidských životů rozhodují sekundy. Možná pohled z hořícího bytu na svého plechového miláčka postaveného blízko u domu bude i pohledem posledním.