Strážníci z hlídkového útvaru městské policie ve Zlíně jsou schopni řešit jakýkoliv zásah. Trénují sebeobranu, střelbu a také první pomoc
Tímto útvarem projde dříve nebo později každý strážník ve Zlíně, přičemž zde může zůstat i po celou svoji kariéru u MP Zlín. „Dostáváme se k zásahům všech typů a naší specializací je především výkon hlídkové služby," doplnil vedoucí útvaru hlídkového útvaru Jaroslav Vrána.
Ženy v noci hlídkují o poznání méně
Celkem se na útvaru střídají čtyři směny po čtyřech strážnících. „V současnosti máme také další tři strážnice, které slouží pouze na denních směnách," doplnil velitel, který vysvětlil, proč ženy v uniformě městské policie většinou neslouží noční směny.
„Během nočních služeb se setkáváme s více konfliktními situacemi a osobami, které jsou zpravidla pod vlivem alkoholu. S tím bývá spojena i jejich větší agresivita. Je proto lepší, když tyto směny slouží buď hlídky z mužů nebo alespoň smíšené," upřesnil Vrána.
Mezi základní povinnosti strážníků patří kromě řešení místních záležitostí veřejného pořádku ještě spousta dalších povinností. „Dále mezi ně spadá chrana osob a majetku, dohlížení nad pravidly občanského soužití, prevence kriminality a také například ukázky pro děti a školy," vyjmenoval některé z nich Jaroslav Vrána.
Pomáhají hasičům i záchranářům
Jak také připomněl, strážníci z hlídkového útvaru poskytují i asistence občanům a spolupracují také se zdravotnickými záchranáři, hasiči a republikovou policií.
„Jedná se o poskytnutí první pomoci občanům ohroženým na zdraví, nebo třeba i zajištění místa pro hasiče a záchranáře při jejich zásahu," uvedl velitel.
Strážníci z hlídkového útvaru městské policie ve Zlíně jsou schopni řešit jakýkoliv zásah, na který jsou přivoláni. Ani mimo zásahy strážníci nezahálejí. Na to, aby byli připraveni, procházejí náročným výcvikem.
Zbraň musí být až ta poslední volba
„Výcvik se skládá ze sebeobrany i taktiky zákroku. Nechybí ani výcvik použití služební zbraně. Podle slov velitele útvaru je prioritou bezpečná manipulace se zbraní. Jak ale zdůraznil, použití zbraně je vždy až poslední volbou.
Ve výcviku nesmí chybět ani odborná zdravotnická průprava. Vždyť mnohdy se strážníci ocitnou v situacích, kdy je ohroženo lidské zdraví. Jejich prioritou v takovéto situaci je záchrana života. „Téměř všichni strážníci hlídkového útvaru městské policie ve Zlíně již prošli akreditovaným zdravotnickým kurzem," potvrdil velitel.
Strážníkův den
Den útvaru hlídkové služby začíná stejně jako všem dalším zlínským strážníkům. Velitel směny v sedm hodin ráno rozdělí přechody u škol, kde strážníci provádí dohled. Poté následuje instruktáž, kde se dozvědí přidělení dalších úkolů a hlídek. Po této ranní přebírce odchází strážníci z hlídkového útvaru do ulic plnit své úkoly a jejich všední pracovní den začíná. Odchází do ulic Zlína připraveni zasáhnout a pomoci tam, kde to je potřeba.
Kdo to je Jaroslav Vrána?
Nejprve sloužil tři roky v Praze, ve Zlíně pracuje pět let. „Původně jsme se ženou chtěli žít v Praze, ale Zlín se nám zdál pro život lepší, tak jsme se společně usadili zde," popsal Jaroslav Vrána, jak se ke zlínským strážníkům dostal.
„V Praze jsem sloužil také u hlídkového útvaru, kde jsem se „zapracoval" a získal cenné zkušenosti. Praha pro mne byla opravdu dobrá škola," dodal.
Ve Zlíně nastoupil jako běžný člen hlídky, ale výsledky jeho práce a zkušenosti nezůstaly bez povšimnutí. Po pár měsících dostal nabídku místa velitele hlídky. Po určité době mu pak ředitel zlínských strážníků nabídl funkci velitele útvaru hlídkové služby.
A co říká Jaroslav Vrána na svou profesi? „Práce strážníka se skládá z mnoha drobných, ale precizně provedených činností. Pečlivost, flexibilita a především odborné znalosti proto musí být na perfektní úrovni."
Strážníci slouží také na kolech
Hlídky zlínské městské policie můžete potkat v ulicích krajského města nejen pěšky, ve voze nebo na motorce, ale také na jízdních kolech.
„Žádný jiný útvar městské policie v centru města cyklohlídku nemá. Jen ten náš," řekl vedoucí hlídkového útvaru Jaroslav Vrána. Strážníci disponují celkem dvěma cyklohlídkami.
„Jízdní kola využíváme, když počasí dovolí a máme dostatek strážníků pro zabezpečení standardního výkonu služby. Pokud můžeme, nasazujeme je maximálně. Už i proto, že mezi občany jsou naše cyklohlídky vnímány pozitivně. Zatím jsme se nesetkali s žádným negativním ohlasem," pochlubil se velitel Vrána.
Cyklohlídky mohou Zlíňané potkat nejen na cyklistických stezkách, ale i všude tam, kam se strážníci se svými vozidly nedostanou.
„Dá se říci, že na některá místa se dopravíme na kolech daleko rychleji než autem," doplnil nesporné výhody cyklohlídek Vrána. Kromě flexibility a rychlosti cyklohlídky městských strážníků je důležitá i úspora finančních prostředků za pohonné hmoty.
„Zajíždíme i do okrajových částí města a mnohdy hlídka najezdí za den i několik desítek kilometrů," uvedl velitel. Práce strážníků na kolech je využívána dokonce i na nočních směnách.
Cyklohlídka působí také v oblasti prevence. „Když vidíme, že jsou děti v doprovodu rodičů vybaveny přilbami, tak je rádi pochválíme. Pokud nemají potřebné vybavení, zastavíme a poučíme je. Chceme, aby rodiče správně chápali, že je nechceme zbytečně trestat, ale že to děláme jen pro jejich dobro a pro zdraví jejich dětí," usmál se velitel útvaru.
Připomněl však, že je důležité, aby cyklisté měli svá kola v bezvadném stavu. „Může se stát, že udělíme pokutu, když při kontrole zjistíme, že cyklista ohrožuje druhé nebo závažně porušuje dopravní předpisy. Výše pokuty pak může jít až do dvou tisíc korun," upozornil Vrána.
„Snažíme se pracovat ve prospěch obyvatel našeho města. Chceme, aby nás veřejnost nevnímala jen jako represivní složku," prohlásil také velitel.
Možná i proto se strážníci již druhým rokem aktivně podílejí na pořádání cyklistických závodů pro děti. Ty se konají pod záštitou Sportovních klubů Městské policie ve Zlíně a letos proběhly v neděli 9. června na Všemině.
„Loňský první ročník se osvědčil. I letos zaznamenáváme o tyto závody obrovský zájem," uzavřel velitel hlídkového útvaru Jaroslav Vrána.