Podle cestovních kanceláří se zájemci o zájezdy dělí v podstatě do dvou skupin – na ty, již si chtějí o svátcích zalyžovat, a ty, které láká spíš slunce a teplo. „Z destinací je nejžádanější Egypt. Obecně se dá říct, že lidé mají zájem jet do zahraničí spíše na Silvestra než na Vánoce,“ uvedla Jana Kratochvílová ze zlínské pobočky Čedoku. S tím, že Egypt je hitem letošní zimy, souhlasí také referentka kanceláře Sunny Days Romana

Vlasáková. „Je tam ještě stále teplo, což lidi láká,“ vysvětlila.
Také cestovní kancelář Fischer zaznamenala na Zlínsku nejvýraznější zájem o vánoční a silvestrovské pobyty v Egyptě. „Dobře se ale prodávají i týdenní zájezdy na Kanárské ostrovy a jedenáctidenní zájezdy na Mauricius, Kubu či do Dominikánské republiky.

Vánoční a silvestrovské pobyty v Česku i v zahraničí si lidé mnohdy rezervují dlouho dopředu

Pokud ale lidé chtějí letět někam za teplem, neměli by váhat a čekat na last minute, ale měli by si zájezdy zajistit co nejdřív, jinak se může stát, že neodletí nikam,“ upozornil na fakt, že si řada lidí rezervuje zájezdy do zahraničí dlouho předem a na opozdilce se pak už nedostane, mluvčí cestovní kanceláře Fischer Daniel Plovajko.

Neméně žádané jsou však i lyžařské pobyty. A to jak v cizině, tak i v blízkých či vzdálenějších českých horách. V Beskydech a Javorníkách avizují například hotely Portáš a Forman, že mají na silvestrovské období téměř vyprodáno. Také názory některých lidí ze Zlínska dokazují, jak jsou hory oblíbené. „Chystáme se s partou kamarádů na chatu do Beskyd,“ těšil se otrokovický student Ivo Marušák, jak si svátky na horách užije. Martin Nešpor ze Zlína zase preferuje Alpy. „Pojedu na lyžování do italského Livigna,“ vysvětlil.

Specifickým druhem trávení svátků je pobyt v lázních. I o něj je na Zlínsku nemalý zájem. „Vánoční pobyty nenabízíme, ale máme v nabídce silvestrovský pobyt od 27. prosince do 2. ledna. Kromě procedur si lidé mohou užít třeba novoroční koncert. Mnozí hosté sem jezdí pravidelně a rezervují si pobyty prakticky už od září. Třeba Jurkovičův dům a hotel Palace jsou už skoro plné,“ řekl Dalibor Chrastina z obchodního oddělení Lázní Luhačovice.