To je pro prštenské hasiče však vysoká částka, proto se rozhodli, že uspořádají sbírku, aby toto historicky cenné vozidlo opravili.

„Opravit veterána není tak jednoduché, nečekali jsme až takový zásah odborníků, podle nich vyjde oprava kolem 250 tisíc,“ potvrdil starosta SDH Zlín-Prštné Alois Štětkář.

Podle něj vozidlo Chevrolet Truck z roku 1935, nejdříve rozváželo boty u Bati, později se dostalo do Prštného, kde ho firma Ztratílek upravila, udělala na vozidlo přídavné čerpadlo, držáky na savice, žebřík, sedadla a vzadu držák na hadice.

„K nám se pak dostalo po úpravě v roce 1937. Hasiči měli do té doby starou Tatrovku, která byla již nevyhovující, proto se pořídilo toto vozidlo,“ přiblížil nabytí stříkačky Alois Štětkář.

Doplnil, že se stříkačka nasazovala při požárech a věrně sloužila dlouhé roky. Dokonce i v době, než motor vypověděl službu. Například při dětských dnech, prvomájových oslavách, či různých výročích hasičských sborů.

„Vozili jsme na ní děti,“ usmál se Alois Štětkář. Doplnil, že toto historické vozidlo má pro členy jejich sboru i citovou hodnotu.

„Napadlo nás vyhlásit sbírku za jeho záchranu. Je u nás již čtvrtou generaci hasičů a proto mnozí z nich do této sbírky přispěli. Pomohli nám i podnikatelé, do dnešního dne tak máme na transparentním účtu sbírky téměř 170 tisíc korun,“ přiblížil starosta SDH Zlín – Prštné.

Další šancí, jak mohou hasiči z Prštného získat potřebné prostředky na opravu motoru historické stříkačky, je z dotací města. Musí však o ni požádat, její přidělení je pak na schválení Rady města Zlína.

„Město Zlín sbory dobrovolných hasičů dlouhodobě podporuje, vyhlášení sbírky je aktivita Spolku dobrovolných hasičů Prštné (Spolek) o které v současné chvíli nevíme, protože tento Spolek dodnes město Zlín nepožádal o jakoukoliv dotaci týkající se opravy historické stříkačky,“ uvedl za město Zlín primátor Jiří Korec.

Zdůraznil, že činnost týkající se sbírky na opravu tohoto vozu je čistě rozhodnutí dobrovolných hasičů Prštné.

„Městu aktuálně žádnou žádost o dotace na vozu opravu nepodali. V případě, že žádost o dotaci na opravu historické stříkačky přijde, určitě se s ní budeme zabývat tak, jako s každou žádostí. Můžeme si vyhodnocovat k čemu je využívána a na základě toho Rada města Zlín rozhodne o případné výši dotace,“ seznámil postup v případě podání žádosti o dotaci primátor Korec.

Výzva hasičů SDH Zlín - Prštné

„Milí přátelé hasičů a krásných historických aut, obracíme se na Vás s prosbou o pomoc při opravě hasičského automobilu Chevrolet z roku 1935. Sbor toto vozidlo vlastní již od roku 1937. Bohužel došlo u tohoto vozidla k mechanickému poškození motoru a oprava agregátu vysoce převyšuje finanční možnosti našeho sboru.

Proto bychom Vás rádi požádali o finanční dar na opravu tohoto krásného automobilu. Chtěli bychom zachovat kus historie i pro budoucí generace a tak budeme velmi vděční za jakýkoliv příspěvek na transparentní účet č. 6090311319/0800 vedený u České spořitelny.

Snad se nám částku 250 tisíc korun podaří vybrat co nejdříve a budeme pro Vás moci připravit příjemné odpoledne s občerstvením, hudbou a ukázkou Chevroleta v plné kondici, se kterým se na oplátku za Váš dar můžete pokochat, vyfotit i svézt,