Oznámil to v pondělí v podvečer ve Zlíně po jednání krajského předsednictva hnutí ANO. Do poslanecké sněmovny místo něj zamíří další v pořadí na kandidátce ANO – dosavadní poslankyně Margita Balaštíková.

„V nejbližší době, kdy to bude možné, se vzdám role poslance a budu na sto až sto padesát procent jen čistý hejtman,“ uvedl Holiš. Poslaneckého mandátu se podle svých slov vzdává s čistou hlavou.

„Pro hejtmanství je v tuto chvíli daleko důležitější, aby mělo silného hejtmana, než aby mělo hejtmana a zároveň začínajícího poslance. Kumulovat obě funkce nepřichází v úvahu,“ dodal hejtman.

Podle svých slov k rozhodnutí dospěl po poradě s rodinou i nejbližšími kolegy z hnutí ANO – především z krajského předsednictva. Předsednictvo jej podpořilo.Mandátu se může Holiš oficiálně vzdát až poté, co se sejde poslanecká sněmovna.

„Musím složit poslanecký slib, budu muset jeden den zahlasovat a až po zvolení mandátového výboru můžu tomuto výboru sdělit svoji rezignaci. Až výbor pak rozhodne o mé nástupkyni,“ vysvětlil Holiš.

Radimu Holišovi patřilo na krajské kandidátce hnutí ANO pro letošní sněmovní volby až poslední dvaadvacáté místo. Díky více než pěti tisícům preferenčních hlasů od voličů ale poskočil až na druhé místo za lídra Radka Vondráčka. Připadl mu tak jeden ze čtyř poslaneckých mandátů, které hnutí ANO ve sněmovních volbách ve Zlínském kraji získalo.

Do obdobné situace se Holiš dostal už vloni při svém zvolení hejtmanem. Tehdy zastával post starosty Rožnova pod Radhoštěm a rozhodl se vykonávat obě funkce najednou.

Především rožnovští opoziční zastupitelé jej za to kritizovali. Holiš nakonec na křeslo starosty rezignoval letos v září.

„Lidé mi dali hezké ocenění, kterého si nesmírně vážím. Je to pro mě obrovská odměna a zadostiučinění. Moc si této důvěry vážím,“ řekl ke svému aktuálnímu volebnímu úspěchu.

„Na druhou stranu jsem musel zvážit, jakou kapacitu můžu hejtmanství dát, pokud bych byl ještě poslancem. Nebo naopak, pokud bych byl jenom poslancem a (post) hejtmana opustil,“ doplnil.