„Skutečnost, že se u našich hráčů nemoc objevila, nám dává možnost pomoci pacientům, kteří se s ní léčí. I já půjdu a jsem rád, že se připojili i další hráči,“ řekl asistent trenéra zlínských hokejistů Martin Hamrlík.

Zdravotníci si rozhodnutí váží.

„Jsme rádi za každého potenciálního dárce rekonvalescentní plazmy, která může pomoci při léčbě těch nejtěžších případů onemocnění COVID-19. A věříme, že příkladu hokejistů budou následovat i další dárci,“ poznamenala Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.

Takzvanou rekonvalescentní plazmu ovšem nemají všichni lidé, kteří se vyléčili z onemocnění covid-19. Z dosavadních poznatků je podle odborníků patrné, že se vytvoří hlavně u těch, kteří měli těžký průběh nemoci. Vytvoření protilátek v těle takového vyléčeného pacienta definitivně potvrdí až kontrolní odběr krve.

Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve.

Zájem o darování rekonvalescentní plazmy se v posledních dnech zvyšuje. „Potencionální dárci nás kontaktují každý den. Jsme za to rádi a za tuto ochotu děkujeme,“ vzkázala primářka Jana Pelková. Dodala, že zlínská nemocnice nabízí zájemcům možnost se ke kontrolnímu odběru objednat, veškeré potřebné informace lze získat na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687.