„Kvůli opravám jsme museli dočasně snížit vodní hladinu na řece Moravě o osmdesát centimetrů,“ potvrdil provozní náměstek Povodí Moravy závodu Uherské Hradiště Jiří Barouš.

Zatím se vše obešlo bez komplikací

Povodí Moravy většinu rekonstrukčních prací už v minulém týdnu dokončilo. Hladina Moravy se tedy prý postupně dostává na výchozí úroveň. Její dočasné snížení nezpůsobilo podle náměstka Barouše vůči životnímu prostředí či vodním živočichům žádné větší komplikace.

„Koncem listopadu a počátkem prosince nás čeká dokončení rekonstrukce Bělovského jezu. Specializovanou metodou bublinkování zde kompletně ochráníme mostní pilíře před zamrznutím,“ doplnil Barouš.

Vody ubylo i v otrokovickém Štěrkovišti

Počin Povodí Moravy je také příčinou poklesu hladiny slepých ramen řeky a přibližně metrový úbytek vody na Štěrkovišti v Otrokovicích. Tamní rybáři zatím nedokážou přesně říci, zda regulovaný pokles nijak neovlivní životní prostředí.

„Uvidíme. Záleží na tom, kdy se hladina vrátí zpět a také kdy začne mrznout. Kdyby začalo mrznout třeba zítra, nějaké ryby jistě uhynou,“ míní předseda Moravského rybářského svazu Otrokovice Vladimír Oharek.

Čím méně vody, tím méně kyslíku

Rybář Martin Zatloukal je podobného názoru. „Pokud se hladina vrátí na své původní místo dřív, než přijdou první mrazy, k úhynu by dojít nemělo. Pokud ne, můžeme jej očekávat,“ řekl Zatloukal.

Vysvětlil, že pokud hladina zamrzne, do vody se přestane dostávat kyslík. Proto v zimě rybáři vysekávají do zamrzlých hladin otvory a v některých případech vodu pomocí čerpadel i okysličují

Pokud by teď navíc bylo vody méně, měly by ryby méně prostoru i kyslíku.