Jaroslav Dlabač, jeden ze strážníků zlínské městské policie, právě přijal oznámení o volně pobíhajícím psovi na sídlišti Jižní Svahy. Nasedá do vozu odchytové služby a vydává se po stopách zřejmě zaběhnutého psa. Takto i několikrát denně vyjíždějí zlínští strážníci prověřit oznámení volajících lidí.

Odchytová služba pro zatoulaná zvířata tak pomáhá ztraceným, zaběhnutým či opuštěným zvířatům najít svou rodinu páníčků nebo útočiště ve zlínském útulku. Pomáhá, aby zvířecí tulácké příběhy skončily šťastně.

„Odchytová služba pro zatoulaná zvířata je služba občanům zřízená městem. Její jednotku tvoří strážníci městské policie, kteří zajišťují 24 hodinovou pohotovost mimo běžný výkon služby," přiblížil ředitel zlínských strážníků Milan Kladníček.

Podle něj musí každý takový pracovník absolvovat speciální výcvik pro tuto hodně specifickou a mnohdy i nebezpečnou činnost. „Letos takový výcvik absolvovaly poprvé v historii odchytové služby i dvě ženy," zmínil Milan Kladníček.

Vyzbrojena znalostmi o zlínské odchytové službě se vydávám společně s Jaroslavem Dlabačem na pomoc zvířecím tulákům. Tentokrát se jedná o pomoc kotěti uvězněnému v seníku v místní části Jaroslavice.

V hlášení stojí, že je zamčeno v seníku a nemůže ven. Po cestě do Jaroslavic se dozvídám, že odchytová služba funguje již šestnáct let. A že se v poslední době zvýšil počet telefonických oznámení o zatoulaných zvířatech. „Za posledního čtvrt roku máme velký nárůst těchto oznamů, opravdu letos lámeme pomyslné rekordy," prozradil Jaroslav Dlabač.

Přednostně vracejí zvířata k majitelům

Vysvětlil, že přednostně se snaží navracet zatoulaná zvířata přímo jejich majitelům. Přesto takřka z devadesáti procent skončí odchycená zvířata v péči Útulku pro zvířata v nouzi ve Zlíně na Vršavě. Službu slouží sedm strážníků, kteří ji provádějí v době, kdy nejsou zařazeni do běžné služby u MP Zlín.

„A máte u vás nějaké specialisty, třeba na odchyt hadů?" ptám se. „Odchytáváme všechna zvířata, ale na hady máme určené své „odborníky", usmívá se Jarda Dlabač.

Ale to už jsme na místě u seníku. Před jeho dveřmi sedí kočka. Zřejmě kočičí máma, která má o své kotě strach a chce za ním. „To musíte tam do toho baráku, to budou jejich kočky," posílá nás místní obyvatel za majiteli seníku.

„Je to pravda, že se tam okotila tady ta kočka," doplňuje ho další obyvatelka a ukazuje na černou kočku- -mámu. „Ale že by tam mňoukalo kotě, to se mi nezdá," dodává starší paní.

Za chvíli se tak společně s majitelem seníku snažíme ve tmě najít zatoulané kotě. Vpravo, seníku je obrovská kupa sena, nic neobvyklého, když se jedná o seník, ale najít v něm maličké kotě asi nebude snadné. Přesto to Jaroslav Dlabač nevzdává a zkouší hledat nejprve v další části přístřešku, kde seno není. Je tu spousta nářadí a velká tma.

„Vidím ho, je tam vzadu mezi těmi dráty," svítí strážník baterkou do rohu. „Splývá s okolím a pro tmavý kožíšek není skoro vidět, ale nehýbe se, asi je mrtvé," oznamuje smutnou zprávu Jaroslav Dlabač.

Mezitím kočičí máma stále stojí před seníkem a čeká na své kotě. To už si ale nese odchytář pytel a rukavice. Odhrnuje dráty, aby kotě vzal. Jenže v tu chvíli se malá černá kulička pohne.

A když Jaroslav Dlabač kotě vysvobodil z drátů, bere hned do zaječích, ven za svojí ustaranou kočičí mámou. Kdyby šel pocit slyšet, jistě by to byla velká rána, jak mi spadl kámen ze srdce.

Kotě je v pořádku, snad už je v bezpečí. 

Zajímavosti o odchytové službě

- Šestnáct let, tak dlouho funguje odchytová služba pro zatoulaná zvířata ve Zlíně. Službu poskytuje Odbor životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlín prostřednictvím Městské policie Zlín.

- Dříve vyjížděli strážníci k odchytům jedenkrát za den, nárůst mobilních telefonů však zvedl i počet volání a výjezdů za zatoulanými zvířaty.

- Když mají odchycení psi identifikační známku, u těch se podaří dohledat jejich majitele téměř ihned. Rozhodně důvod, proč musel být pes odchycen, pak musí majitel zvířete strážníkům vysvětlit. Záleží také, za jakých podmínek se pes ztratil. Buď je to porušení vyhlášky, že nemají psa na vodítku, nebo že jen třeba majitel špatně zabezpečil svůj pozemek, odkud mu jeho pes pak utekl. Řeší se na magistrátu. Pokuta je do 1000 korun.

- Mezi nejkurióznější případy odchytu patří jistě odchyt srnky v centru města, která byla vyplašená a chtěla se vejít do malého sklepního okýnka. Tam zůstala viset, nemohla se jím protáhnout.

- Odchytová služba je často volána k případům, kdy je majitel pod vlivem alkoholu a kolem něj pobíhá volně jeho pes.

- Při odchytu třeba nebezpečného psa používají strážníci uspávací a zklidňující tlumicí pastu.

- Jednou strážníci museli zasáhnout v centru města, kdy byl majitel rotvajlera pod vlivem psychotropních látek a nebylo možné jej probrat. Proto dali pejskovi jednu dávku na piškot, nevšiml si, pak to zkusili s druhým piškotem, toho si všiml a pak i toho prvního. Sežral oba a doslova „vytuhl". Dobře se pak prospal, ale byl v pořádku.

- Strážníci všechny oznamy týkající se možného odchytu prověřují a jedou na místo, kde se zvíře má vyskytovat.

- Strážníci byli proškoleni na veterinární fakultě.

- Lidé někdy volají, že jde o nebezpečné, agresivní zvíře, ale když strážníci na místo přijedou, tak zjistí, že se přitom jedná o zcela bezproblémového, hodného psa.

- Je to už dávno, ale nějací nájemníci měli psa. Když byli z bytu vystěhováni, tak bylo jasné, že jejich pes nebyl v životě venku. Pes byl jedna velká chlupatá hromada všeho. V bytě to nesnesitelně páchlo. Pes měl šok, když měl jít po schodech, neznal to. Později na útulku šel úplně dohola a dostalo se mu veškeré potřebné péče, včetně léků.

- Když je oznámeno na městskou policii třeba týrání psů, tak na místo vyjíždějí k prověření hlášení obvykle psovodi.

- Když je pes agresivní a útočí ze strachu, je lepší, když jsou u toho třeba tři.

- Jednou našli pejska uvázaného u stromu. Jak kolem něj pobíhal a snažil se najít pánečka, tak se omotal kolem stromu. Skončil v útulku. Nebyl zlý, ale bál se a byl agresivní. Později, když zjistil, že mu už nikdo nechce ublížit, tak byl hodný, najednou se u něj projevily úplně jiné rysy jeho psí povahy.