Vede tudy i hlavní červená turistická trasa. Řada Zlíňanů či jejich dětí jezdila do Vlčkové na tábor či zde má chalupu. Nejvíce však láká Vlčková houbaře. Ti berou zdejší hluboké lesy doslova útokem.
„Často tu nejde u lesa ani zaparkovat, kolik sem jezdí lidí," přidal svůj postřeh Pavel Huňa, starosta obce, který se do Vlčkové přiženil už v sedmdesátých letech. V obci žije téměř čtyři sta trvale přihlášených lidí. Přes léto však tento počet podstatně stoupne. V obci je totiž téměř stejně obytných domů jako chalup a chat. Přesně je to 129 chat a 28 dalších menších rekreačních objektů. K tomu jsou na katastru Vlčkové také tři velká rekreační zařízení. Ve Vlčkové je tak stále živo.
Aby tomu tak bylo i nadále, o to se stará i místní Spolek kulturního vyžití Vlčková. Ten v obcí pořádá oblíbené akce, jako je Vlčkovská lávka a Pohádkový les. Ten letošní měl podle starosty snad i rekordní návštěvnost.
„Tolik lidí jsem tu ještě neviděl," poznamenal. Kromě zmíněného spolku v obci působí také myslivci, zahrádkáří i hasiči. Jen kolektivnímu sportu tady příliš pšenka nekvetla. Fotbal v obci zrušili už před lety a teď se chlapi občas sejdou třeba na hokejbal. Zato je možné si v obci zahrát i bowling. Zdejší příroda však láká i k výletům na kole. Místní spolky také pomáhají udržovat tradice. Masopustnímu veselí se tu říká „končiny" a při nich nemůže chybět vodění medvěda. Také nošení kroje se zde rozhodli obnovit.
„Máme právě jeden pár objednaný. Budeme ho mít vystavený na úřadě, ale v případě slavnostní události se do něj šikovná cérka a ogar vejdou," doplnil starosta.
V lecčem je Vlčková raritní. Tak například v místním potoce stále narazíte na raky a není jich málo. V obci se můžete pokochat originálními historickými roubenkami. Je jich dvanáct a ve dvou se stále ještě trvale bydlí. Okolní hluboké lesy a skály si kromě houbařů oblíbili i lovci záhad. Zaniklá hradiska, skalní obětiště i celé zničené vesnice na to vše může všímavý pozorovatel v lesích okolo narazit. Mají tu i památné stromy dub a lípu, příčemž i k nim se vážou tajemné zkazky.
„Když se před padesáti lety stavěla místní nádrž, chtěli ten dub vytrhnout. No, přetrhli všechny řetězy a s dubem ani nehnuli. Stojí tu dodnes," pověděl Huňa.
Okolí obce je jako stvořené k pěším výletům. Nejčastěji se tu na procházky chodí údolím potoka Kameňák, na tajemný kopec Kuželek. Lány sněženek na jaře zase lákají do lokality Ondřejovsko. Zapomenout se nesmí ani na oblíbený hrad Lukov. Pokud se starosty zeptáte na největší radosti, je skromný.
„Radost tu máme ze všeho dobrého, co se podaří. Hlavně když jsou lidé spokojení," říká. Na druhou stranu ani příliš problémů místní starosta nehlásí. Dříve tu hrozily bleskové povodně. Koryto potoka však pojme sedmdesátiletou vodu.
Obec je v řadě věcí i samostatná. Společně se zahrádkáři a hasiči vykoupili a modernizovali pálenici a nyní ji sami provozují. Stejně jako zde najdete vlastní vodovod. S podnikáním už to v malé obci tak slavné není. Většina živnostníků je navázána na lesní práce. V obci působí stolařství i keramická dílna. Dříve jezdili lidé pracovat hodně do vsetínské zbrojovky. Nyní dává nejvíce pracovních příležitostí zemědělské družstvo Podhoran Lukov. Kolem patnácti místních se uživí i prací v lesích.
Volit už chtějí v novém
Vlčková Už brzy budou moci obyvatelé Vlčkové vyřizovat své záležitosti v nových a doslova reprezentativních prostorách. V obci totiž právě pracují na přestavbě, respektivě dostavbě hasičské zbrojnice, kam se má sídlo starosty posléze přestěhovat.
„Chtěli bychom vše stihnout do voleb. Volilo by se tak už v novém úřadě. V nadstavbě najde sídlo i naše knihovna. Součástí rekonstrukce a přestavby zbrojnice byla i výměna oken a zateplení. Starý objekt úřadu už nebyl vhodný. Veškeré zařízení tam bylo ještě původní," uvedl starosta Vlčkové Pavel Huňa. Ani budova starého úřadu však nezůstane ležet ladem. Existuje projekt na přestavbu staré radnice na domov pro seniory.
„Z bývalého úřadu má být bytový dům pro soběstačné seniory. Tedy v podstatě takový dům bez pečovatelské služby. Vzniknout má až dvanáct bytových jednotek. Je to však projekt soukromého investora," poznamenal starosta Huňa. (fab)
Vlčková v číslech
3 - tolik se v průměru narodí za rok ve Vlčkové dětí.
82 a 93 - věk nejstaršího obyvatele a obyvatelky obce.
37 - cena, kterou platí místní za vodné a stočné. Obec totiž provozuje vlastní vodovod i tři studny a také splaškovou kanalizaci zakončenou mechanicko-biologickou čistírnou.
20 - tolik let funguje za obcí dětský tábor.
5,7 - míra nezaměstnanosti v obci. Na úřadu práce je z Vlčkové registrováno šestnáct lidí.
1995 - v tomto roce přestala fungovat v obci školka.
11 - tolik autobusů zajíždí denně přímo do obce. Dalších devět spojů staví u nedaleké křižovatky.
Možná jste nevěděli, že…
- Mezi slavné rodáky patří Zdeněk Knedla alias Železný Zekon. Kořeny tu má i písničkář Pepa Nos. Ten zde má i chalupu.
- Ačkoli v okolí Vlčkové působili partyzáni, Němci tu v závěru války neřádili. O konci bojů se místní dozvěděli od procházejícího Maďara.
- Potok Kameňák je chovný pstruhový revír. Každé dva roky se tu podaří odchovat tisíce pstroužků.
- Vlčková nebyla vždy samostatná. Mezi lety 1980 až 1990 spadala pod Kašavu.
- Nedaleko Vlčkové, ale už na sousedním katastru, došlo během druhé světové války k letecké havárii. Zřítil se tu americký stroj.