Letošní ročník řezbářského sympozia se konal netradičně během druhého červencového víkendu.

„Náš obvyklý termín na konci dubna jsme letos museli odpískat. Jelikož jsme ale měli od loňska nachystané dřevo, tak jsme si řekli, že tu akci prostě uděláme. Dali jsme si nový termín a potom se ho drželi zuby nehty. Nedovedli jsme si představit, že to zase zrušíme,“ říká hlavní organizátorka Eva Husáková.

Návštěvníci si tak mohli prohlédnout sochy zvířat, nebo třeba reliéf Gandalfa. Přímo před zraky veřejnosti pak řezbáři během víkendu vytvářeli betlém, který bude zdobit přílepské návsí.

„Sympozia mě strašně baví. Už rok jsme nikde nebyli a jsme hladoví. Když přijdete před lidi a začnete tady dělat bordel s motorovou pilou, je to prostě paráda. Ti lidi okolo jsou na tom nejlepší,“ říká nadšeně řezbář Radek Pluháček, který prezentuje řezbování společně se svými studenty ze Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem.

Podle Husákové je o podobné akce velký zájem.

„Řezbářská sympozia jsou čím dál populárnější. O řezbáře je rvačka. Musíme je zamlouvat několik měsíců dopředu. Zbylé věci okolo pak řešíme už jen pár týdnů předem,“ vysvětluje organizátorka.

Během víkendu akci navštíví několik stovek lidí. „Odhadujeme to asi na tři sta lidí za den,“ popisuje Husáková.

Jednou z návštěvnic byla i Markéta Šinková, která byla na podobné akci vůbec poprvé.

„Je tady moc příjemná atmosféra a sochy jsou opravdu pěkné. Nejvíce mě zaujal ten medvěd,“ říká.

Atmosféru celé akce si pochvalují také řezbáři. „Jezdíme sem každý rok. Je to vynikající prostředí, a navíc se tady o nás hezky starají,“ vysvětluje Pluháček.

Během soboty mohli návštěvníci kromě řezbářů pozorovat při práci i uměleckého kováře. Kromě toho byla k vidění výstava na téma Stromy republiky ve Zlínském kraji. Součástí programu byly také dvě divadelní vystoupení. Pro děti byl připraven skákací hrad.

Výtěžek ze sympozia poputuje na obnovu místního zámku a parku. „Sbírku jsme uspořádali už při prvním ročníku. Tehdy jsme vybrali asi dvacet pět tisíc. Předloni jsme to pojali trochu jinak a uspořádali jsme aukci. Vybrali jsme tak asi padesát tisíc,“ uzavírá Husáková.