Helena Čermáková uspěla v konkurenci 53 nejkrásnějších dívek světa. Aby mohla Česko reprezentovat, musela být nominována národní soutěží.

„V mém případě se jednalo o národní soutěž krásy Miss České republiky, kterou jsem v roce 2021 vyhrála. Posledním krokem k účasti bylo schválení ze strany světové soutěže The Miss Globe,“ vysvětlila čerstvá Miss Globe Elegance.

Žádný detail se nesmí podcenit

Přípravy na světovou soutěž jsou náročné a žádná z oblastní se nesmí podcenit.

Helena Čermáková, Miss České republiky 2021
Miss ČR 2021 Helena Čermáková: Byl moment, kdy jsem se chtěla otočit a jet domů

„Musíme mít například důkladně promyšlený národní kostým, natočit videomedailonek a nafotit prezentační fotky. Současně oslovujeme české návrháře s pomocí výběru elegantního oblečení, plavek, finálových šatů či šperků. Velmi důležitá je také postava dívky, catwalk, jazyková vybavenost či celkový dojem z vystupování,“ popsala Helena Čermáková.

Dvacetiletá historie soutěže

The Miss Globe má kořeny sahající až do roku 2003. Byla založena s vizí oslavovat ženskou krásu a eleganci. Kromě toho klade důraz na charitativní práci a vytváření pozitivního vlivu ve společnosti. Soutěžící musí být schopné reprezentovat svou zemi na mezinárodní úrovni a to je velký závazek.

„I když jsem měla z nominace nepopsatelnou radost, nechala jsem si pár dnů na rozmyšlenou. Chtěla jsem si být jistá, že se dokážu připravit na 100 %. Nejtěžší na celé světové soutěži proto pro mě byly přípravy a jazyková bariéra. Nikdy dříve jsem na žádné světové soutěži nebyla a chtěla jsem naši zemi reprezentovat, jak nejlépe dovedu. Nebyl proto den, kdy bych nepřemýšlela, jak se co nejlépe nachystat. Naštěstí mám kolem sebe skvělý tým lidí, který mě dokázal perfektně připravit,“ zmínila miss.

Vítězkou letošního ročníku soutěže Miss České republiky 2021 se stala dvacetiletá tmavovláska Helena Čermáková z Otrokovic.
Otrokovice mají nejkrásnější dívku v zemi. Miss ČR 2021 vyhrála Helena Čermáková

Účast na jedné z nejuznávanějších soutěží krásy je vzpomínkou na celý život.

„Nezapomenu na první den v Albánii, na moment, kdy jsem je poprvé uviděla dívky, které již byly na místě. Zůstala jsem stát doslova s otevřenou pusou. Teprve v tento moment mi došlo, jak velkou zodpovědnost mám. Tolik nádherných, inteligentních dívek na jednom místě. Brzy jsme si k sobě našly cestu a vybudovaly poměrně silné kamarádské vztahy. Nejvíce jsem si rozuměla s dívkou z Indie, Ruska, Bulharska či Kazachstánu. Skoro 3 týdny jsme cestovaly po Albánii, zapojovaly se do charitativních činností, natáčely záběry k finálovému večeru, fotily jsme pro různé značky, do časopisu a účastnily se různých výzev jako například bikiny show, kdy se hledala dívka s nejkrásnější postavou, face to face challenge o dívku s nejlepším proslovem, talent show a řadu dalších. Poslední 3 dny jsme měly velké nácviky na samotné finále,“ vzpomíná na program v Albánii Helena Čermáková.

Grandiózní finále v šatech se lvy

Finálový večer byl vrcholem celé soutěže a jeho zahrnoval čtyři velké přehlídky, které začínaly národními kostýmy.

„Na mém národním kostýmu jsem pracovala s návrhářkou Annou Tejklovou. Měla jsem obrovské černé šaty, na které Anička ručně malovala tři lví hlavy. Zvolily jsme lvy jako český symbol a jejich opakování jako členění republiky na Čechy, Moravu a Slezsko. Chtěli jsme, abych v šatech působila jako královna magické Prahy, což se díky černým šatům, fascinátoru na hlavě od známé modistky Lary Cantalupo a šperkům od Preciosy podařilo. Další dvě přehlídky byly v plavkách a šatech od tamního návrháře. Po poslední čtvrté přehlídce v zelených šatech od Šárky Ordošové proběhlo vyhlašení všech titulů. Byla to nádherná zkušenost, kterou bych od srdce přála všem zažít. Nejtěžší je udělat ten první krok. Potom je člověk na sebe pyšný a za své kroky moc rád,“ podělila se o své zážitky The Miss Globe Elegance 2023 Helena Čermáková.