Zatímco dříve tábory organizovala zejména uskupení zaměřená na dlouhodobou práci s dětmi a mládeží, jako jsou pionýři, skauti, ochránci přírody a podobně, dnes řada táborů vsází na krátkodobý program.

I proto je pro mnoho rodičů a dětí důležité táborové téma. „Vycházíme ze zájmů dětí. Většina táborů navazuje na naše kroužky. Takže děti jezdí například na taneční, rybářský, turistický nebo třeba kynologický pobyt," líčí Eva Švidrnochová ze Střediska volného času Domeček ve Valašském Meziříčí.

Martina Dörrová z DDM Šikula Uherské Hradiště k výběru vhodného tématu dodává: „Rok předem téma konzultujeme s našimi táborníky a taky hrají roli naše zkušenosti s předešlými tématy." Mezi populární témata patří letos například Hobit, Harry Potter, ale i Poklad na stříbrném jezeře nebo výprava za tajemstvím Mayů. V současné konkurenci může být náročné kapacitu táborů naplnit. Výhodu proto mnohdy mají již zavedené organizace.

Zavedené tábory mají výhodu

„Tábor pořádáme už několikátým rokem a děti se hlásí vesměs ve stejné sestavě. Myslím, že to máme na rozdíl od jiných pořadatelů o něco jednodušší, jelikož se navzájem známe s rodiči tudíž vědí, s kým své dítě posílají a nemusí mít strach," prozradila Martina Slámková, organizátorka dětských táborů z Holešova.

Na nedostatek dětí si nestěžuje ani Eva Švidrnochová: „Děti mají o tábory zájem, polovina vypsaných pobytů je už zaplněná, druhá část je ještě z poloviny volná," popisuje současný stav ve Středisku volného času Domeček ve Valašském Meziříčí.

Provoz tábora a program pro děti zajišťují obvykle táboroví vedoucí anebo zaměstnanci instituce, která danou akci pořádá. Ze zákona musejí mít tábory od určitého počtu účastníků například k dispozici zdravotníka s platným zdravotnickým kurzem.

„Máme stálé spolupracovníky, které proškolujeme. Někteří lektoři se rekrutují z bývalých účastníků táborů," vysvětlila Martina Dörrová z Domu dětí a mládeže Šikula, jak situaci řeší.

Letošní nepříjemné počasí může táborníkům zkomplikovat život. Nikdo se ale nechystá tábor odvolat. „Deštivé počasí je problém, musíme kvůli němu upravovat program. Vždy si ale připravujeme tzv. mokrou variantu. Přesouváme hry více pod střechu a přizpůsobujeme se počasí. Program to sice ochudí, ale tábor kvůli dešti rozhodně nezrušíme," tvrdí Michal Gažda z otrokovického DDM Sluníčko.

Nezbývá než doufat, že počasí dětem ani jejich vedoucím prázdninový zážitek nezkazí.

První český stanový tábor Historický primát v dnes již klasickém táboření pod stany drží čeští junáci. Už v roce 1912 vyrazila skupina mládenců pod vedením legendárního zakladatele české odnože skautského hnutí Antonína Benjamina Svojsíka pěšky z Prahy na Českomoravskou vrchovinu. Veškeré vybavení s sebou táhli ve dvoukoláku a cesta jim zabrala pět dní. Myšlenka táboření v přírodě se mezi účastníky velmi ujala. Zajímavostí je, že stany prvním táborníkům zapůjčila armáda. Zdroj: www.skautskestoleti.cz

JAN ŽLEBEK