V pozici prvního muže radnice jej vystřídal zastupitel Jiří Pavlica (nez. za ANO). Holiš, který kandiduje v nadcházejících parlamentních volbách, zůstává členem městského zastupitelstva i krajským hejtmanem.

Na úterním zasedání rožnovského zastupitelstva skončil mandát také místostarostovi Janu Kučerovi a radnímu Martinu Drápalovi z hnutí Nezávislí Rožnováci. Oba svou rezignaci oznámili s předstihem už před letními prázdninami. Důvodem byly neshody v koalici, kterou se proto Nezávislí Rožnováci rozhodli opustit.

Město Rožnov nyní řídí menšinová koalice hnutí ANO a hnutí Zdravý Rožnov. Spolu s novým starostou Jiřím Pavlicou tvoří nejužší vedení města uvolněná místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov) a neuvolněný místostarosta Jiří Melcher (ANO), který nastoupil letos v únoru.

Opozici vadí zaměstnání nového starosty

Nástupce Radima Holiše Jiří Pavlica ještě nebyl do funkce ani řádně zvolený a už bylo zřejmé, že jeho pozice nebude jednoduchá. Pustili se do něj opoziční zastupitelé. Vadí jim, že Pavlica má působit jako neuvolněný starosta – chce si udržet své stávající zaměstnání. Pracuje jako finanční manažer v meziříčské společnosti Schott.

„Bavili jsme se o tom, že se svého zaměstnání nevzdám. Toto není mandát starosty na čtyři roky, na plné volební období. A já mám i nějaké závazky vůči svému zaměstnavateli. Zároveň mě ale můj zaměstnavatel podporuje a postupně dojde i ke snížení úvazku, který u něj mám,“ řekl na zasedání Pavlica. Později dodal, že ke snížení úvazku má dojít od ledna.

Opozici tím ale příliš neuchlácholil.

„Pro mě je to neslučitelné. Je jedno, jak dlouhý je mandát. Práce starosty je práce každodenní. Město (Rožnov) si zaslouží plnohodnotného starostu,“ řekla zastupitelka a někdejší starostka Markéta Blinková (ODS). Podobně se vyjádřilo i několik dalších zastupitelů z řad opozice.

Kosová: Lepší řešení jsme nenašli

Podle členů menšinové koalice, která vede město po odchodu Nezávislých Rožnováků, je ale nynější nastavení jedinou možnou variantou.

„Na vytvoření nové platformy jsme měli celé léto a nenašli jsme ji. Proto předkládáme zúženou koalici a jsme si vědomí její nedokonalosti. Dohodli jsme se, že je možné rok zvládnout, dotáhnout konkrétní projekty,“ uvedla místostarostka Kristýna Kosová.

Rovněž podle odstoupivšího Radima Holiše je hlavním úkolem jeho nástupce především dovést město úspěšně do dalších komunálních voleb v roce 2022.

„Toto vedení má za úkol dodělat rozdělanou práci. Potřebujeme starostu, který povede město s jasným plánem, který tady (už) je,“ řekl Holiš.

Připomněl, že v současné době jsou v Rožnově ve fázi stavebního povolení připravené desítky projektů za 450 milionů korun.

Zeštíhlení rady neprošlo

Dalším, co opozice menšinové koalici vyčetla, bylo navržené zúžení městské rady ze sedmi na pět členů. Tento návrh nakonec neprošel a v tzv. dohodovacím řízení se zástupci jednotlivých politických stran a hnutí dohodli, že rada zůstane sedmičlenná. Nový starosta Jiří Pavlica byl poté zvolen do funkce hlasy jedenácti z dvaceti přítomných zastupitelů.