Ta následně pomoc přerozděluje mezi uprchlíky, kteří aktuálně pobývají na území kraje. Část potravin míří přímo do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině ve Zlíně.

Denně, v čase od 8 do 16 hodin, mohou lidé na krajský úřad nosit masové, zeleninové či jiné konzervy, těstoviny, rýži, luštěniny, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, cukr, sirup, dětskou výživu, cukrovinky, balené vody a další potraviny s delší dobou spotřeby.

Z hygienických prostředků se sbírají šampony, sprchové gely, kartáčky, pasty, vlhčené ubrousky, pleny, prací prostředky, prostředky na mytí nádobí, toaletní papíry či papírové kapesníky. Přinést lze také plyšové hračky (čisté a v dobrém stavu) a malá kovová autíčka pro děti.

Předmětem sbírky není oblečení, ani deky peřiny, spací pytle či jiné lůžkoviny a textilie.

Padesát „banánovek" pomoci

„Chci moc poděkovat všem, kdo se do naší sbírky zapojili,“ uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. Dodala, že prozatím se v rámci sbírky podařilo nasbírat přes padesát banánových krabic zboží. Nejvíce lidé nosí trvanlivé potraviny a drogerii. Nejméně pak cukrovinky a sladkosti, i o ty je však velký zájem, protože mezi uprchlíky je spousta dětí.“

O bezproblémový chod sbírky se starají Petra Mačáková z Odboru životního prostředí a zemědělství a Jana Lapčíková z Útvaru personálních věcí a vzdělávání. O chod sběrného Pomáhají při tom i dobrovolníci, například z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Aktuální informace lze najít na internetových stránkách www.pbzk.cz. Lidé, kteří potřebují potravinovou pomoc pro uprchlíky, se mohou obrátit na telefonní číslo +420 739 075 338 nebo na e-mailovou adresu info@pbzk.cz.

Umí řídit autobus, tak toho využil

Mezi těmi, kteří se zapojili do přímé pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, je také Michal Tichý, pracovník Oddělení dopravy a správních agend. Jelikož vlastní řidičské oprávnění na autobus, rozhodl se nabídnout svoji pomoc při přepravě uprchlíků z ukrajinsko-slovenských hranic do Česka.

Společně s kolegou-řidičem se střídali za volantem autobusu, který počátkem minulého týdne dopravil do bezpečí několik desítek uprchlíků, převážně maminek s dětmi. Autobus vypravil spolek Zaječice z Benešovska.

„Všichni dospělí i děti, které jsme vezli, byli moc vděční, i když cesta nebyla nijak pohodlná. Loučení ve Zlíně bylo velmi silné. Obejmul jsem děti, s nimiž jsem si hrál během čekání na odjezd od hranic, i jejich prarodiče, kteří tam s nimi byli. Popřál jsem jim hodně štěstí a také, aby se mohli vrátit brzy domů, když budou chtít. Vím, že pokud bude možnost, pojedu kdykoliv znovu, kolikrát bude třeba. Ještě víc se ale těším na to, že je jednou povezu busem zpátky domů do jednoho města v Kyjevské oblasti,“ popsal své dojmy Michal Tichý.