O denní hlídání mají obvykle zájem matky s vysokoškolským vzděláním, pětidenní služby jsou hodně využívány při mateřské dovolené.

Jenom ve Zlíně jsou k dispozici rodičům čtyři městská zařízení jeslového typu. Tři klasická oddělení do tří let a rehabilitační stacionář pro děti s mozkovou obrnou či dysfunkcí. Všechny nabízejí hlídání od šesti do šestnácti hodin – denně i ve vybrané dny podle domluvy. Od podzimu však musejí zájemci o umístění dětí do jeslí počítat s vyššími poplatky.

„Pokud je u nás dítě každý pracovní den v měsíci, zaplatí za něj od září přibližně o pětistovku více. Částka tak vyjde maximálně na tři tisíce čtyři sta korun měsíčně,“ přiblížila vedoucí Městských jeslí na Tyršově nábřeží ve Zlíně Anna Daňková.

Navýšení je stejné i v ostatních zařízeních ve městě. „Matka samoživitelka či sociálně slabší rodina však mohou požádat o slevu, která se pohybuje řádově ve stovkách korun podle příjmu,“ dodala Daňková.

Zdražováním reaguje podle mluvčí Marie Masaříkové radnice na zvyšující se ceny potravin a energií. „Ceny jsme drželi stejné až do loňska dvanáct let. A ve srovnání s jinými městy je máme stále nejnižší,“ podotkla.

Ve Vizovicích zaplatí rodiče za dítě v jeslích měsíčně až čtyři tisíce korun. Pokud je přespolní, šest tisíc. Ještě před dvěma lety přitom platba činila jenom tisícovku.

„Dopláceli jsme asi sto tisíc na každé dítě, což dělalo necelý milion ročně. A to je na čtyřapůltisícové město opravdu hodně,“ vysvětlil místostarosta Jaroslav Burkart.

V otrokovickém oddělení pro děti do tří let platí místní pouze patnáct set korun měsíčně, přespolní tři tisíce. „Kapacitu devatenácti dětí zaplníme. Poptávka se rovná s nabídkou,“ uvedla ředitelka Magda Zycháčková.

Ve Vizovicích zájem o hlídání vzhledem k ceně mírně klesl, nicméně s nedostatkem dětí se jesle nepotýkají. „Máme tu i holčičku ze Slušovic, jejíž maminka je ráda, že ji má kam odvézt. Potřebuje si totiž udržet práci,“ uvedla vedoucí jeslí Elen Macháčková.

Na nedostatek zájemců si nemohou stěžovat ani zařízení ve Zlíně. „Máme plno. Od září dokonce zvyšujeme kapacitu z osmnácti na dvacet,“ poznamenala vedoucí jeslí na Budovatelské ulici Lenka Kovářová.

Její kolegyně z jeslí v ulici Martina Knesla se domnívá, že zájem ze strany matek dokonce nabídku převyšuje. „Ne všechny děti máme na stálo a zbývající maminky se naštěstí prostřídají,“ sdělila vedoucí Alena Hamšíková.

Za provoz jeslí je vděčná například Chuo Flower pocházející z Vietnamu a žijící ve Zlíně, která si v nich nechává hlídat tříletou dceru. „Jsem vděčná, že ji mám kam dát. Potřebuji totiž chodit do práce. Cena je pro mě přijatelná,“ sdělila.