VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město pomůže opravit Prior, podchod i ateliéry

Zlín /ROZHOVOR/ - Jak to vypadá sdostavbou Kongresového centra, zbudováním koupaliště na Jižních Svazích či obnovou zchátralého svitovského areálu ve Zlíně? Na tyto a další otázky týkající se života ve městě odpovídal druhý náměstek zlínské primátorky Miroslav Hladík(ODS).

15.5.2009 1
SDÍLEJ:

Miroslav Hladík (ODS), druhý náměstek zlínské primátorky.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Pane náměstku, nejen řada Zlíňanů si klade otázku, kdy dostaví magistrát několik let rozestavěné Kongresové centrum. Jaké jsou vyhlídky?

Dostavbu Kongresového centra zbrzdily asi o rok evropské finance. Podmínkou bylo limitovat celkové náklady pro stavbu a maximálně využít prostředky z Evropské unie. Obojí už se nám v zásadě podařilo splnit. Napomáhá nám i hospodářská krize, protože současné nabídky dodavatelů, které dostáváme při výběrových řízeních, šly i o desítky procent dolů. Už se také připravujeme na vyhlášení konečné výzvy projektu z EU, z nějž bychom mohli získat dotaci až do výše 85 procent celkových nákladů, tedy přibližně 450 milionů korun. Tento měsíc má skončit podávání nabídek na dostavbu horní části objektu a lze očekávat, že na podzim by se mohlo začít stavět. Předpokládaná doba stavby je rok. Zatím bylo při budování spodní části Kongresového centra proinvestováno asi 130 milionů korun.

Dalším palčivým tématem ve Zlíně je podle občanů nedostatek koupališť. Jak to vypadá s plánovaným bazénem na Jižních Svazích? A co bývalá Riviéra?

Co se týče koupaliště na Jižních Svazích, zastupitelé už schválili 25 milionů na zahájení stavby. Máme dokončenou projektovou dokumentaci, takže předpokládáme, že v létě nebo na podzim se začne pod restaurací Vyhlídka nedaleko kostela stavět. Chceme otevřít koupaliště na léto 2010. Zbývající peníze budeme muset uvolnit ještě příští rok, protože celkové náklady odhadujeme na 80 milionů. Otázka Riviéry je v tuto chvíli asi dočasně odsunutá. Město má zájem v budoucnu tuto lokalitu revitalizovat, ale zatím naráží na nedořešené restituce a majetkové vztahy s bývalými vlastníky části pozemku, který se tam nachází. Zlín má navíc v tuto chvíli dle mého názoru potřebnější priority výdajů a omezené zdroje investic.

V příštím roce se mají Zlíňané dočkat i opraveného Stadionu mládeže. Jak daleko je radnice v přípravách?

Na rekonstrukci Stadionu mládeže jsme schválili pro roky 2009 a 2010 asi 40 milionů. Nyní pracujeme na vizi, jak by měl vypadat. Se samotnou rekonstrukcí chceme začít už v zimě, pokud bude přát počasí. Rádi bychom, aby v létě nebo na podzim příštího roku byl po sportovní stránce připraven pro využití sportovní veřejností, školami i pro závody. Chceme rekonstruovat atletickou dráhu s umělým povrchem, přibudou nové atletické sektory . Naší snahou je, aby stadion splňovat limity pro atletiku na střední a vyšší úrovni a zároveň sloužil i pro ostatní sporty, které zde nyní mají zázemí.

Lidem je trnem v očích torzo na Jižních Svazích a zchátralý svitovský areál. Co s tím město plánuje dělat?

Torzo na Jižních Svazích je dlouhodobý problém. Snažíme se vytvořit podmínky, které by umožnily potenciálním investorům revitalizovat jej. Rozestavěný objekt u druhého segmentu však vlastní rakouská společnost a naše možnosti jsou značně omezené. Už několik let se snažíme s majitelem jednat, vyzýváme jej i přes oficiální návštěvy jako velvyslance nebo obchodní rady. Zatím se nám ale nepodařilo konkrétního výsledku dosáhnout. Ale věřím, že se nám to podaří. Aby město samo kupovalo nedostavěné objekty, je komplikované. Spíš má být tím, kdo hledá cestu mezi vlastníky a investory.

Co se týče svitovského areálu, podařil se nám základní krok. Abychom získali potřebný majetek a infrastrukturu, investovali jsme už několik desítek milionů korun. Ve spolupráci s krajem, univerzitou a podnikateli chceme v následujících letech areál Svitu revitalizovat. Před městem stojí hlavně řešení problematiky špatné infrastruktury a zapojení areálu do života města a veřejné dopravy.

Když má radnice tolik plánů, jak vypadá rozpočet na letošní rok?

Rozpočet na tento rok jsme schválili v prosinci. Už při jeho tvorbě jsme počítali s určitou rezervou, která by měla pokrýt v tomto roce výkyvy, které souvisí s hospodářským vývojem v celém světě. Už nyní víme, že jsme udělali dobře, protože za první tři měsíce máme propad v daňových příjmech rozpočtu asi 20 milionů korun. Předpokládané výdaje jsou letos asi 1,5 miliardy korun. Největší částku tvoří provozní náklady , přibližně 200 milionů tvoří investice. Celkové příjmy jsou odhadovány na 1,6 miliard.

Pro jaké účely už letos město využilo dotace od státu či EU a na co dále plánuje?

Už jsme získali finance na podporu veřejné dopravy jako je nákup trolejbusů, stavbu bezbariérových zastávek, dále pak finance na výstavbu nových pavilonů zoologické zahrady, projekty v ekologii nebo školství například zateplování či rekonstrukce objektů. Na přelomu let 2008 a 2009 se jednalo zhruba o 50 až 80 milionů korun. Do dvou měsíců se chystáme žádat o 450 milionů na dostavbu Kongresového centra. Celková částka na dotacích se tak vyšplhá nad půl miliardy korun. V plánu je dále v budoucnu získat dotace podle vyhlášení výzev na obchvat Zálešné a budování infrastruktury v areálu Svitu. Snahou města je také podpora projektů ostatních subjektů ve městě jako jsou UTB či podnikatelský sektor ve vazbě na revitalizaci bývalého areálu filmových ateliérů, rekonstrukce podchodu u velkého kina nebo podpora připravované rekonstrukce objektu obchodního domu Prior.

Autor: Marie Šidlová

15.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noví poslanci Zlínského kraje vzešlí z voleb do PS PČR v říjnu 2017
AKTUALIZOVÁNO
10

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Zlínského kraje

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Chceme se omluvit fanouškům. Bylo to hrozné, říká Bačo.

Fotbalistům Zlína to proti Mladé Boleslavi před domácím publikem vůbec nejde.

Lidovec Benešík: Česku je to jedno. Slovák či Japonec

„Česká republika je maximálně tolerantní země. Když se podíváte na to, že volby vyhráli ekonomičtí migranti, tak jednoznačně můžeme EU říct, že nejsme žádní xenofobové. U nás je to jedno: Slovák nebo Japonec,“ sdělil Ondřej Benešík jediný lidovecký poslanec z našeho kraje.

OBRAZEM: Výstava Fenomén Igráček poprvé ve Zlíně

V osmdesátých letech si s ním hrálo každé dítě. Plastová figurka Igráček, hlavně příslušník VB, byla legendou dětských pokojíčků. První byl však zedník, vznikl už v roce 1971.  

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Tak tohle se vážně nepovedlo. Zlínští fotbalisté přišli s Mladou Boleslaví o letošní domácí neporazitelnost. Ševci sice po trefě Nigerijce Ekpaie rychle vedli, ale absolutně nezvládli pasáž hry od 25. do 32. minuty, ve které inkasovali tři branky a nakonec v 11. kole HET ligy se Středočechy prohráli 1:5.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení